Сучасне суспільство висуває до людини вимоги, відповідати яким дуже непросто. Навколишні можуть кидати на вас косі погляди тільки тому, що ви не відповідаєте так званим «стандартам краси», пропагованим з екранів телевізорів і подіумів.
Прагнення до досконалості будь-яку ціну призводить до важких психічних порушень, особливо гостро ця проблема проявляється у жінок, а також у дітей підліткового віку. Згідно з останніми дослідженнями, проведеними Інститутом психології і психіатрії в США за період з 2010 по 2016 рік, число пацієнтів, які страждають тими чи іншими відхиленнями, пов'язаними з харчовими розладами, збільшилася з 6 до 11%:
- Приблизно 5% хворих припадає на першу категорію, в яку потрапили жінки у віці від 18 до 40 років. Статистичні спостереження дозволили зробити висновок про те, що число хворих на анорексію в цій групі знижується, а кінорексіей - зростає.
- Другу категорію пацієнтів (приблизно 4%) складають молоді люди до 17 років, при цьому у дівчат дане захворювання виникає в 3 рази частіше, ніж у юнаків. Психологи з'ясували, що булімія у дітей в 65% випадків провокується впливом кумирів з соціальних мереж. Вікова межа пацієнтів також змінилася: якщо раніше вона становила 11 років, то тепер знизилася до 7-8 років.
- Остання категорія (2%) - це чоловіки від 17 років, які не мають явних проблем з вагою. Зростання захворювань в цій категорії пов'язаний з надмірною пропагандою сексуальної привабливості чоловічого тіла, а також з поширенням культури метросексуалізму.
Так що таке булімія і як вона проявляється? Кінорексія, або нервова булімія - один з видів психічних розладів, пов'язаних з порушенням харчової поведінки, коли людина поглинає надмірну кількість їжі, а потім позбавляється від неї, викликаючи блювоту або приймаючи проносні препарати.
Булімія - це важкий стрес для організму, психіки, який може тривати роками, адже самостійно визначити у себе ознаки булімії, усвідомити необхідність лікування хворі не можуть. Психологи виділили характерні ознаки булімії, за якими нескладно визначити, страждає ваш близький цю недугу чи ні:
- Надмірна худорба, невідповідність зростання і ваги.
- Невгамовний апетит, вживання їжі вночі, напади «обжерливості».
- Примусове очищення шлунково-кишкового тракту, виснажливе голодування і фізичні навантаження.
Причини виникнення захворювання, відмінні риси та основні симптоми
Анорексія і булімія - два найсерйозніших харчових розлади, симптоми яких можуть проявлятися як у явній, так і в латентній формі. Обидва захворювання пов'язані з зацикленістю хворого на зайвій вазі, проте булімія відрізняється від анорексії невгамовним апетитом, а також больовими відчуттями в області шлунка.
У жінок, що раніше страждали на анорексію, в початковій стадії різниця між цими хворобами виражена неявно, часто симптоми булімії проявляються тільки при спостереженні в умовах стаціонару. Більше половини хворих не погоджуються з тим, що їхня хвороба - булімія, стверджуючи, що позбавляються від їжі через острах розтовстіти і тим самим нашкодити здоров'ю.
Так чому серед хворих, які страждають харчовими порушеннями, найчастіше зустрічається саме синдром булімії? Причини цього криються в особливостях психіки людини, а також в схильності особистості до помисливості, критичності в оцінці власної зовнішності.
У Європі та США відповідність стандартам краси, зовнішня привабливість є критеріями успішності, тому число булеміков в рази більше, ніж в країнах, що розвиваються. Особливо сильно тиск суспільства на молодих жінок, при цьому чим більше вони дотримуються різноманітні дієти, тим вище ризик захворіти на булімію на тлі постійного стресу і незадоволеності собою.
Вивчаючи багаторічні статистичні дані, вчені прийшли до висновку, що причини булімії можуть бути пов'язані з ростом ендокринних і пухлинних захворювань. У разі порушення обмінних процесів в організмі булімія має одна відмінність - через низький цукру пацієнт не може відчути, наситився він чи ні, що призводить до позбавлення від їжі за допомогою штучно викликаної блювоти. Особливу групу складають хворі з несприятливою спадковістю, що призвела до виникнення специфічних захворювань мозку, наслідком яких і стала булімія.
Рекомендуємо: Анорексія: симптоми і лікування захворювання
«Заїдаючи» психологічні травми, затяжні депресії, пацієнти не тільки не прагнуть подолати булімію, а навпаки, вважають, що це абсолютно нормальний спосіб харчуватися. На початкових стадіях захворювання людина може відчувати напади обжерливості кілька разів на місяць, в подальшому ці стани при загостренні переростають в постійне відчуття голоду. Вага пацієнтів може бути як нормальним, так і надмірною, цей параметр залежить від того, чи схильна людина боязні розтовстіти.
