Сьогодні: 22.12.2024

Боварізм: розшифровка терміна

5212

дівчинаПротягом століть вважалося, що мрії віддаляють людини від реального світу і стимулюють його здійснювати необачні вчинки. В античній літературі герой-мрійник, як правило, був схильний до численних нещасть. Таким героям співчували або обсипали їх глузуванням.

Наступний етап еволюції уявлень про мрійників був відображений в романі Флобера «Пані Боварі». Після опублікування роману в практиці утвердився термін «боварізм». Описані в романі проблеми відбивали негативне ставлення суспільства до мрій, марень і всьому, що з ними пов'язано.

Психологія і література

Боварізм - це клінічний стан, психічне захворювання, що виявляється у вигляді відхилення поведінки від норми. Термін введений Жюлем де Готьє. Він утворений від імені героїні твору Г. Флобера. Для нього характерне стирання межі між реальними і уявними фактами. Індивід втрачає здатність проводити межу між реальністю і уявою, підміняє реальні події історіями зі світу своєї фантазії.

Вперше ознаки даного захворювання проявляються в підлітковому і юнацькому віці, але не вважаються відхиленням від норми. Погіршення даного клінічного стану може привести до розвитку аутизму. У важких випадках захворювання хворі часто намагаються покінчити життя самогубством через невідповідність фантазій і реальності.

дівчинкаЛюдина прагне здаватися іншим, ніж він насправді є. Система сприйняття світу будується на основі життєвого шляху героїв книг. Іншими словами, як і героїня роману Емма Боварі, людина очікує від життя не того, що вона дає насправді, а того, про що пишуть автори романів.

Рекомендуємо: Конфабуляція - це

При цьому світ, існуючий в уяві індивіда, може бути як позитивним, так і негативним. Розглянемо кожен з них:

  • Позитивний - складається з «мрій-бажань», які мають романтичну, сентиментальну, а іноді і еротичну спрямованість.
  • Негативний - з «фантазій-страхів»: побоювання, які відчувають індивідом, стають в його розумінні фактами реального життя.

Деякими авторами боварізм розглядається як гиперкомпенсация (відшкодування) у разі реальної чи уявної неможливості (нездатності) задовольнити свої сексуальні потреби. Іншими словами, індивід не просто долає свою неповноцінність, а й ставить себе в цьому питанні вище оточуючих. В результаті дійсність виявляється далека від уявного світу, а індивід відчуває сильні страждання через це протиріччя.

На закінчення слід зазначити, що боварізм частіше зустрічається у інтровертів і людей з високим ступенем емоційної збудливості. Який би фантастичною не була мрія, вона ґрунтується на придбаному з художніх творів досвіді і вписується індивідом в реальне життя, так як реальне життя він прийняти не в змозі. Автор: Ольга Лупандіна