Сьогодні: 04.05.2024

Ангедония: причини, види і ознаки

504

дівчинаНаш світ досить динамічний, і разом з розвитком його в економічному та інформаційному плані відбувається зростання різних психічних розладів. Сьогодні ми постараємося розглянути такий розлад, як ангедония, дізнатися, що це таке, які її основні ознаки та методи лікування.

Ангедония - це розлад, захворювання, пов'язане з нездатністю отримувати задоволення від життя, відчувати радість, а також втрата інтересу до діяльності (як до праці, так і до розваг). У сучасному світі це явище стало досить часто зустрічається, тому цей термін з області медицини перекочував в психотерапію.

Раніше цей розлад було одним із симптомів шизофренії, і його не розглядали в якості самостійного захворювання. Також ангедония супроводжує такий розлад, як депресія (симптоматика депресії і ангедонии багато в чому може бути схожою).

У звичайному житті її можна переплутати з апатією або із занепадом сил, але це стан, який розвивається поступово і в результаті стає стійким, постійним. Причин появи і розвитку даного захворювання може бути досить багато, тому варто підходити до кожного клінічного випадку індивідуально.

види

Важливо розуміти, що ангедония - це нездатність відчувати і отримувати позитивні емоції, а також задоволення від життя, і сьогодні це досить поширене стан. Але є деякі нюанси, які відрізняють один від одного деякі з видів даного розладу.

На даний момент виділяють кілька видів ангедонии:

дівчина на сходах1. Соціальна ангедония - розлад, при якому людина втрачає інтерес до спілкування і взаємодії з друзями, рідними. Його не стимулюють, не радують похвала або компліменти, також він не схильний давати якусь позитивну характеристику іншим людям.

В людині відсутнє прагнення ставити собі цілі, покращувати своє життя, робити кар'єру або рости в професійному плані, будь-які успіхи в соціумі його не радують і не сприймаються ним як привід для емоційного підйому.

2. Фізична - безпосередньо пов'язана зі сприйняттям стимулів через органи чуття і з відсутністю позитивних переживань з цього приводу. Наприклад, людина може не відчувати фізичного задоволення від смачної їжі, приємного запаху, дотику, інтимної близькості.

3. Інтелектуально-естетична - пов'язана з втратою інтересу і позитивних переживань при заняттях мистецтвом, прослуховуванні музики, перегляді фільмів, читанні книг. Все, що раніше викликало у людини підйом настрою: Захоплення, інтереси - стає байдуже.

Як кажуть фахівці, ангедония може бути як приватною, тобто проявлятися буде лише один з видів розлади, так і тотальної, коли проявляються ознаки і симптоми всіх видів. У другому випадку хвороба розвивається швидше і вражає всі сфери життєдіяльності людини.

Основні ознаки та причини

дівчина в містіАнгедония на даний момент вважається фахівцями не тільки ознакою деяких психічних розладів, а й самостійним захворюванням. Причина даного розладу, як і більшості психічних розладів, пов'язана з дисфункцією роботи головного мозку. В даному випадку відбувається своєрідне «відключення» центру, який в нашому мозку відповідає за задоволення.

Рекомендуємо: Як радіти кожному дню?

Дослідження, проведене вченими, призвело їх висновку про те, що ангедония часто супроводжує шизофренію, а також депресію. Потрібно сказати, що цей розлад також є одним з основних симптомів нарциссического розлади, тривожного розладу, прикордонного стану особистості.

Ознаки ангедонии, які відзначають експерти:

  • Труднощі в спілкуванні з близькими і малознайомими людьми (аж до неможливості фізичного знаходження поруч), уникнення будь-яких контактів, в тому числі і опосередкованого спілкування - телефон, інтернет.
  • Дискомфорт при зіткненні з чимось незвичним або незвичайним.
  • Потреба в тому, щоб перебувати в закритому приміщенні, куди не мають доступу інші люди (наприклад, тривале або постійне перебування в своїй кімнаті).
  • Читання, прослуховування музики, перегляд фільмів (які приносили задоволення раніше) не викликають позитивних емоцій. Всі ці дії розглядаються як безглузді.
  • Пропадає інтерес до тих занять, які раніше викликали задоволення і позитивні емоції - хобі, захоплення, спорт.

  • Уникнення будь-яких свят і заходів, де необхідно вступати в контакт з оточуючими.
  • Відсутність почуття гумору, нерозуміння жартів, а також реакції оточуючих людей на жарти.
  • Ні внутрішньої градації подій, спостерігаються труднощі з тим, щоб віднести одні події до позитивних, а інші - до негативних. Всі події сприймаються як однакові і викликають почуття байдужості.
  • Відсутність емоційної реакції на прояви уваги, турботи і любові оточуючими людьми.

Важливо знати, що причиною захворювання можуть бути не тільки психологічні розлади; до даного стану людини можуть призвести постійне прагнення самостійно вирішувати виникаючі проблеми, концентрація на власних невдачах, схильність звертати увагу на свої недоліки і на нездатність справлятися з труднощами. Умисне ігнорування позитивних стимулів, або похвали від оточуючих, розцінювання її як сарказму.

дівчина у вікніПоступово низка невдач знижує емоційний фон, що призводить до пригніченого настрою. Згодом це може привести до нестачі гормонів, що приносять радість (серотонін). Також однією з причин появи розлади може виступати стрес, але не поодинокі стресові ситуації, а неодноразове проживання стресових ситуацій за короткий проміжок часу.

Рекомендуємо: Як позбутися від негативних емоцій?

Більшість пацієнтів усвідомлюють, що страждають певним недугою, в зв'язку з чим багато хто звертається за допомогою до фахівця. Психотерапевт допомагає діагностувати хворобу, а також пропонує лікування (діагностика проходить в процесі бесіди з пацієнтом).

лікування

дівчина біля вікнаЛікування ангедонии - це процес тривалий, на даний момент це розлад піддається лікуванню і дозволяє привести пацієнта в здоровий стан. До лікування даного розладу слід підходити індивідуально, так як у кожного пацієнта можуть бути певні нюанси прояви симптоматики.

Боротьба з цим розладом повинна бути грунтовною. Фахівці не рекомендують займатися самостійною постановкою діагнозу, тому якщо ви відчуваєте такого роду нездужання, то краще за все звернутися до фахівця.

Основні методи лікування ангедонии на сьогоднішній момент:

1. Індивідуальна психотерапія:

Основний упор робиться на спогади пацієнта, на відновлення позитивних спогадів, а також стимулів, які їх викликали.

  • Концентрація на виникають позитивні емоції. Виконання завдань, пов'язаних з отриманням задоволення (похід в магазин, в театр, в кіно, читання цікавих книг). Ведення щоденника «радостей життя».
  • Коригування режиму дня (обов'язково регулярний восьмигодинний сон), а також призначення особливої ​​дієти (продукти, що вживаються пацієнтом, повинні містити високий рівень серотоніну).

2. Медикаментозне лікування (тут важливий індивідуальний підхід у виборі медикаментів).

3. Якщо ангедония викликана іншим психічним розладом, то необхідно лікування першопричини захворювання.

Зрозумівши, що таке ангедония і як з нею боротися, можна уникнути багатьох емоційних проблем. Головне - пам'ятати, що негативні емоції і стрес не повинні брати гору в вашому житті. Важливо помічати щось хороше, що з вами відбувається, намагатися наповнювати своє життя приємними і радісними подіями. Автор: Дарія потикати