Астенічний синдром - відчуття тимчасової або хронічної втоми, втрати психічної і фізичної енергії. З латинської 'астенія' перекладається як слабкість. Астеник - людина, що характеризується відсутністю сил, пригніченістю, підозрілістю. У психології до астенікам відносять людей залежного, тривожно-боязкого і уникає типу.
Астенія, що на вигляд схожий на втому, на самому ділі це таке захворювання, яке здатне поставити хрест на ефективності людини, зробити негативний вплив на його самооцінку і рівень життя. Без лікування астенія не проходить, що і є головною відмінністю від епізодів втоми, викликаної об'єктивними причинами - необхідністю відпочинку після інтенсивних навантажень.
Характерні прояви і можливі причини
Астенічний стан може бути наслідком як серйозних захворювань організму, так і способу життя (часта зміна часових поясів, емоційні та фізичні перевантаження, недосипання та ін). Астенія - привід задуматися про похід до лікарні, основні причини її появи або захворювання організму, які проблеми в психічному плані.
Об'єктивні (органічні, викликані проблемами зі здоров'ям):
- Астенія часто виникає як наслідок захворювань внутрішніх органів, інфекції, інтоксикації.
- Втома і астенія іноді пов'язані з діабетом і взагалі порушеннями обміну речовин.
- Недолік їжі або її убогий склад (мінімальний вміст вітамінів і мінералів) логічно призводить до астенії, так як в організму елементарно немає енергії, він її не отримує в достатній кількості. Тому нерідко астенія супутник анорексії та інших розладів харчової поведінки.
- Вік, стареча астенія виділена в окрему гілку досліджень в геронтології. Кількість відсотків хворих астенією збільшується пропорційно віку. Втім, деякі фактори, такі як високий рівень освіти, подружжя та інші, знижують ймовірність бути в групі хворих, що говорить і про психологічну сторону розвитку астенії в старості.
Суб'єктивно-об'єктивні (залежать від умов і сприйняття людини):
- Перенапруження емоційне, розумове або фізичне призводять до гострих форм астенії.
- Нервові і психічні хвороби (особливо шизофренія).
Що ховається за астенією напевно, може визначити тільки лікар, тому при перших симптомах, які не проходять протягом двох-трьох тижнів, варто звернутися за консультацією фахівця.
Ознаки астенії:
- Задишка, прискорене серцебиття.
- Спазми в м'язах, судоми, лихоманка.
- Швидка втомлюваність, втрата або зниження енергії, непритомність.
- Дезорієнтація.
- Дратівливість, запальність, недовірливість.
- Пригнічений стан, тривожність.
- Сексуальна астенія.
Симптоми астенії залежить від що отримала її причини. Так, проблеми з серцем зазвичай пов'язані з головними болями і відчуттям тиску в грудях. А слабкість і розбитість найчастіше спостерігаються при будь-якому джерелі астенії.
Психіка і слабкість
Розрізняють астенія реальну, коли організм дійсно мобілізує сили на боротьбу з хворобою і джерело проблеми чітко визначено. І функціональну, при якій тіло працює як годинник, та тільки людина чомусь все одно не може закінчити жодна справа, все буквально валиться з рук, при цьому він відчуває характерні астенічні емоції (печаль, пригніченість). Таке астенічний стан буває дуже гострим, хоча людина має всі шанси швидко встати на ноги.
У психології займаються аналізом психічних факторів, що призводять до астенії. Що включає роботу з людьми, які мають психотип астеніка, і лікування неврастенії, яка може бути ускладнена іншими патологіями. У астенічний розлад входить астеническая психопатія або залежне розлад особистості, яким найчастіше страждає саме астенічний психотип. Спочатку розглянемо, що таке астеническая психопатія, а потім неврастенію, яка описується трьома фазами.
Соціально-психічна слабкість
Залежне розлад особистості, включене в МКБ-10, одне з серйозних захворювань, значно погіршують якість життя людини. Астенія буквально не надає йому можливості взяти життя в свої руки. Розладу відповідає астенічний тип особистості, який фігурує в роботах Ганнушкіна, Консторум, Леонгарда, Каплана і Седока, правда, під різними іменами.
У людини з астенічним типом особистості виділяються наступні симптоми залежного розлади (у відповідність з МКБ-10):
- Тенденція передати відповідальність, скинути її з себе.
- Підпорядкування іншим людям, пасивне виконання їх бажань.
- Крайня невимогливість по відношенню до тих, від кого астенік в залежності.
- Тривога і відчуття безпорадності на самоті (страх самостійності), почуття безпорадності і некомпетентності.
- Бажання схвалення і порад з боку, нездатність приймати рішення без них.
Астеники цього типу мають особливу конституцію психіки, коли їм зустрічаються проблеми, вони вважають за краще від них ховатися. Є навіть особлива астеническая форма страху, яка полягає в заціпенінні і недоцільних вчинках при усвідомленні небезпеки. Цей психотип пов'язаний з такими якостями і особливостями, як:
- Совісність, самолюбство, вразливість, дратівлива слабкість (в близькому колі, в ній немає агресії, ця дратівливість відповідь на підозри астеніка, що до нього погано ставляться), почуття власної неповноцінності, звідки невпевненість і сором'язливість.
