Сьогодні: 27.04.2024

Ассертівность: розшифровка поняття

625

дівчина в кафеДуже часто в житті доводиться чинити так, як не хочеться. Залежність від чужої думки псує нашу власну життя. Погодьтеся, нікому не сподобається, коли сторонні люди радять, що робити, що надягати, як розмовляти. Часто ми не можемо делікатно відмовитися і йдемо на поводу у інших. Це обмежує свободу особистості і порушує наші права.

Поведінка людини зводиться до двох крайнощів - агресія і пасивність. У першому випадку людина намагається виграти, маніпулюючи іншими людьми, домінуючи над ними і нав'язуючи їм свої інтереси. У другому варіанті людина, навпаки, програє більш сильним особистостям через страх втратити стабільність.

Людиною керує невпевненість у своїй правоті і страх втратити вже нажите. Як же в такому великому світі залишатися впевненою особистістю, здатною відстоювати свої права, але не обмежувати права інших людей і не принижувати їхню думку?

Існує проміжний стан поведінки - ассертивность - це здатність людини відстоювати свої інтереси, бажання, принципи і установки і припиняти прагнення інших людей нав'язати йому свою думку. Це вміння говорити «ні» тоді, коли не хочеться говорити «так» з багатьох причин.

При цьому для відстоювання своїх інтересів не потрібно вдаватися до агресії. Головне в цьому питанні - повага до опонента, здатність з гідністю відстоювати свою точку зору, не нехтуючи правами співрозмовника. Ассертівность полягає в самоствердженні без завищення власної значущості. Людина здатна відстоювати свої інтереси, беручи до уваги і точку зору опонента.

Розшифровка поняття з психології

Ассертівное поведінка передбачає відкрите поведінку, при якому немає наміру заподіяти будь-якої шкоди іншій людині. Для розвитку асертивності розроблені спеціальні програми і тренінги, здатні підвищити рівень самооцінки і впевненості в собі. При цьому методи націлені на розвиток у людини твердості у відстоюванні своїх принципів, впевненості, здатності застосовувати ассертівний відмову, але при цьому залишатися доброзичливим з іншими.

дівчина в окулярахТермін ассертивность походить від англійського assert, що означає «відстоювати своє право, стверджувати і наполягати на своєму». Під ним розуміється позитивну поведінку людини, що поважає не лише власні інтереси, а й інтереси інших людей. Людська особистість стає незалежною від спроб регулювати її поведінку. Даний тип поведінки передбачає вирішення ситуації в спокійній манері і пошук найкращого шляху для досягнення компромісу.

Рекомендуємо: Визначення поняття абулія

Концепція асертивності описує найбільш вигідний спосіб взаємодії особистостей без застосування агресії і маніпуляції. Людина відчуває вплив інших людей, вони користуються його слабкими сторонами для досягнення своєї мети.

Людина починає піддаватися чужому впливу всупереч власним бажанням, він боїться висловити власну думку, відстояти свою позицію. Така поведінка людини може перерости в агресію як один з варіантів власного захисту.

подругиНавіть на справедливу критику він реагує агресивно. Для людини це стає свого роду невеликим досягненням, він не розуміє, що така тактика не піднесе його в очах інших, а лише принесе йому самому душевний дискомфорт.

Ассертівное поведінку пропонує людині переглянути свої принципи і установки для того, щоб в подальшому їх відстоювати. Якщо в своєму житті нас щось не влаштовує, завжди є шанс все змінити. Основне положення тренінгів з ассертивности передбачає заміну неприйнятних життєвих позицій на нові, які людина приймає для себе.

Адекватне сприйняття себе і усвідомленість поведінки

Людина, що володіє ассертівность, не відчуває агресії. Іноді індивід може бути спокійний зовні - його міміка не відображає справжніх почуттів, а всередині нього бушує справжній ураган.

чоловікАссертівний ж людина повинна бути спокійний і зовні, і внутрішнє. Адекватно сприймати себе і оточуючих - характеристика ассертивної поведінки. Важливо розуміти: коли на людину націлені провокації, він обов'язково скаже про це своєму опоненту, не пред'являючи до нього будь-яких вимог. Але і по відношенню до себе людина не бере повну відповідальність за, можливо, неприємне спілкування з партнером.

Рекомендуємо: Авторитарність - це

Ассертівность має на увазі не тільки відстоювання своїх цілей, а й постійну, а головне, правильну оцінку власних дій. Важливо розуміти свої помилки і ймовірність ефективності вчинків. Ассертівний людина здатна розробити повний план поведінки і дій, але після аналізу може відмовитися від задуманого в свою користь, не дивлячись на те, яка думка сформується у оточуючих.

Уникати конфлікту - одна з важливих особливостей асертивності. Багато хто вважає, що відстоювання своєї думки пов'язане з конфліктом, так як відбувається боротьба двох протилежностей.

