Сьогодні: 03.12.2024

Чи може бути самооцінка занадто високою?

785

Завищена самооцінка: ознакиСамовпевнений, егоїстичний, «Нарцис» - яких тільки визначень не удостоюються люди з завищеною самооцінкою! Але небезпечно це стан, як воно проявляється?

У реальному житті легко визначити, чи дійсно у людини завищена самооцінка: ознаки такого стану, як правило, гранично прозорі. Вони дозволяють розпізнати і вчасно почати профілактичні дії, які дозволять людині вести нормальний спосіб життя.

Поняття і причини появи

Завищена самооцінка - це спотворене уявлення людини про власні можливості, переоцінювання власних сил і значущості.

Така людина найчастіше зарозумілий і гордовитий, його відносини з людьми будуються на особистій вигоді і «корисності». Будучи нездатним оцінювати себе критично, такий індивід часто потрапляє в неприємні ситуації і терпить невдачі.

ФАКТ! Відсутність суспільного визнання, його правоти і лідерства можуть спровокувати депресію.

Питання, що таке завищена самооцінка, задають не тільки обивателі, а й кваліфіковані психологи. Особливо тривожно, як впливає такий стан на життя людини: чи безпечна завищена самооцінка, яка небезпека вона в собі таїть?

Рекомендуємо: Як прийняти себе такою, яка є?

Перш ніж визначати, якими можуть бути наслідки, психологи рекомендують з'ясувати причину завищеної самооцінки - адже вирішувати проблему в такому випадку буде набагато простіше. Причини такої поведінки різні:

  • Як не дивно, найчастіша причина - це комплекс неповноцінності.
  • Дитячі психологічні травми і комплекси.
  • Надмірне батьківське потурання у всіх бажаннях.
  • Умови роботи (наприклад, єдина дівчина в чоловічому колективі).
  • Популярність і зірковість (більше підходить для публічних людей).
  • Схильність впливу (наприклад, активну участь в русі за підвищення самооцінки).

Розпізнаємо вчасно: ознаки нарцисизму

Що таке завищена самооцінка?Розпізнати людини із завищеною самооцінкою легко, оскільки прояви її досить одноманітні і типові для людей різного віку і світогляду. Всі люди з завищеною самооцінкою схожі один на одного в своєму нарцисизмі: є тільки «Я» - розумний, успішний і щасливий.

У такої людини часто виникають непереборні труднощі в спілкуванні з людьми, адже він не вміє дружити, не здатний сприймати критику і не може адекватно вести себе в безлічі ситуацій. Рано чи пізно така людина залишається один - наодинці зі своїм его.

Рекомендуємо: Егоїзм в стосунках

Щоб спробувати вирішити цю проблему, слід розібратися, як саме проявляється завищена самооцінка.

  • Людина поводиться надмірно самовпевнено в будь-якій ситуації.
  • Він твердо впевнений у власній правоті і не звертає уваги на докази зворотного.
  • Самовпевнена людина прагне досягти кар'єрних вершин навіть в тому випадку, якщо зовсім на це не здатний.
  • Його думка є єдино правильним, а критика на його адресу вважається образливим і невірною.
  • Для такої людини немає авторитетів: будь-яке висловлювання, протилежне його особистим, автоматично стає єрессю.
  • Будь-які проблеми, що виникають або труднощі така людина звинувачує оточуючих, але не себе.
  • Стороння допомога для нього - табу, адже щоб її прийняти, йому слід визнати власну недосконалість.
  • Будь-яка невдача або помилка сприймається ним з болючим розпачем, найчастіше подібні випадки ретельно приховуються.
  • У промові такої людини рясніє займенник «Я», оскільки все в його світі має крутитися навколо нього.

Як живеться з завищеною самооцінкою?

Полиці магазинів в широкому асортименті пропонують книги по підвищенню самооцінки. Тоді як аналогічної літератури про зниження самооцінки немає.

Невже від завищеної самооцінки менше проблем і складнощів? Чи здатний така людина стати повноцінним і корисним членом суспільства, чи може він будувати довірчі відносини з товаришами або бути добрим сім'янином?

Рекомендуємо: Прийняти свої недоліки!

Психологи однозначно заявляють, що без зміни поглядів повноцінне життя для такої людини недосяжна. Занадто великий вантаж власної величі, який не дозволяє бачити мале. Тоді як корекція завищеної самооцінки могла б стати для багатьох виходом із тупикової психологічної ситуації.

Фахівці відзначають, що більшість підданих такого стану людей просто не можуть самостійно вирішити свою проблему. Довга робота з грамотним психологом, який зможе запропонувати не тільки довірливу бесіду, але і різні вправи, допоможе впоратися із завищеною самооцінкою.

Людині із завищеною самооцінкою непросто жити в суспільстві, адже він, як правило, самотній. Успішність, незалежність і самодостатність, що є пріоритетними для нього, швидко йдуть.

На зміну їм приходять боязнь помилитися, комплекс неповноцінності і порожнеча. Але вчасно виявлене хворобливе самолюбство, комплексний підхід і робота з психологом допоможуть вирішити проблему, не допускаючи серйозних помилок. Автор: Людмила Тихомирова