Сьогодні: 05.05.2024

Біхевіоризм в психології

1833

дівчина в окулярахБіхевіоризм в психології - це напрям, який стверджує, що такого самостійного психологічного явища, як свідомість, не існує, а прирівнюється воно до поведінкових реакцій на той чи інший подразник.

Якщо говорити простою мовою, то теорія полягає в тому, що всі почуття і думки людини зводяться до його руховим рефлексам, які виробляються протягом життя. Дана теорія свого часу в психології справила справжній фурор.

суть поняття

Що ж таке біхевіоризм? Слово це має англійське походження від behaviour, що перекладається як «поведінка». З часу своєї появи теорія біхевіоризму змінила на кілька десятків років образ всієї американської психології, оскільки вона радикально перетворила всі попередні наукові уявлення про будову психіки людини.

Засновник біхевіоризму, американський вчений Джон Уотсон, розглядаючи поведінкові реакції організму на зовнішні чинники, вважав, що визначальним фактором поведінки є стимул. Виходить, що в біхевіоризмі Джон Уотсон стверджував: людина чинить так чи інакше протягом свого життя, з огляду на зовнішні стимули.

Якщо говорити в широкому сенсі, то розглядається нами протягом психології з'явилося як протилежність основного на той час (кінець 19 століття) методу вивчення психіки - інтроспекції. Останній стали критикувати за недолік об'єктивних вимірів і, як наслідок, нелогічність отриманих результатів.

дівчинаЗасновником біхевіоризму з філософської точки зору вважається Джон Локк, який вважав, що людина з'являється на світ як чистий аркуш і протягом життя формується його особистість під дією зовнішнього середовища.

Ще одним засновником біхевіоризму є Джон Уотсон, який запропонував систему, яка визначила поведінка не тільки людини, але і всіх тварин: стимул ззовні викликає внутрішню реакцію і визначає вчинки. Ця ідея набула широкого поширення в чому завдяки тому, що вищезгадані поняття можна виміряти. При цьому в соціальній психології стали вважати, що вчинки людини можна не тільки передбачати, але контролювати і навіть формувати його поведінку.

різні теорії

Психологія біхевіоризму знайшла підтвердження своїх постулатів в експериментах російського фізіолога Івана Павлова. Вивчає поведінку тварин, він довів, що під впливом певних стимулів у них формуються рефлекси. Виходить, що вироблення умовних рефлексів може дозволити формувати потрібне суспільству поведінку.

дівчина в лісіОсновні принципи біхевіоризму Джон Уотсон визначив в ході дослідження поведінки немовлят. Він встановив, що у малюків існує всього три головних інстинктивних реакції - страх, любов і гнів, а все інше є вторинним. Незважаючи на те що формування складних конфігурацій поведінки детально вчений не описав, його основні ідеї були вельми поширені в соціології, соціологія і зараз багато в чому на них спирається.

Рекомендуємо: Безумовні рефлекси - це

Важливий внесок у становлення біхевіоризму вніс Е. Торндайк. Він ставив свої експерименти на птахах і гризунах і прийшов до висновку, що причина змін в поведінці будь-якого живої істоти може полягати тільки в пробах і помилках. Причому дослідник детально простежив зв'язок між поведінкою і різними ситуаціями.

Торндайк був переконаний, що вихідним моментом для руху завжди повинна бути якась проблемна ситуація, яка змушує жива істота пристосовуватися до неї і знаходити певний вихід. Психологія людини, на його думку, формується на тлі дискомфорту або задоволення.

Основні поняття

Джон Уотсон стверджував, що біхевіоризм як наука про поведінку базується на таких постулатах:

  • Предмет психології - поведінка живих істот.
  • Всі психологічні і фізичні функції людини залежать від його поведінки.
  • Дослідження поведінки повинні базуватися на тому, що організм впливає на подразники ззовні.
  • Якщо знати характер подразника, можна визначити реакцію на нього і таким чином контролювати поведінку людей.
  • Психологія грунтується на рефлексах, які у людини можуть бути вродженими чи набутими.
  • Теорія особистості заснована на поведінці, яке залежить від закріплених реакцій на той чи інший подразник.
  • Мова і мислення людини повинні вважатися навичками.
  • Головний психологічний механізм, покликаний утримувати навички, - пам'ять.
  • Протягом життя психіка людини розвивається, тому, з огляду на умови, може змінюватися ставлення людини до ситуації і його вчинки.
  • У соціальній психології велике значення відводиться емоціям, які є позитивними або негативними реакціями на подразники.

