Сьогодні: 04.05.2024

Аккультурация: опис явища

427

мама і донькаВсі люди з дитинства живуть в культурному середовищі, яка надає на них значний вплив. У кожній культурі є властиві тільки їй особливі риси і традиції, які вбирають її прихильники або носії при соціалізації або взаємодії з іншими людьми. Але протягом багатьох століть цивілізації взаємодіяли між собою, тому можна зустріти «переплетення» особливостей різних соціальних груп, що мають свій культурний фонд.

взаємодія

При активній комунікації різні культури вибудовують між собою складні відносини, в процесі яких вони запозичують один у одного кращі і найбільш цінні риси. Внаслідок цих запозичень в культурах відбуваються часткові або істотні зміни, які змушують людей звикати до змін, вивчати і впроваджувати в життя виникли нововведення.

Міжкультурні контакти - це важлива ланка в спілкуванні представників різних народів світу. В результаті запозичень люди все більше стають сумісні з незвичними культурними реаліями. Під час взаємодії та адаптації індивіда до рис чужої культури виникає аккультурация.

Що таке аккультурация? Аккультурация в міжкультурної комунікації - це процес трансформації усталених звичаїв, традицій і вірувань, наявних в кожному соціокультурному об'єднанні, при регулярному контакті і обміні цінностями з іншими наявними соціокультурними системами. Це визначення використовується для позначення самого процесу переплетення культур і для демонстрації результатів акультурації.

дітиВчені вважають, що процеси акультурації протікають самі собою, природним шляхом. Культури зливаються і досягають етнічної ідентичності. Менш розвинена культура завжди легше піддається впливу з боку іншої, більш розвиненої, або взагалі стає її складовою.

Вивчати аккультурацию почали в першій половині 20 століття вчені з США Редфилд, Лінтон, Херсковіц. Після деякого періоду досліджень акультурації як явища, притаманного соціальним групам, вчені почали аналізувати її в рамках психіки кожної людини. За нової теорії, аккультурацию визначають як трансформацію ціннісних орієнтирів людини, його рольової поведінки і соціальних установок особистості.

Рекомендуємо: Співпраця - це

Сьогодні цей термін вживається, щоб позначити період протікання і кінцеві результати культурного запозичення, при цьому ті, хто належить до першої культурі, вбирають традиції і цінності другий культури (донора). Процеси акультурації активно вивчали в кінці 20 століття, що пов'язано з глобалізацією, розвитком системи транспорту і частими міграціями.

Типи культурної взаємодії

В ході акультурації перед індивідом стоять дві основні проблеми: зберегти самобутність своєї споконвічної культурної сфери і одночасно перейняти риси чужої культури. Наступні форми акультурації можуть допомогти у вирішенні цих проблем:

  • Асиміляція - повне прийняття індивідом важливих орієнтирів і норм чужої культури, що має на увазі відмову від установок своєї споконвічної культури.
  • Сепарація - неприйняття індивідом основних положень і норм чужої культури і прихильність виключно своїм традиціям. Представники меншою соціокультурної групи ізолюються від культури-лідера.
  • Маргіналізація - втрата індивідом зв'язку з власним самобутнім спадщиною і одночасно відсутність злиття з іншим об'єднанням.
  • Інтеграція - часткове злиття індивіда з новою традицією, але за основу і раніше береться споконвічна культура.

дівчинаАккультурация і асиміляція - найчастіші процеси при взаємообмін цінностями між різними народами. Як правило, невелика культурна група легко піддається сторонньому впливу, і з часом її цінності заміщаються недавно виникли, представленими домінуючою культурою.

Рекомендуємо: Що таке етологія людини?

На сьогодні найкращою стратегією вважають досягнення інтеграції декількох культурних груп, внаслідок чого формується бікультурна особистість, здатна легко зрозуміти і прийняти нові реалії і одночасно шанувати і підтримувати свої споконвічні традиції.

Раніше вчені оцінювали збереження культурної самобутності меншою культурною групою як труднопротекающій процес акультурації, але зараз до нього ставляться позитивно, вважаючи, що він допомагає згладити складні моменти в акультурації. Особливе значення це має для тих, хто потрапляє в незвичну культурне середовище не за своїм бажанням (біженці, бранці).

параЗ точки зору психології, важливими моментами при акультурації можна назвати позитивну етнічну ідентичність і наявність толерантності. До інтеграції відносяться позитивна ідентичність і расова толерантність. Асиміляцію супроводжують негативна расова ідентичність і наявність толерантності. Сепарація же пов'язана з позитивною етнічною ідентичністю / інтолерантності, а маргіналізація - з негативною расової ідентичністю і відсутністю толерантності.

Аккультурация - складне явище, з яким стикається кожен. Дуже важливо знати міру і не впадати в крайності. Культурний обмін допомагає значно розширити кругозір кожної людини і веде до придбання ним нового досвіду. Автор: Дар'я Сергєєва