параАле що таке конфлікт? Це сильне емоційне зіткнення інтересів людей, що супроводжується, ймовірно, якоюсь часткою агресії. Слід знати, що це повністю суперечить визначенню ассертивности. Поки людина не вплутався в конфлікт, він залишається ассертівность. Це досить важко зробити, особливо коли хтось навмисно намагається втягнути вас в сварку, скандал або конфлікт.

Для того щоб навчитися контролювати свій емоційний стан і вміти відстоювати свою точку зору, існує деяка модель самоствердження людини. Дослідження правил ассертивности дозволило виділити кілька основних принципів:

  • Повне право висловити свою думку.
  • Право в будь-який момент поміняти свою думку.
  • Людина може самостійно обміркувати рішення якоїсь проблеми.
  • Самостійне прийняття рішень також відноситься до принципу ассертивности.
  • Людина самостійно відповідає за скоєні помилки.
  • Людина може не пояснювати співрозмовнику прийнятих рішень і своєї поведінки.
  • Людина може самостійно оцінювати свої думки, поведінку, емоції - отже, відповідати за можливі наслідки.

У ділових переговорах ассертивность є однією з важливих складових для досягнення плідного результату. Вона служить не тільки проявом поваги до себе і співрозмовникам, але і запорукою досягнення обопільного компромісу.

параСпілкування зводиться до відкритої демонстрації чесності і прямоти, а також до розуміння співрозмовника. У діловій розмові це вміння проявляється в можливості продемонструвати свій професіоналізм в якійсь сфері. У розмові з партнером важливо чітко позначити власну позицію.

Ассертівность націлена на пошук компромісу, можливість відстоювати свою думку. Розвиток цієї здатності означає вміння реагувати на ситуації. Таким чином, людина починає жити в гармонії з собою і оточуючими людьми. Плисти за течією, нічого не вирішуючи самостійно, - значить, стати жертвою сильніших людей, які можуть нав'язати будь-яку примху.

Рекомендуємо: Як стати впевненою в собі?

Крім участі в тренінгах, ассертівние навички треба виробляти і відточувати. Одним із способів є уявлення себе людиною, яка нікому нічого не винен і не зобов'язаний, в компанії таких же людей. Вони роблять те, що хочуть, вирішують проблеми самостійно, тим самим викликаючи один у одного взаємний інтерес.

Як сказати «ні» співрозмовнику

гарна дівчинаЯк часто відбуваються ситуації, коли в глибині душі ми хочемо сказати «ні», але говоримо «так», викликаючи цим бурю негативних емоцій у душі. Для відстоювання своїх інтересів, пошуку самоповаги важливо навчитися відмовляти.

Ще одне визначення ассертивности - це вміння сказати тверде «ні» в якійсь ситуації. Розглянемо деякі принципи відмовний ассертивности, які допоможуть навчитися правильно говорити «ні» і не мучитися докорами сумління:

  • Стислість - намагайтеся не пояснювати причину, якщо вас не запитали безпосередньо. Пояснення в даному випадку будуть схожі на виправдання.
  • Чесність - не виправдовує, а чесно скажіть, що ви думаєте.
  • Твердість - якщо співрозмовник намагається на вас натиснути, щоб ви піддалися і стали на його бік, кілька разів повторіть «ні», щоб дати зрозуміти опоненту, що його думка і рішення вам не цікаво. Ваші дії повинні бути чіткими.
  • Турбота про себе - це найперше, чим ви повинні керуватися при відмові. Важливо ваше власне душевний стан.
  • Часто ми боїмося образити людину відмовою і невпевнено відповідаємо «не знаю», боячись втратити його прихильність. Але чітко формулювати слово «ні» набагато краще, ніж марно обнадіювати людини невизначеністю.
  • Почуття провини - не варто акцентувати увагу на жалі про свою відмову. Якщо ви не в змозі відповісти «так» на якесь прохання, не треба вибачатися за це.
  • Повага - відмовляючи, не нехтуйте повагою до співрозмовника.

Багато людей не знають, чи мають вони властивістю ассертивности. На сьогоднішній день існує безліч тестів, пройшовши які можна дізнатися, чи є у вас схильність до подібного властивості характеру. Крім того, визначитися допоможуть фахівці або особисте спостереження за власною поведінкою.

чоловікЦе найбільш поширений спосіб, важливо відстежувати свою поведінку з іншими людьми: чи вмієте ви говорити «ні» тоді, коли дійсно не бажаєте що-небудь робити; з'являється агресія по відношенню до співрозмовника. Але ніхто не скаже про вашу поведінку краще, ніж близька людина, яка бачить ваше ставлення до інших, зауважує прояви агресії і ваш стан при відмові.

Рекомендуємо: Як навчитися цінувати себе?

Розвиток асертивності грає важливу роль в розкритті людини як повноцінної особистості. Завдяки вмінню відстоювати свої інтереси, не піддаватися впливу думок оточуючих людей спроможність досягати значних висот у житті. Автор: Катерина Соколова