Плюси і мінуси

У кожного наукового течії є як прихильники, так і противники. У зв'язку з цим критика біхевіоризму теж має місце бути. Соціальний біхевіоризм володіє як ряд переваг, так і певними недоліками.

чоловікПочнемо з того, що для свого часу це була теорія, яка викликала справжній фурор, проте предметом вивчення бихевиористов виступало тільки поведінку, що було однобоко і навіть трохи неадекватно, тому що повністю заперечувалося свідомість як явище.

Загальна характеристика біхевіоризму зводилася до того, що вивчалося тільки зовнішню поведінку людини і тварин, без урахування неспостережуваних психічних реакцій, вони просто-напросто ігнорувалися. Ідея біхевіоризму зводилася до того, що поведінка людини можна контролювати, але при цьому ніякої уваги не приділялося внутрішньої активності індивіда.

Біхевіоральний підхід грунтувався на експериментах, які переважно проводилися над гризунами або птахами, при цьому великої різниці між поведінкою людини і тварин не передбачалася. Найбільшій критиці біхевіоризм зазнав в соціології, соціологія вважає, що в розглянутої нами теорії був несправедливо відкинутий в сторону соціальний фактор формування особистості.

різноманітність течій

Біхевіоризм - це напрямок в психології, що розділилося на ряд течій. Одним з найпопулярніших і поширених став когнітивний біхевіоризм, що з'явився в 60-і роки минулого століття завдяки Е. Толмену.

дівчина в окулярахЦя течія грунтувалося на тому, що психологія людини не може обмежуватися ланцюжком «стимул - реакція». В середині неї обов'язково повинен бути проміжний етап, який був названий «когнітивне уявлення» (або «знак-гештальт»). Виходить, що людина реагує на стимул не просто так, а з певною мірою усвідомлення і запам'ятовування попередньої подібної реакції.

Рекомендуємо: Поняття дисоціації в психології

Варто розглянути також, чим відрізняються поняття «біхевіоризм» і «необихевиоризм». Друге течія виникла тоді, коли вчені стали замислюватися про невиправдану простоті схеми «стимул - поведінка».

Вони почали застосовувати таке поняття, як «чорний ящик» - якесь явище, що сповільнює або, навпаки, прискорює реакцію на подразник, а можливо, і зовсім гальмує її. Таким чином, короткий зміст необихевиоризма в тому, що вчинки людини хоча і залежать від стимулів, але все ж є усвідомленими і цілеспрямованими.

друзіНе менш цікавий радикальний біхевіоризм. Прихильники цієї течії вважали людини просто біологічної машиною, яку можна за допомогою спеціальних стимулів запрограмувати на вигідне для суспільства поведінка. Тобто психологія, свідомість, цілі - все це не має ніякого значення. Є лише стимул (зовнішній подразник) і реакція на нього.

Рекомендуємо: Гештальтпсихология

Біхевіоризм, як уже зазначалося, вивчається не тільки психологічними науками, а й, наприклад, в соціології, соціологія включає навіть окремий підрозділ - соціальний біхевіоризм. Прихильники цієї течії схильні до думки, що не можна вивчати поведінку людини, грунтуючись лише на стимулах і реакціях, - обов'язково потрібно враховувати як особистісні характеристики індивіда, так і його соціальний досвід.

Варто зазначити, що у біхевіоризму як у наукової течії був цілий ряд недоліків. Внаслідок цього його визнали-таки неспроможним. І це не дивно: особистості в біхевіоризмі розглядалися як біологічні зразки, а основою течії були різноманітні експерименти.

дівчина і малюкЇх ретельно продумували, працювали над тим, щоб все йшло як треба, але часом вчені настільки захоплювалися своїми «іграми», що зовсім забували про предмет свого дослідження. Причому людина найчастіше ототожнювалася з пацюками або голубами, при цьому представники біхевіоризму зовсім не враховували той факт, що людина, на відміну від всіх інших тварин організмів, володіє свідомістю і його психологія - щось більш тонке і досконале, ніж просто реакція на який-небудь стимул .

Виходить, що продався біхевіоризму, основні положення якого ми описали вище, психологи стверджували, що поведінкою людини можна маніпулювати, якщо правильно стимулювати його реакції. Звичайно, така точка зору має право на існування, але все ж людини з тваринами ототожнювати навряд чи варто. Автор: Олена Рагозіна