Психічні розлади - це одна з найбільших проблем сучасного суспільства, так як все більше і більше людей помічають у себе ознаки тих чи інших захворювань. Ажитація є розладом, яке пов'язане з підвищеним емоційним збудженням, що супроводжується страхом і занепокоєнням, що виявляється в мові і рухах.
Часто можна зустріти вираз, що людина «знаходиться в ажитації», тобто радісний або неспокійний, - насправді просте емоційне збудження не має нічого спільного з даними психічним розладом. Людина, що знаходиться в ажитації, буде вкрай метушливим, неспокійним, також для нього буде властиво повторення однакових рухів і т.д.
Причини виникнення
Причини появи ажитації, як і будь-якого психічного захворювання, вельми розмиті. Складно з точністю сказати, що стало основою даного розладу. Зазвичай впливає комплекс причин, починаючи від схильності до таких захворювань і закінчуючи перевтомою або стресом.
На даний момент дослідники висувають ряд причин, які можуть служити запуском ажитації:
- Сильний стрес, пов'язаний з різким переляком.
- Робота, пов'язана з постійним ризиком, а також зіткненням з чимось небезпечним, з постійними змінами та змінами.
- Результат наркотичного сп'яніння, або «білої гарячки».
- Патологічний вплив деяких медикаментозних засобів.
- Порушення роботи ендокринної системи (наприклад, таке захворювання, як гіпертеріоза).
До групи ризику входять люди похилого віку - зазвичай на тлі серйозних травмуючих подій вони можуть бути схильні до даного розладу. Також воно може проявлятися на тлі вікових психічних розладів (деменція, Альцгеймер і т.д.).
Дане захворювання може бути одним із симптомів інших, більш серйозних психічних розладів:
- Шизофренія.
- Невроз.
- Ажитована депресія.
- Біполярний розлад.
Природно, від причини будуть залежати особливості лікування. Але потрібно сказати, що причину цього розладу досить складно встановити. Не можна однозначно стверджувати, що саме - яка подія або переживання - стало основним тригером.
Основні ознаки
Необхідно звернути увагу на те, як буде проявлятися ажитированная активність, так як вона буде дещо відрізнятися від інших розладів. Також не слід забувати, що даних ознак сам хворий може не помічати, звернути увагу на це важливо родичам або близьким людям, для того щоб звернутися за допомогою якомога раніше.
Основні ознаки ажитації:
- Ажитація починає розгортатися з прояви метушні і занепокоєння в рухах.
- З'являється тремтіння в руках, шкірні покриви бліднуть, підвищується пітливість, частішає дихання, серцебиття.
- Мислення стає плутаним, мова - плутано. Людині важко завершити фразу, він немов кидається від однієї думки до іншої або повторює одні й ті ж слова.
- Чим серйозніше захворювання, тим яскравіше будуть проявлятися ознаки - більш того, під час нападів хворий може завдати шкоди як собі, так і оточуючим. Тому важливо якомога раніше звернути увагу на які проявляються ознаки розладу.
- Якщо ажитація виступає як симптом інших захворювань, то вона може супроводжуватися зоровими або слуховими ілюзіями, іноді - нападами спонтанного вигукування лайок, а також руховими тиками.
Ажитація є частим симптомом такого захворювання, як ажитированная депресія. Її ознаки будуть дещо відмінними. Потрібно сказати, що при цьому розладі буде проявлятися сукупність різних симптомів, характерних як для звичайної депресії (пригніченість, апатія, порушення сну і т.д.), так і для ажитації.
По-перше, у таких хворих виникає безпричинна тривога. Вони починають турбуватися про своїх рідних, про їх здоров'я і фізичному стані. Їх захоплює якесь передчуття того, що має статися щось погане.
По-друге, мова хворого змінюється, він повторює одні й ті ж фрази, зазвичай якимось чином пов'язані з його тривогою. Причому це може доходити до пари слів, які він буде неспокійно повторювати і повторювати.
По-третє, це поведінкові зміни. Хворому буде важко в прямому сенсі слова всидіти на місці. Він буде постійно переміщатися, рухатися, неспокійно ходити з кутка в куток.
Рекомендуємо: Афект: характеристика явища
При серйозному розвитку даного захворювання воно може поєднуватися з маячними станами, нав'язливими ідеями. В окремих, особливо важких випадках можуть виникати суїцидальні спроби, а також різні види аутоагресії (агресивна поведінка, спрямоване на себе, - наприклад, самокатування).
Допомога і лікування
Отже, важливо знати, що ажитація як самостійне захворювання на даний момент піддається повному лікуванню. Але якщо воно є ознакою іншого захворювання, можуть виникнути певні труднощі.
Для початку важливо встановити причину захворювання. Після того як фахівець визначить фактори, які потягли за собою розвиток захворювання, призначається лікування.
1. Часто таким хворим пропонують пройти курс індивідуальної психотерапії. Після того як пацієнт стає більш спокійним, його можуть направити в психотерапевтичну групу, де він може відпрацьовувати навички взаємодії з іншими людьми.
2. Також важливо, щоб психотерапевта відвідували рідні хворого, так як на їх плечі лягає необхідність створення певної атмосфери будинку.
Рекомендуємо: Що робити, якщо сняться погані сни?
3. Найчастіше лікування ажитації є медикаментозним, так як одна тільки психотерапія не здатна повернути людину до нормального життя. Ліки призначаються в залежності від особливостей перебігу хвороби, це можуть бути як антидепресанти, так і антипсихотики.
Фахівці рекомендують не уникати профілактичних прийомів психолога. Адже варто і попереджати фізичні захворювання, і підтримувати своє психічне здоров'я. Автор: Дарія потикати