Сьогодні: 05.05.2024

Абрахам Маслоу: основні досягнення та дослідження

1076

чоловікПсихологія як наука має багаторічну історію розвитку, яка створювалася працями і дослідженнями різних науковців по всьому світу. Тому в даний час ми маємо можливість використовувати всю накопичену інформацію, щоб вивчати психічне життя людей і закономірності їх взаємодії з навколишнім середовищем.

І одним з найвидатніших учених, які внесли величезний вклад в розвиток даної галузі, є Абрахам Маслоу. Видатний професор, ідеолог, теоретик і психолог, він все своє життя працював над вивченням природи людини і можливостей особистості.

Його теорії та праці дозволили зробити великий прорив у розвитку психології. Зокрема, завдяки його працям гуманістична психологія змогла подолати відразу кілька витків розвитку. Про біографії і досягнення великого американського дослідника ви зможете дізнатися з цієї статті.

Про життя великого вченого, мислителя і ідеолога

Відомий у всьому світі діяч науки і один з творців гуманістичної психології Абрахам Маслоу є корінним американцем. Його біографія починається в 1908 році, коли в сім'ї євреїв з'явився на світ первісток. Колись іммігрували до Америки, батьки новонародженого малюка проживали в Брукліні.

чоловікДо цього родина жила в Росії, де у них не було можливості оволодіти науками, а тому батьки малюка Абрахама не відрізнялися високим рівнем освіти. Саме тому вони доклали всіх зусиль для того, щоб хлопчик з дитинства отримував всі необхідні знання, і дали синові гідну освіту, що дозволило йому стати заслуговує на пошану людиною.

Завдяки старанням батьків маленький Абрахам добре вчився, займався спортом і дуже багато читав. У той же час його відносини зі старшим поколінням залишали бажати кращого: батько став спиватися, а мати звернулася до релігії і стала справжньою фанатичкою. До того ж хлопчик постійно стикався з причіпками однолітків щодо поведінки його батьків і фізичної непоказності самого хлопчика. Але він продовжував домагатися кращих результатів в спорті, одночасно читаючи книги з місцевої бібліотеки одну за одною.

У юнацькому віці йому почасти стали в нагоді ті знання, якими Абрахам Маслоу встиг самостійно оволодіти на той час. І якщо дитячі роки коротка біографія психолога описує кількома фразами, то юнацтво і зрілий вік А. Маслоу рясніє різними подіями.

книгиТак, наприклад, після школи він вступив до Сіті-коледж на юридичний факультет, піддавшись наполегливим умовлянням батька. Однак незабаром юнак зрозумів, що даний напрямок абсолютно не відповідає його життєвим цінностям, і досить швидко переорієнтувався на психологію. Результатом його успішного навчання стали ступеня: бакалавра (отримана в 1930 році), магістра та доктора гуманітарних наук.

І першим місцем роботи, де на практиці став застосовувати отримані знання Абрахам Маслоу, став його рідний інститут. Після отримання ступеня магістра молодий вчений взявся за вивчення моделей поведінки макак. Досліджуючи представників такого різновиду мавп, він зробив певні висновки щодо статевих і домінантних відносин самців в рамках колонії, про що і написав свою докторську дисертацію.

Приблизно в той же час Маслоу Абрахам Харольд контактує з різними вченими, чиї погляди на життя і психологію людини стали основним фундаментом, на якому була згодом створена знаменита гуманістична теорія Маслоу.

Рекомендуємо: Як вийти із зони комфорту?

У віці 20 років вже заявив про себе в широких наукових колах Абрахам одружився. Його обраницею стала Берті Рудман. Але так як вона була двоюрідною сестрою Абрахама Маслоу, представники старшого покоління з обох сторін вкрай негативно ставилися до цього шлюбу. Незважаючи на це, молоді люди узаконили свої стосунки, результатом яких стало згодом народження двох дівчаток - Енн і Еллен Маслоу (друга відома як вельми успішний психотерапевт).

Видані і невидані праці вченого

Одночасно з дослідженням моделей поведінки мавп і вивченням природи людини Абрахам Маслоу писав книги. І перші результати його праць читачі змогли побачити в 1954 році, коли вченому було вже за 40.

ручкаЙого першим виданням стала робота, яка називалася «Мотивація і особистість». У ній професор розкрив структуру властивих в тій чи іншій мірі кожній людині потреб у вигляді ієрархічної структури. Варто зауважити, що піраміда Маслоу в даний час відома всім, навіть дітям, які проходять навчання в середніх школах. Фундаментальною основою розробленої структури було те, що людині властиво задовольняти спочатку свої природні (базові) потреби, після чого він буде готовий до задоволення інших своїх потреб.

Рекомендуємо: Віктор Франкл (біографія)

Складена Абрахамом піраміда потреб частково торкнулася і іншого поняття, що фігурує в гуманістичної психології і виділеного також Абрахамом Маслоу - «комплекс Іони». Це Маслоу пояснив взаємозв'язком між безконтрольним опором реалізації закладених природою потреб і усвідомленим прагненням людини до розкриття своїх талантів. Тобто в умовах задоволеності своїм нинішнім станом (стабільно-обмеженим) людина прагне зберегти контроль над ситуацією, ігноруючи можливості, які щодня йому надає доля.

