Сьогодні: 08.05.2024

Анорексія: симптоми і лікування

1818

дівчинаАнорексія - це практично повна відсутність апетиту, яке виникає як наслідок порушення роботи травної системи. Страждають такою недугою зазвичай дівчата віком 12-24 років, серед чоловіків він практично не зустрічається і виникає зазвичай тоді, коли людина прагне схуднути, боїться погладшати і внаслідок цього доводить себе до виснаження.

Люди з цією недугою постійно уникають сімейних трапез, відмовляються ходити зі своїми друзями в кафе, спочатку пояснюючи це нездужанням, небажанням є або тим, що в даний момент вони дотримуються будь-яку дієту.

Статистика і не тільки

З усіх людей, які страждають на анорексію, близько 95% - дівчата. Серед молодих мешканок Європи близько 1% не з чуток знають про те, що таке анорексія. Майже 10% всіх анорексічек в світі не можуть перемогти хворобу і вмирають. Вивченням цього явища займаються різні вчені - дієтологи, психологи та ін.

До сих пір причини виникнення анорексії на 100% не встановлені, хоча вважається, що найчастіше це якісь глибоко особистісні, психологічні чинники. Вірніше, навіть набір причин, які криються в минулому анорексічек: сімейні проблеми, травматичні події, соціальні фактори. Наприклад, дівчина сумирно закохалася, однолітки обзивають її товстої, а в родині немає порозуміння і довірчих відносин - все це може привести до того, що у неї почнеться розвиток анорексії.

У анорексії причини бувають декількох видів:

  • Генетичні - в організмі деяких людей є ген, який відповідає за схильність до анорексії.
  • Біологічні - раннє статеве дозрівання і надлишкова маса тіла.
  • Сімейні - схильність мають частіше люди, родичі яких страждають подібними захворюваннями або, наприклад, ожирінням.
  • Психологічні - занижена самооцінка і схильність людини до депресій.
  • Культурні - в розвитку даного недуги велику роль грає мода на худобу і демонстрація цього по телебаченню, в кіно, в пресі і т.п.

Як починається анорексія? Зазвичай з якою-небудь на перший погляд нешкідливою дієти, яка покликана здійснювати контроль над масою тіла. Але з часом виходить так, що хвороба стає засобом контролю не тільки над фігурою, але і над усім життям. Анорексічкі вважають, що голодування дозволить привести в порядок і фігуру, і життя. І цей самий «контроль» стає справжньою нав'язливою ідеєю.

Класифікація

Прийнято вважати, що існують такі види анорексії:

  • Обмежувальна.
  • Очисна.

У чому їх різниця? Чим відрізняється перший тип від другого? Тим, що перший пов'язаний із суворим обмеженням їжі і постійними заняттями спортом, які в комплексі призводять до виснаження організму. Другий тип - це коли дівчата об'їдаються, а потім викликають у себе блювоту, ставлять численні очисні клізми, п'ють сечогінні препарати, вважаючи, що так лікується зайву вагу.

балеринаІ в тому і в іншому випадку організм людини перестає розвиватися, тому що не отримує необхідного для повноцінного існування кількості вітамінів, мінералів, мікроелементів і інших речовин, які повинні надходити з їжею. Це починає викликати незворотні наслідки в організмі, і з'являються перші ознаки анорексії: різке схуднення, психози, порушення менструального циклу і т.п.

Якщо ви почуєте від людини слова про те, що він хоче їсти все підряд, але щоб організм нічого не брав і виводив все, то варто задуматися про те, що у нього починає проявлятися анорексія. Подібне бажання може прийти в голову лише тим, у кого є схильність до анорексії. Такі люди, по суті, глибоко нещасні - вони навіть не здогадуються, що їх незабаром може очікувати дистрофія, яка часом призводить до повного руйнування організму і абсолютно не лікується.

Більшість вчених схильні до думки, що з ожирінням можна впоратися набагато швидше, ніж з таким явищем, як психічна анорексія, тому що від першого придумали спеціальні препарати і методики, а ось лікування анорексії досі перебуває під питанням - єдиного механізму, який допоміг би всім пацієнтам, ще не винайшли. Чи вдасться позбутися від цієї недуги, залежить від стадії анорексії, психологічної готовності пацієнта до лікування і від своєчасності терапії.

Основні етапи

Не можна сказати, що психогенна анорексія проявляється відразу і різко. Вона найчастіше розвивається поступово, і цей процес може затягнутися на роки, хоча зазвичай вона проявляється за кілька місяців. Психологія анорексії виділяється наступні етапи захворювання:

дівчина1. Початковий етап характеризується тим, що дівчата виснажують себе дієтами і відмовляються від їжі, причому не можуть зупинитися, коли достатній результат вже досягнутий.

2. Поступовий перехід на дуже складні дієти, що виявляється в тому, що їдять майже одні овочі, причому в мінімальних кількостях. При цьому в хід йде «важка артилерія» - потужні сечогінні та проносні засоби, а також жиросжигающие препарати. Може також спостерігатися викликання блювоти, причому завжди це робиться таємно від оточуючих.

Рекомендуємо: Абстинентний синдром

3. Третя стадія анорексії - коли організм вже виснажений до межі, і тому можуть починатися незворотні наслідки: постійні головні болі, порушення менструального циклу і т.п. Причому саме на цій стадії до дівчини приходить усвідомлення проблеми, але впоратися з нею самостійно і тільки за рахунок харчування немає можливості - виснажений організм починає відрізнятися від нормального тим, що повністю відкидає будь-яку їжу і в кінцевому підсумку саморуйнується. Тому відразу потрібно звернутися до лікаря, а не намагатися лікувати анорексію в домашніх умовах.

