Про неї чув кожен, термін цей знайомий всім і часто згадується в книгах, фільмах, передачах, але що таке амнезія насправді, знають далеко не всі.
Багато хто вважає, що амнезія - це самостійне захворювання, яке вимагає індивідуального лікування, але це не зовсім так. Відповідаючи на питання, що таке амнезія, правильніше буде назвати її симптомом, який проявляється в ряді захворювань фізіологічного або психічного характеру.
Вона характеризується втратою можливості згадати частину минулого або всю інформацію, іноді - відсутністю здатності запам'ятовувати нове або утримувати знання довгий час. Трапляється, що втрачені спогади людина заміщає новими, вигаданими і нафантазувати, видаючи їх за правду.
Абсолютна або часткова амнезія може виникнути в результаті або на тлі маси захворювань, починаючи з травм голови і мозку і закінчуючи психічними розладами. Ця хвороба значно знижує рівень і якість життя людини, заважає його розвитку, звужує коло спілкування і можливостей, знижує самооцінку і може привести до деградації особистості.
Виділяють два основних види причин виникнення часткової або повної амнезії.
- Перше - органічні причини, тобто фізіологічні хвороби, травми та патології. Це можуть бути захворювання мозку і центральної нервової системи, травми, порушення кровообігу мозкової частини. До органічних причин також відносять зловживання алкоголем, наслідки прийому наркотичних або лікарських препаратів.
- Другою причиною можуть бути проблеми, що носять психологічний характер. Вони можуть характеризуватися нервовими порушеннями, сильним стресом, депресією, істерикою, психологічними чи емоційними травмами.
У психології людська пам'ять відіграє особливу роль і вивчається фахівцями дуже ретельно, адже вона дозволяє нам жити і працювати повноцінно, запам'ятовувати, фіксувати і відтворювати масу важливої інформації, користуватися нею в потрібний момент. За рівнем розвиненості пам'яті людини оцінюють як фахівця, оцінюють його інтелектуальні здібності, а людина, не здатна утримувати інформацію в своїй пам'яті, не може жити повноцінним життям.
Як і у будь-якого захворювання або розлади, у амнезії є лікування і симптоми, які слід розглянути в першу чергу. Симптоми і ознаки найрізноманітніші, серед них:
- Тривалий головний біль, запаморочення.
- Нездатність зосередитися на чому-небудь і утримувати увагу.
- Складність із запам'ятовуванням імен, дат, цифр, подій, деталей.
- Неможливість згадати щось з учорашнього дня.
- Втрата спогадів про будь-якому часовому відрізку.
- Помилкові спогади, заміщення реальних подій вигаданими.
- Втрата знань про ті чи інші явища.
- Постійне стан розгубленості, сонливість.
Ці ознаки, особливо їх сукупність, повинні бути стимулом для походу до лікаря, тому як втрата пам'яті піддається лікуванню, і особливо - на ранніх етапах.
види
Втрата пам'яті може виникати при різних обставинах, носити різний характер і мати різні особливості.
1. Найбільш поширений вид - це ретроградна амнезія. Для ретроградної амнезії характерно те, що вона виникає виключно в зв'язку з травмою, причому як фізіологічного, так і психологічного характеру.
Наприклад, ретроградна амнезія може виникнути після автокатастрофи і отримання черепно-мозкової травми, або при перенесенні сильного емоційного потрясіння - наприклад, смерть близької людини. При ретроградної амнезії людина забуває все, що було з ним в житті до травми або шокуючого події. Все, що відбувається далі, людина запам'ятовує, і взагалі, ніяких порушень пам'яті в подальшому у нього не спостерігається.
Рекомендуємо: Арт-терапія в психології
2. Антероградная амнезія - це протилежність ретроградної амнезії, але виникає вона при тих же обставинах. У цьому випадку пацієнт пам'ятає все, що було в його житті до моменту травми, але наступні події стираються з його пам'яті. Іноді виникає змішання симптомів антероградной і ретроградної амнезії, його називають антероретроградная амнезія, при ньому симптоми обох видів змішуються, забуваються частково події до і після травми.
