Під акцелерацією в науці прийнято розуміти більш інтенсивне зростання і прискорений розвиток підлітків і дітей, якщо порівнювати ці показники з декількома з попередніми поколіннями. Про те, які ж основні причини акселерації, до сих пір не сформувалося одностайної думки, але варто відзначити, що це явище притаманне тільки тим країнам світу, які є економічно розвиненими.
Термін «акселерація» з'явився в 30-і роки минулого століття і був введений німецьким вченим Е. Кохом. Спочатку він позначав прискорення розвитку тільки фізичного, а пізніше був значно розширений. Під акцелерацією стали розуміти не тільки більш швидке зростання організму людини, але і дозрівання в ранні терміни.
Ознаки та історія поняття
Спочатку вважалося, що основними ознаками акселерації є головні фізичні параметри розвитку - вага і зріст, окружність голови і обсяг грудної клітини. Однак через деякий час багато вчених стали дотримуватися думки, що акселерація повинна характеризуватися такими факторами:
- Пропорції тіла.
- Рівень окостенелость скелета.
- Життєвий об'єм легенів.
- Поява молочних зубів і зміна їх постійними.
- Рівень половозрелости.
- Сила м'язів.
А останнім часом поняття про акселерацію і зовсім дуже сильно змінилося. Воно стало набагато ширше і може застосовуватися як до дітей та підлітків, так і до дорослих людей, якщо мова йде про такий, наприклад, явище, як «дорослішання» клімаксу, хоча переважне значення слова «акселератів» - це все-таки підліток, який характеризується швидшими темпами розвитку.
Якщо розглядати історію акселерації, то вона не так вже й довга. Вперше дуже наочно цей феномен проявився в 60-і роки минулого століття. Наприклад, маса тіла дітей стала раніше подвоюватися, а молочні зуби раніше стали змінюватися постійними.
Відбувалося також поступове зменшення віку, в якому у дівчат починаються менструації, та й взагалі зрушили терміни половозрелости. У дитячому та підлітковому віці такі зміни стали приводити до того, що у людей почав раніше завершуватися зростання і остаточне окостеніння кістяка.
Але принцип акселерації проявився ще і в тому, що дітородний вік за останні півстоліття збільшився на цілих 8 років. Якщо раніше в Росії початок періоду менопаузи в середньому припадало на 43,7 року, то тепер це відбувається близько 50 років.
причини
У педагогіці, психології, фізіології та інших науках велика увага приділяється вивченню причин акселерації. І єдиної думки тут, треба сказати, до сих пір не сформовано, навіть незважаючи на те, що висунутий величезний ряд припущень і гіпотез.
Більшість вчених вважає, що принцип акселерації обумовлений сукупністю різних причин. Наприклад, зміни в харчуванні людей - поява в їжі натуральних жирів, повноцінних білків, споживання фруктів і овочів протягом усього року.
Акселерація розвитку дітей може мати геліогенное походження. Деякі вчені припускають, що сучасні діти багато часу проводять на сонці і їх організм піддається впливу його променів, в зв'язку з чим діти швидше ростуть.
Рекомендуємо: Задатки і здібності у дитини
Є точка зору, що принцип акселерації у великій мірі залежить від прогресу в медицині. Те, що в останні роки намітилася загальна тенденція до збільшення тривалості життя, в кінцевому підсумку призводить до того, що підліток швидше розвивається.
Деякі вчені вважають, що основною причиною акселерації може бути технічний прогрес, в тому числі застосування в сільському господарстві, харчовій та фармацевтичному виробництві речовин, які впливають на ріст і розвиток дитини. А ось інша група дослідників причину описуваного нами явища бачить в нових формах виховання та освіти. Не можна виключити і факт поліпшення харчування населення, а також більш ранній прикорм немовлят.
Є ще одна цікава точка зору, згідно з якою принцип акселерації в основі своїй містить вплив факторів сучасного міського життя, зокрема - рясного штучного освітлення, яке стимулює чином впливає на дитину.
Рекомендуємо: Ознаки геніальності
Також до техногенних причин акселерації можна віднести вплив радіо, комп'ютерів (в основному мережі Інтернет), телебачення, кіно та іншого на більш ранній інтелектуальний і сексуальний розвиток. З цим посперечатися важко: подивіться на сучасних 2-3-річних малюків, які не те що читати ще не вміють, але навіть часом не знають букв, зате з легкістю справляються з різними гаджетами.
Відзначимо, що особливості акселерації вивчають різні науки. Це медицина, біологія, педагогіка, соціологія та психологія. У зв'язку з тим що акселерація характеризується прискореним розвитком, перед вченими постає безліч питань: перегляд норм зростання і розвитку малюків, визначення навантажень на людину і т.п.
різні погляди
За великим рахунком, все теорії акселерації можна розділити на дві великі групи - біологічні та соціальні. Прихильники першої групи вважають, що на розвиток людини перш за все впливають природні, генетичні чинники. Представники другої течії впевнені, що основним фактором розвитку і становлення особистості є соціум, в зв'язку з чим вирішальну роль відіграють освіту і виховання, ніж спадковість.
З огляду на вищевикладені теорії, варто розглянути такі поняття, як акселерація і ретардация розвитку. Ретардація - це затримка розвитку дітей, в той час як під акцелерацією розуміється прискорений розвиток. Ретардація, на думку більшості вчених, має соціально-біологічні причини, тобто її наявність у того чи іншого дитини обумовлено як його генотипом, так і впливом навколишнього середовища.
Рекомендуємо: Що таке анорексія?
У ретардірованних дітей зазвичай відзначається деяке відставання в розвитку, і такий термін перш за все використовується психологами при оцінці готовності дітей до шкільного навчання, адже педагогічний процес має суттєвий вплив на кожного школяра, тому дитина повинна бути до нього готовий.
цікаво
Примітно, що розглядається нами явище - вірніше, його назва - поступово поширилося на багато інших наук. Наприклад, в економіці розглядається принцип акселерації як потужний двигун, який рухає економіку через всі фази економічного циклу.
А ось в психології в останні роки став популярний метод когнітивної акселерації Алекса Мея, який, якщо вірити автору, дозволяє жінці всього за кілька уроків стати найкращою в світі коханкою. Автор: Олена Рагозіна