Справедливості заради відзначимо, що умовити анорексічкі лікуватися практично неможливо. Навіть на останній стадії багато з них не можуть усвідомити реальної загрози і тому навіть не задаються питанням, як лікувати анорексію. Варто врахувати, що психологія анорексії - це дуже складне поняття, тому довіряти лікування таких проблем, як анорексія і булімія, потрібно тільки хорошим фахівцям.

дівчинаЛікар обов'язково проводить повне обстеження дівчини, починаючи від простої процедури зважування до здачі безлічі різноманітних аналізів. Тільки так можна відрізнити анорексію від інших психічних або фізіологічних відхилень. У психологічної анорексії є ряд ознак. Такі пацієнти ворожі, часто перебувають в пригніченому стані, внаслідок чого у них може спостерігатися постійне занепокоєння.

Рекомендуємо: Аддикция: значення поняття

Є й фізіологічні прояви анорексії - захворювання призводить до того, що пацієнтки скаржаться на часті закрепи і постійну мерзлякуватість. Якщо говорити про лабораторних аналізах, то по ним теж можна зрозуміти, як розвивається анорексія. Починають спостерігатися зміни в рівні гормонів, а також в ферментах, що відповідають за обмін речовин.

Підтримка і турбота

Якщо трапляється, що людина набуває синдром нервової анорексії, то йому в першу чергу потрібні турбота і розуміння. Хоча для рідних і близьких це досить складно, тому що дівчата навіть на останніх стадіях рідко визнають себе хворими, внаслідок чого повністю відкидають симптоми і лікування свого захворювання.

дівчина і солодощіВчені давно вивчають проблему анорексії. Що це таке, коли організм в якості харчування використовує свої власні тканини - м'язи і кістки? Звичайно, анорексія, яка настає при тривалому виснаженні і відсутності поживних речовин. Це призводить до того, що дівчата катастрофічно виснажуються, у них випадає волосся і т.д.

Вилікувати хворобу на цій стадії неможливо, хоча і нервова анорексія, і нервова булімія - це захворювання, з якими можна боротися. До недавнього часу метод лікування був один - примусове годування в лікарняних умовах. Але людина, «який переміг» недуга, повертався додому, починав знову відмовлятися від їжі, худнув, і виникав рецидив захворювання. Такий метод боротьби, звичайно ж, малоефективний.

Рекомендуємо: Гіпоманія - це

Харчування при анорексії - зовсім не головне. Як боротися з анорексією? Відповідь на це питання можна отримати у хорошого психолога. Будь-який з них скаже, що потрібно знайти причину захворювання, яка часто носить виключно нейрогенний характер.

Але жоден фахівець не заявить, що лікування нервової анорексії - простий процес. На це може піти від 2 до 8 років, причому цей процес потребуватиме допомоги не тільки психологів і лікарів, а й, а це часто найголовніше, близьких людей. На анорексічкі не потрібно тиснути, це може викликати ще більшу ворожість. Потрібно постаратися її зрозуміти і підтримати в боротьбі з анорексією. Захворювання це неабияка, і поставитися до його лікування потрібно серйозно.

лікування

Як перемогти анорексію? Перш за все хворій людині потрібно полюбити себе - без дотримання цієї умови ніякі ліки і методи не допоможуть. Велику роль відіграє своєчасне звернення. У нервової анорексії ознаки можуть бути різні.

дівчина в профільПри виявленні перших симптомів анорексії потрібно починати бити тривогу і звертатися до фахівців, а не сподіватися, що недуга пройде сам. Лікування проводиться в кілька етапів, на кожному з яких фахівці розповідають і пацієнту, і його родичам, як боротися з анорексією. Виділяють наступні етапи лікування:

1. Неспецифічне. Якщо лікар запідозрить наявність анорексії, симптомами якої будуть схуднення, відмова від їжі та ін., То він призначить лабораторні дослідження. У разі підтвердження діагнозу пацієнту будуть призначені вітаміни, постільний режим, загальнозміцнюючі засоби і т.п., щоб почався процес виснаження припинити.

Може також використовуватися інсулін, який посилює апетит. При анорексії дієта має велике значення. Зазвичай пацієнтам призначається висококалорійне 6-разове харчування. Це допомагає їм через деякий час додати у вазі. Оптимальними вважаються 2-4 кілограми на місяць. Причому на перших стадіях терапії пацієнтам забороняють спілкування з родичами, які можуть почати їх жаліти і забрати додому, що може привести до поганих анорексіческім наслідків.

дівчата за столом2. Специфічне. Лікування анорексії на другому етапі полягає в перекладі пацієнтів на загальний режим. Загальнозміцнювальну терапію продовжують, потім приєднують антидепресанти і транквілізатори. Як позбутися від анорексії на другому етапі? Необхідно додати раціональну психотерапію - професійні психологи проводять бесіди з пацієнтами про шкоду голодування, іноді в якості методу впливу застосовують гіпноз.

На закінчення курсу лікування обов'язково проводиться консультація дієтолога. Але на кожній стадії потрібна підтримка близьких, тільки з нею можна перемогти настільки важку недугу. Автор: Олена Рагозіна