Людині в силу своєї природи властиво випробовувати страхи, викликані найрізноманітнішими причинами. Фобії досить різноманітні і специфічні: одні люди панічно бояться різких звуків або диких тварин, інші відчувають жах перед яскраво розфарбованим клоуном або замкнутими просторами.
Згідно з результатами досліджень, проведених вченими Інституту психології і психіатрії, за останні кілька років значно зросла кількість пацієнтів, які страждають такими рідкісними хворобами, як аматофобія і акустікофобіі. Давайте розглянемо основні причини виникнення цих захворювань, підходи до їх медикаментозного лікування, а також способи подолання панічного стану за допомогою альтернативних методик.
Чому виникає боязнь пилу і бруду
З точки зору середньостатистичного людини, відчувати страх перед брудом досить незвично, однак аматофобіей страждає досить великий відсоток населення. З позицій психології, аматофобія - це боязнь будь-яких скупчень пилу, що виражається в нав'язливому бажанні постійно прибирати житло самому і вимагати дотримання ідеальної чистоти від інших.
Найчастіше аматофобіей страждають літні люди, причому в переважній більшості це жінки, набагато рідше - маленькі діти. Так який механізм виникнення аматофобіі, і як визначити, чи страждають ваші близькі цією недугою?
Згідно з дослідженнями психологів, причини цієї фобії пов'язані з неприємними моментами або страхами, пережитими в ранньому дитинстві. Наприклад, граючи в гостях у хованки, малюк міг забратися під ліжко і несподівано наштовхнутися на велике скупчення пилу, яка гойдалася від його власного дихання.
Сприйнявши запорошений грудочку як небезпека, дитина могла відчути стан жаху і паніки, яке у дорослої людини переродилося в нав'язливе бажання утримувати житло в ідеальній чистоті. Аматофобія не тільки негативно відбивається на психічному здоров'ї хворого, але і негативно впливає на психологічний комфорт його близьких, а також ускладнює нормальне спілкування з оточуючими людьми.
Поведінка пацієнта, що страждає аматофобіей, має ряд особливостей, які дозволяють відрізнити його від просто акуратного і охайного людини. Такі люди будуть свідомо уникати місць скупчення пилу і візитів до друзів, яких вони вважають недостатньо акуратними.
Проходячи по двору повз стійку, на якій господиня вибиває килим, вони можуть в жаху побігти назад додому, уявивши, що осіла пил засліпить або спотворить їх. Перше, що аматофоби перевіряють в офісі, - чи достатньо чисто вимитий підлогу, чи немає порошинок на столі, моніторі або клавіатурі, їхні папери складені ідеальними стопками, без натяку на будь-якої безлад.
Як проявляється фобія і які способи її лікування
Глибина прояви аматофобіі залежить від таких параметрів, як стан здоров'я хворого, тяжкість перебігу хвороби, наявність зовнішніх подразників, вік, наявність супутніх захворювань. У тому випадку, якщо аматофобія не запущено, хворий, зіткнувшись з пилом, відчуває легкий ступінь занепокоєння і бажання все прибрати.
У більш важких випадках у пацієнта можуть бути присутніми стан сильного страху, тахікардія, утруднене дихання, липкий піт, зниження температури кінцівок або непритомність. У важких випадках, якщо пил потрапляє на шкіру або одяг, людина впадає в стан божевілля, не може контролювати власне тіло, його починає рвати, виникають судоми, як при отруєнні важкими отрутами.
Рекомендуємо: Антропофобія - це
Аматофобія може доставити хворого багато неприємностей, вплинути на звички і стан здоров'я хворого, якщо вчасно не розпочати лікування. Дослідженню аматофобіі і інших фобічних розладів присвячено чимало праць, проте до цих пір виявити справжню причину не вдалося. Психологи пов'язують виникнення цих захворювань з тривалими депресивними станами, здатними негативно вплинути на психічний і фізіологічний здоров'я пацієнта.
У загальному випадку лікування аматофобіі проводиться в кілька етапів:
- Психолог проводить ретельне тестування пацієнта на виявлення глибинних причин виникнення захворювання, а також депресивних станів. Головне завдання - знайти довірчий контакт з пацієнтом, дати йому можливість виговоритися, самому усвідомити наявність проблеми.
- Наступний етап пов'язаний з необхідністю нівелювати неприємні наслідки захворювання шляхом призначення заспокійливих препаратів. Спостерігач пацієнта фахівець оцінює зміни стану хворого, необхідність спільного спостереження з психіатром.
- На останньому етапі пацієнта, що страждає аматофобіей, навчають альтернативними методиками контролю свого стану. Найчастіше фахівці радять регулярно відвідувати заняття з дихальної гімнастики, йоги, аутотренінгу.
Що таке звукобоязнь
Акустікофобіі називається стан, в якому людина відчуває страх гучних звуків, що викликають стан паніки і страху. Звуки страху можуть бути найрізноманітнішими - від скрипу дверей до дитячого плачу або шуму проїжджаючого повз транспорту.
Особливість цієї фобії в тому, що вона виникає не тільки після того, як людина вже почув звуки страху, але і коли він тільки чекає, що вони прозвучать. Найчастіше доросла людина може відчути страх звуків, якщо при прослуховуванні агресивної музики в навушниках різко після затишшя звучить максимально високий або низький тон, а також якщо довго грають однотипні пісні.
Часто акустікофобіі зазнають труднощів з відвідуванням громадських місць, наприклад парків, торговельних центрів, барів і ресторанів, так як звуки страху змушують хворих відчувати дискомфорт. Згідно з останніми дослідженнями, причини захворювання можуть бути психологічними і фізіологічними, пов'язаними із захворюваннями органів слуху, мігренознимі головними болями, пухлинами або інфекційними захворюваннями.
Рекомендуємо: Панічні атаки: симптоми і лікування
Якщо захворювання викликане психологічними причинами, хворого тестують з метою встановити, які шуми він сприймає як звуки страху. Наприклад, у школярів напади панічного страху може викликати дзвін звичайного дзвоника, що сигналізує про початок занять, або пісня, що асоціюється з неприємними спогадами.
Методи лікування даного розладу досить різноманітні, однак найчастіше використовується лікарська терапія. Хворому призначають заспокійливі препарати, а паралельно проводять курс акустичної терапії, в ході якої програються звуки страху з поступовим збільшенням гучності. Особливе місце в лікуванні даного захворювання займає гіпнотерапія, яка дозволяє хворому ефективно долати фобічні стани шляхом своєрідного «перепрограмування» свідомості. Автор: Наталія Іванова