Через 8 років після видання першої книги в світ вийшла чергова публікація Абрахама Маслоу - «До психології буття» (1962 р). В даному своїй праці вчений більш детально і чітко визначив, які потреби відчувають люди, і розділив їх на групи. Сам професор вважав цю роботу незавершеною, як і книгу «Дальні межі людської природи», яку світ побачив через кілька років після смерті психолога, а помер він в 1970 році.

Знаменна відкриття вченого

балеринаАле давайте поговоримо про найбільш видатні досягнення цієї великої людини. Наприклад, про те, що таке піраміда Маслоу і який принцип її формування. На початку своєї активної діяльності американський вчений зміг виділити і описати п'ять основних потреб індивіда, без яких той не може уявити свого подальшого існування.

На думку Абрахама, в таблицю найважливіших життєвих цінностей повинні бути включені головні нагальні потреби людини, які слід розмістити зверху вниз за ступенем важливості кожної з них. Таким чином була складена піраміда потреб Абрахама Маслоу, в якій потреби фізичного характеру виступали основою, а ближче до вершини розташовувалися моральні і духовні потреби людини.

Рекомендуємо: Потреби людини

Якщо уявити її не у вигляді таблиці, то піраміда Маслоу буде включати наступні позиції:

  • Потреби, пов'язані з життєдіяльністю людини. Це їжа і вода, сексуальне задоволення і різні матеріальні ресурси.
  • Безпека. Кожен індивід прагне до відчуття захищеності, впевненості в завтрашньому дні.
  • Взаємодія з соціумом. До цього пункту піраміди можна віднести необхідність належати до якогось соціальному спільноті, підтримувати дружбу, створювати відносини і сім'ю.
  • Визнання в вузьких колах. Однією з головних для людини потреб Маслоу вважав необхідність відчувати повагу до своєї персони з боку оточуючих його людей.
  • Самореалізація / самоактуалізація. Людина відчуває бажання розвиватися, розкривати свій потенціал, удосконалювати і відточувати свої навички, знання.

Запропонована Маслоу піраміда, яка уособлює собою модель головних, на думку американського вченого, потреб людини, прекрасно відображає сенс систематизованих положень про мотивацію в рамках вивчення природи людини.

книгиПочатковим джерелом, звідки вперше можна було дізнатися про теорію ієрархії потреб, стала книга американського ідеолога Маслоу «A Theory of Human Motivation» (видана в 1943 р). Через 11 років вийшла чергова написана професором книга, де в деталях була розглянута теорія мотивації. Маслоу назвав її «Motivation and Personality» ( «Теорія людської мотивації»).

До слова, ідеї психолога і мислителя А. Х. Маслоу, викладені в рамках дослідження ролі і значущості мотивації в житті людини, отримали своє широке застосування в теорії менеджменту.

Більш детальна схема

На думку Маслоу, психологія може розглядати ієрархію (піраміду) потреб людини більш детально, взявши за основу семиуровневую класифікацію. В цьому випадку нижчі пріоритети, як і в попередньому випадку, будуть прирівнюватися до фізіологічних потреб людини і його прагненню до самозбереження:

  • Їжа, вода, сексуальний потяг.
  • Безпека.
  • Любов і прагнення бути необхідним.
  • Бажання досягти визнання в соціумі (повагу, схвалення, успішність).
  • Потреби в пізнанні навколишнього (знання і досвід).
  • Естетична складова, яку можуть задовольнити краса і гармонія.
  • Актуальність саморозвитку: розкриття свого потенціалу, досягнення цілей.

І в першому, і в другому випадку затребуваність якоїсь позиції зростає в міру того, як буде задоволена попередня на всі 100%. Але при цьому дані моделі не є фіксованими, тому може не зберігатися така ж закономірність, коли мова йде про різні особистостях.

Гуманістична психологія, в розвиток якої Маслоу зробив значний внесок (зокрема, розробив з групою психологів цей термін), спочатку повинна була стати альтернативним напрямком психології, протиставленим фрейдизму, а також біхевіоризму.

друкарська машинкаЇї завданням є вивчення людей, які досягли вершини піраміди потреб Маслоу, зумівши досягти межі самоактуалізації. На сьогоднішній день, на жаль, серед населення планети можна виділити не більше 3-4% таких людей, хто дійсно зміг досягти вершини свого розвитку.

І фундаментальна теорія особистості Маслоу розглядає всі аспекти розвитку особистості, включаючи ступінь самоактуалізації, його пріоритети і задіяні механізми розвитку. Таким чином, Абрахам Маслоу вказав на необхідність розвитку нового підходу до розгляду психіки, так як в ході своїх досліджень зміг виявити суттєві недоліки психоаналізу. З точки зору американського ідеолога і психолога Маслоу, основою розвитку особистості і соціуму є схильність людей до самоактуалізації і саморозвитку, а також прагнення до особистісного зростання. Автор: Олена Суворова