наслідки захворювання
Так чим небезпечна булімія? Згідно зі статистикою, зібраною за останні роки, приблизно в 2% випадків нервова булімія закінчується летальним результатом, в 10% - глибокими депресивними станами, в 25% - серйозними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Наслідки булімії плачевно позначаються на ендокринній системі людини, викликаючи важкий гормональний дисбаланс і порушення репродуктивної системи у жінок, уповільнення росту і фізичного розвитку у дітей та підлітків. У запущених випадках на тлі блювоти, постійного прийому сечогінних і проносних засобів виникає важке зневоднення, що призводить до порушення водно-сольового балансу і, як наслідок, до судом, інфарктів, інсультів, набряків, збільшення лімфатичних вузлів.
З усіх харчових розладів найважче лікується саме булімія, наслідки якої особливо згубно позначаються на травній системі. Що знаходиться в стресі організм відчуває постійні перевантаження від того, що не може отримати всі необхідні поживні речовини, вітаміни і мікроелементи, він починає поступово «поїдати» сам себе.
У пацієнтів погіршується стан шкіри, руйнуються зуби, запалюються слизові оболонки, починаються виразкові хвороби, що не піддаються лікуванню. Волосся випадає, нігтьові пластини жовтіють, розшаровуються, кістки стають крихкими.
Захворювання має руйнівний вплив не тільки на організм, але і на психіку пацієнта. Особливо важко піддається контролю булімія, лікування якої розпочато симптоматично, без встановлення справжніх причин виникнення захворювання. В цьому випадку булімія може перерости в анорексію, що протікає на тлі депресивного розладу і порушення сну.
Рекомендуємо: Що значить психосоматика?
Згідно з даними ВООЗ, неухильно зростає число підлітків і дітей, які страждають від цієї недуги, при цьому своєчасну допомогу при булімії отримує лише половина хворих. Діти починають відчувати проблеми в спілкуванні з однолітками, замикаються в собі, поступово весь сенс їхнього життя зводиться до поглинання їжі і позбавлення від неї.
Часто батьки не помічають проблем з харчуванням у дітей або намагаються лікувати булімія в домашніх умовах, проте що робити і як побороти недугу правильно, не уявляють. Таке лікування закінчується нервовими зривами, психозами, депресіями, а у важких випадках призводить до спроб самогубства.
Методи лікування захворювання
Життя хворого булімією є замкнуте коло: обжерливість змінюється позбавленням від їжі, потім слідують жорстка дієта і виснажливі тренування зі сверхнагрузку, а потім знову обжерливість. Відчуття дискомфорту, провини, власної неповноцінності приводять до погіршення психічного і фізичного стану хворих. Іноді вони приймають рішення позбутися від булімії самостійно і навіть роблять успіхи, однак без всебічної роботи над проблемою результати боротьби швидко зводяться до нуля.
Так як вилікуватися від булімії, як зробити перші кроки на шляху до здоров'я? По-перше, не слід бути впевненим в тому, що ось так просто вам вдасться подолати недугу, адже пацієнтів, які роблять перші успіхи в лікуванні захворювання, підстерігає безліч небезпек. По-друге, впоратися з булімією самостійно дуже важко, тому варто знайти хороших фахівців або клініку, де можна пройти лікування. По-третє, поділіться з близькими вам людьми, їх допомога і підтримка вам просто необхідні.
При зверненні до фахівців вам пояснять, як лікувати булімія, що потрібно зробити для поліпшення стану. Зазвичай людина з таким діагнозом при появі почуття голоду просто заковтує, не розжовуючи, великі шматки, тому відчуває насичення тільки після переїдання.
Рекомендуємо: Що таке дисфория?
Один з найважливіших етапів лікування - навчання пацієнта того, як дотримуватися спеціально розроблену для нього дієту, в який час і як приймати їжу. Також призначається курс спеціальних препаратів для поліпшення травлення, відновлення мікрофлори кишечника і запобігання блювоти, вітамінні комплекси.
Причина виникнення захворювання може бути пов'язана з наявністю психологічної проблеми або вже наявним психічним розладом. У цьому випадку як боротися з булімією, буде вирішувати психотерапевт. Пацієнту призначається курс антидепресантів, седативних препаратів, а також рекомендуються заняття з фахівцем. Під час довірчих бесід психотерапевт не тільки розповідає, як впоратися з булімією, але і допомагає вирішити інші психологічні проблеми хворого.
При тяжкому перебігу захворювання і явні проблеми з нестачею або надлишком ваги хворих госпіталізують. У цих випадках проводиться комплексне обстеження, мета якого - з'ясувати, чи немає у пацієнта ендокринних захворювань. Якщо виявлений цукровий діабет, то як боротися з булімією, вирішуватимуть ендокринолог і психотерапевт.
Особлива увага приділяється пацієнтам, раніше страждали іншими видами харчових розладів. Тут вирішення питання, як позбутися від булімії, буде залежати від загального стану хворого, стадії захворювання та наявності супутніх діагнозів. Лікування таких пацієнтів може тривати роками, ремісії будуть змінюватися гострими нападами, а прийом антидепресантів не дасть потрібного результату.
Отже, ми докладно розглянули, що таке булімія, симптоми і лікування захворювання. Не варто недооцінювати небезпеку захворювання, намагатися вилікувати булімію самостійно, без допомоги фахівців. Пацієнт повинен сам усвідомити той факт, що неправильне харчування при булімії може призвести до тяжких наслідків для організму і психіки. Автор: Наталія Іванова