3. конградная амнезія характеризується втратою пам'яті в моменти пікового стану хвороби, підвищеної температури тіла або істеричного припадку. У стані нормального здоров'я і самопочуття пацієнт не виявляє ознак захворювання, а симптоми відсутні. Це короткочасна амнезія, яка виникає у зв'язку з черепно-мозковими або іншими травмами.
4. Гостра - може виникнути різко, розвинутися за короткий термін і досягти стану повної втрати абсолютно всіх спогадів людини. Серед причин - порушене свідомість у зв'язку з перенесеною травмою голови, запаленням мозку або іншими захворюваннями, а також після отруєння газами або алкоголем.
5. Хронічна прогресуюча амнезія розвивається довго, виявляючи себе поступово, протягом тривалого часу. Її перші симптоми можуть бути нешкідливими, тому вона важко піддається лікуванню, тому що виявляється, як правило, вже в запущеному вигляді. Виникає на тлі психічних розладів, а також як наслідок запалень мозку, порушень роботи кровоносної системи.
Рекомендуємо: Значення поняття афект
6. Травматична амнезія виникає після фізичної травми, не носить психологічного характеру і є тимчасовим явищем. Як правило, після вдалого лікування мозкової травми втрата пам'яті як симптом проходить, і спогади з часом відновлюються повністю. На це може знадобитися різна кількість часу - іноді, щоб спогади відновилися повністю, необхідні роки і спеціальна терапія.
7. Фіксаційна амнезія відрізняється тим, що при ній людина пам'ятає все, що було в минулому, але втрачає актуальні спогади - наприклад, завдання сьогоднішнього дня або те, що дізнався тільки що. Цей вид найбільше підходить під визначення «провали в пам'яті».
8. диссоциированного або диссоціативна амнезія - такий вид втрати пам'яті, при якому стираються тільки ті спогади і та інформація, яка так чи інакше пов'язана з особистістю людини, з його внутрішнім світом, з особистим життям. Все, що пов'язано з роботою, інтелектом, ділової або соціальною сферою, не забувається. Диссоціативна амнезія проявляє себе найчастіше як наслідок сильного стресу, психологічної травми, депресії.
9. Фуговая втрата спогадів - це психогенна амнезія, синдром, який виявляє себе при диссоциативной фуги і характеризується повним забування всього, що людина знала про самого себе, аж до власного імені. Це важке захворювання, яке повністю стирає пам'ять людини, іноді безповоротно.
Рекомендуємо: Як жити без стресу?
10. Істерична амнезія - це часткова втрата спогадів, пов'язаних безпосередньо з травмуючими факторами і подіями. Забуваються важливі деталі особистого життя, події, які привели до стресу або психологічної травми. Це психогенна амнезія, яка часто буває викликана підсвідомим або навмисним витісненням травмуючих спогадів.
Це основні види порушень пам'яті, які зустрічаються в більшості випадків. Іноді симптоми і види бувають змішаними, і антероградна амнезія може поєднуватися з симптомами тимчасової або істеричної амнезії, наприклад. У будь-якому випадку симптоми завжди характерні і помітні, так що за будь-яких проявах втрати пам'яті необхідно негайно звертатися до невролога і психотерапевта.
Спеціаліст з'ясовує насамперед причини, що викликали амнезію, встановлює, що ця подія або фактор вплинули на розлад пам'яті, і підбирає таке лікування, яке буде ефективно в даному конкретному випадку. Лікується насамперед головне захворювання, що викликало втрату пам'яті, а також відновлюється нормальне функціонування мозку.
Самостійного лікування цього захворювання бути не може, і про самолікування просто не йдеться. Однак варто пам'ятати, що пам'ять - це найважливіша частина здорового життя, і її потрібно підтримувати, піклуватися про неї і тренувати.
Здоровий спосіб життя, відмова від алкоголю, відповідальний і свідомий прийом лікарських засобів, вправи для пам'яті, читання книг - все це допоможе зберегти відмінну пам'ять до глибокої старості. І головне - не ігнорувати дрібні прояви тривожних симптомів і не полінуватися зайвий раз перевіритися у лікаря, щоб побоювання ніколи не підтвердилися! Автор: Василина Сєрова