Однією з різновидів психозу, при якій людина стає повністю дезорієнтованим і в більшості випадків відмовляється залишати постіль, є аменция.
Це процес, який характеризується тотальним розладом свідомості і супроводжується втратою орієнтації, асоціативних зв'язків, а також порушенням моторної функціональності. Відмінною особливістю такого стану вважається нездатність пацієнта адекватно сприймати навколишнє, робити висновки і зв'язно розмовляти.
У хворого з Аментивний затьмаренням свідомості проявляється дезорієнтація в часі, просторі і навіть у власній особистості. Порушення зв'язності (єдності) процесів мислення у свідомості пацієнта може бути наслідком загострення хронічного, соматичного, інфекційного або ендокринного захворювання.
У деяких випадках така форма психологічного розладу виникає на тлі алкоголізму, сильної інтоксикації організму, в результаті важких травм. Як правило, аменция вказує на погіршення перебігу основної хвороби, що вимагає більш інтенсивного лікування.
Поняття «аменция» (в перекладі з латинської amentia означає «безумство») вперше з'явилося в середині 19 століття в розділі клінічної психіатрії в якості визначення однієї з форм затьмарення свідомості. Запропонував ввести цей термін Теодор Герман Мейнерта, відомий психіатр і невропатолог, який присвятив своє життя детальному вивченню кори людського мозку.
Основні терміни, опис та ознаки
Раніше поняття «аментивний синдром» часто застосовувалося стосовно хворих на шизофренію, гострий напад розлади свідомості у яких був викликаний екзогенними факторами або спровокований наслідками інфекцій.
І якщо в 19 столітті цей синдром був властивий переважно дітям і підліткам під час війни або в післявоєнний період, чиї тіла були знесилені і ослаблені фізично, то в даний час він проявляється після тривалого захворювання, що викликало виснаження психологічних ресурсів організму. У той же час легкі форми психопатологічного синдрому можуть стати наслідком виснажливих фізичних навантажень, сильної крововтрати, електролітного дисбалансу.
В даний час медики рідко стикаються з таким різновидом розлади свідомості. Проте як самостійне захворювання його розглядають далеко не у всіх випадках. Багато фахівців трактують цю форму потьмарення свідомості як частина делірію (стан розлади свідомості, що характеризується постійними галюцинаціями), хоча відмінність аменции полягає в її більш тривалої тривалості.
Поглянувши на світ очима пацієнта, ми опинимося в абсолютній прострації і побачимо навколо себе лише дрібні, хаотично розкидані частинки. Вони являють собою картину оточення людини, яку він не може зібрати в єдине ціле, так як втратив можливість використовувати асоціативне мислення.
Рекомендуємо: Що таке ажитація?
Пацієнт перебуває в розгубленості, втрачається в просторі і часі. Він не здатний на продуктивний контакт. Стан пацієнта погіршується фрагментарними галюцинаціями і можливою втратою раніше придбаних навичок.
Хворих з діагнозом «аментивний синдром» виділяє:
- Безладна мова - висловлювання пацієнтів заплутані, більше схожі на марення, іноді підтверджують галюцинаційні переживання.
- Розгублений, здивований вигляд - при спробі налагодити з пацієнтом контакт він виявляє свою повну безпорадність, неможливість провести ідентифікацію особи.
- Розосередження - хворий не може зосередити свою увагу на чомусь конкретному, постійно перемикаючись на будь-який з'явився в поле його зору об'єкт або виник звук.
- Рухове збудження, яке обмежується ліжком, - перебуваючи в ліжку, хворий робить інтенсивну рухову активність, імітуючи хапальні або толкательние руху.
- Кардинальна зміна рухового збудження повної обездвиженностью зі збереженням неприродного положення верхніх і нижніх кінцівок. Активно рухаючись в ліжку, пацієнт може різко завмирати на деякий час, утримуючи свої руки і ноги в штучно прийнятому положенні.
- Емоційна нестабільність - у людини часто змінюється настрій, веселощі змінює плачем, а страх - повною байдужістю, і навпаки.
Як визначити захворювання і варіант його лікування
Встановити діагноз «аменция» здатний тільки фахівець відповідного профілю, грунтуючись на сукупності явних симптомів з урахуванням повної картини анамнезу захворювання. Інструментальних досліджень, які сприяли б виявленню Аментивний синдрому, на сьогоднішній день не існує.
Складність у визначенні правильного діагнозу полягає в тому, що аменция, делірій і кататонія мають схожу симптоматику. Вибрати оптимальний варіант лікування психопатологічного стану може психолог, здатний відрізняти ці захворювання і їх ознаки.
При цьому слід враховувати, що на тлі відносної подібності різних форм психозу аменция виділяється більш важким перебігом у вигляді сильного розлади психіки, лікування якого має бути професійним і негайним.
Рекомендуємо: Абстрактне мислення
Пацієнти з Аментивний синдромом повинні бути госпіталізовані і поміщені в психіатричне відділення для лікування гострих клінічних симптомів і усунення основної патології, що стала причиною розвитку аменции. Лікування полягає в застосуванні вузькопрофільних медикаментозних препаратів, які сприяють фізичному та психологічному одужанню хворого.
Аменція може протікати протягом декількох тижнів (і навіть місяців). Протягом цього періоду пацієнти можуть відмовлятися від їжі і води, що погіршує їх становище і може привести до крайнього фізичного виснаження і зневоднення організму. У свою чергу це може стати причиною летального результату. Щоб уникнути таких наслідків лікарі переводять людей з Аментивний синдромом на штучне харчування.
Застосовувані препарати забезпечують комплексне лікування пацієнтів, купируя збудження, проясняючи свідомість, відновлюючи нормальне функціонування серця, а також відновлюючи оптимальний водний баланс в організмі.
Рекомендуємо: Форми амнезії
При своєчасному виявленні аменции і лікуванні синдрому прогноз буде дуже сприятливим. Вчасно надана професійна медична допомога допоможе позбавити людину від помутніння свідомості і виключити ризик летального результату. Автор: Олена Суворова