- Часті головні болі, тремтіння рук, проблеми зі стільцем, посилене серцебиття, перепади тиску.
- Швидка втомлюваність інтелектуальна і емоційна.
В цілому, астенічному типу не властива боротьба, вони легко поступаються і відходять на задній план, аби уникнути чужої агресивності. Астенічна особистість зациклена на тому, що люди думають про неї, вона пред'являє до себе завищені вимоги і мучиться від невідповідності.
Рекомендуємо: Визначте свій архетип
Тут за хворобу можна прийняти як конституцію особистості астеніка, так і патологічні її прояви. Психологічний портрет практично відповідає хронічної астенії. Астенікам можна і потрібно терапевтичне лікування - допомога у встановленні кордонів, перенесення локусу контролю всередину і позбавлення від страху.
Стомлюваність і дратівливість
Неврастенія (астенічний невроз) вперше увійшла в лексикон лікарів в XIX столітті, і вважалася захворюванням інтелектуалів. Це астенічний розлад характеризується:
- Слабкістю.
- Швидкою стомлюваністю.
- Труднощами з концентрацією уваги.
- Занепокоєнням.
- Зниженням ефективності.
При неврастенії часто спостерігаються:
- Нездатність розслабитися.
- Болі в грудній клітці.
- Прискорене серцебиття.
- Пітливість рук і ніг.
- Гіпервентиляція.
- Порушення сну.
Точних причин неврастенії не встановлено, але, як правило, до хвороби спостерігається психічна травма в сукупності з сильним стресом. Це астенічний розлад може бути пов'язано з вигоранням і синдромом хронічної втоми. Вона проходить три стадії:
1. Початок розвитку неврастенії - дратівливість, легка збудливість, поганий сон, проблеми з концентрацій. Реакція не відповідає подразнику - незначні шуми можуть вивести неврастеніка з себе. В результаті недосипання і перевтоми - оперізують головні болі, які отримали назву - неврастеническая каска.
2. Друга стадія неврастенії - неврастенік легко дратується, але швидко остигає, виснажуючи до межі, часто нетерплячий і метушливий, погано спить вночі.
3. Третя стадія неврастенії - апатія, депресія і сонливість. Людина замикається на собі, своїх відчуттях.
Рекомендуємо: Асоціативна психологія
Людям, хворим на це захворювання, оптимально було б відмовитися на час лікування від інтенсивної діяльності, роботи. Якщо це неможливо, слід звести до мінімуму будь-які джерела стресу.
Як поліпшити свій стан?
Хоча астенія і не загрожує життю, якщо не викликана серйозним захворюванням, вона істотно знижує її якість. Людина нерідко стає нездатний виконати найпростіші завдання. Може запобігти розвитку астенії або пом'якшити її симптоми:
- Контроль за часом. Чергування відпочинку та активності, перемикання між формами діяльності.
- Вживання в їжу продуктів, багатих вітамінами і мінералами.
- Відмова від дієт і інтенсивних занять спортом, хоча фізичні легкі навантаження обов'язково потрібні.
- Нормалізація режиму сну / неспання.
Якщо відхилятися від здорового способу життя після лікування, є ризик знову захворіти. Астенічні прояви будуть з часом розтягуватися і можуть перерости в хронічну хворобу.
Астенічний синдром, що не викликаний інфекціями, хворобами та іншими органічними причинами, можна полегшити за допомогою вправ на розслаблення і концентрацію уваги.
Астенічні стани характеризуються підвищеною збудливістю, нездатністю переносити напругу і докладати значних емоційні або інтелектуальні зусилля. Медитація і тренування уваги, а також зменшення кількості подразників будинку і на роботі (відключення приладів, які видають звуки, що відволікають девайсів) допоможуть зберігати зосередженість довше і знизять рівень тривоги.
Найбільш несподіваний відповідь на питання 'як боротися з астенією' прийшов з Мічиганського університету, правда, там не дослідили астеников, але дані їх експерименту дозволяють поширити його і на людей з астенією. Астеник збільшить концентрацію уваги, зменшить тривогу і знизить імпульсивність всього лише поспавши годину. Намагаючись ж силою волі продовжувати працювати або займатися якимось корисною працею, людина ризикує ще більше погіршити свій психічний стан.
Астенічна депресія вимагає більш складного лікування, що включає прийом антидепресантів і психостимуляторів. Які саме препарати і в якому випадку підходять, визначить фахівець. Якщо виявлені натяки на розлад, то потрібно пройти комплексний аналіз організму. Нерідко астенія при шизофренії приховує останню, і вона, будучи причиною втоми і дратівливості, буде розростатися, залишаючись непоміченою.
Рекомендуємо: Йога перед сном
При перших ознаках астенії можна використовувати лікування народними засобами - мед, розслаблюючі трави - ромашка, валеріана, липа, деревій, настоянку елеутерококу, ароматерапію з ефірними маслами лаванди і евкаліпта. Правда, використовуючи їх, потрібно пам'ятати про індивідуальну непереносимість деякими людьми компонентів трав або екстрактів, а також, якщо стан не змінюється або погіршується, - звернутися до лікаря.
Астенія - відправна точка багатьох психопатологічних процесів. Своєчасне лікування не тільки підвищить якість життя людини, але і вбереже від більш серйозних проблем. Автор: Катерина Волкова