Сьогодні: 04.05.2024

Чому виникає заздрість

653

дівчинаСмертельний гріх. Те, в чому далеко не кожен зізнається навіть собі. Почуття, від якого ми всіма силами намагаємося позбутися, але навряд чи коли-небудь зможемо повністю викорінити. Заздрість.

Як боротися із заздрістю? Через що вона виникає? Чи можна направити її на благо?

вивчаємо ворога

Психологія пропонує не одне значення слова «заздрість». Так, в більшості словників це поняття пояснюється як негативний психічний стан, почуття досади і тривоги, при якому людина сприймає чуже досягнення як несправедливість по відношенню до нього самого.

Заздрість змушує сумніватися у власній цінності, породжує бажання нашкодити більше щасливих людей і роз'їдає психіку заздрісника. Здається, більш згубно почуття немає, і потрібно позбавлятися від нього будь-яку ціну.

До речі, зробимо невеликий відступ і з'ясуємо ще одне питання: заздрість - це почуття або все-таки емоція? Як відомо, емоція виникає як миттєва реакція на ситуацію і проявляється дуже яскраво, якщо тільки людина не бере зусиль, щоб її приховати.

дівчина в червоній сукніПочуття ж формується довше, і розпізнати його набагато складніше; воно висловлює стійке ставлення до об'єкта і дає про себе знати кожен раз, коли людина з цим об'єктом стикається. Отже, про заздрість правильніше говорити як про почуття.

Повернемося до значення слова. Є й інше визначення заздрості: форма мотивації досягнення, при якій успіх іншого стає стимулом до власного розвитку. А ось тут проблема відкривається зовсім з іншого боку. Власне, ніби й не проблема тепер: при такому тлумаченні виходить, що потрібно думати не про те, як перемогти заздрість, а мало не навпаки, як підтримувати її в собі.

Прийнято вважати, що почуття це може проявлятися в двох формах: заздрість «біла» і заздрість «чорна», спрямована на творення і спрямована на руйнування. Перша стає якраз тим самим поштовхом до самовдосконалення. Ми відзначаємо чужий успіх, «приміряємо» його на себе, і це змушує нас рухатися вперед і домагатися того ж, а може бути, навіть більшого.

Друга форма болісна і деструктивна. Вона звертається проти самого заздрісника, приводячи до нескінченного самознищення, або вихлюпується в агресію по відношенню до об'єкта заздрості. Причому дійти ця агресія може до такої міри, що стане причиною фізичного усунення більш успішної людини.

дівчина в кольорахВтім, нерідко можна почути, що «білої» заздрості не буває, а красива формулювання - всього лише самообман, спроба виглядати краще в власних очах. Мовляв, я і не заздрю ​​зовсім, а захоплююся перемогами іншого. Так чи ні, однозначно, швидше за все, люди не зможуть вирішити ніколи. А ось кожен з нас, мабуть, зможе визначити, що відчуває саме він. Якщо не злякається копнути настільки глибоко.

Як і в ситуації з будь-яким іншим почуттям, людина може усвідомлювати, що він заздрить, а може - й ні. Безпричинне, як здається, поганий настрій, постійна дратівливість, пригніченість - можливо, все це ознаки заздрості, в якій людина сама собі не віддає звіту. В особливо запущених випадках здатні розвиватися неврози і інші психічні розлади.

Рекомендуємо: Поняття агресії в психології

Так чому і кому ж ми заздримо? Виявляється, прояв цього почуття залежить і від статі, і від віку людини. Це довело дослідження американських психологів Крістіни Харріс і Ніколь Хеннігер.

Згідно з їхніми даними, в молодості ми швидше будемо переживати через зовнішність або більш гармонійних особистих відносин оточуючих. З роками цей привід для заздрості відходить на другий план, а його місце займають кар'єрні досягнення і матеріальне становище.

Чоловіки частіше заздрять чоловікам, а жінки - жінкам. Відповідність простежувалося і щодо віку, хоча тут тенденція була трохи менш яскраво виражена. В цілому ж для жінок головним приводом для заздрості була краса суперниць, чоловіків же сильніше хвилювало питання, як позбутися від заздрості до людей, які досягли великих професійних висот.

дівчинаЗвідки взагалі береться це явище? Як кажуть фахівці, всі наші проблеми родом з дитинства. Припустимо, батьки недостатньо уважні до своєї дитини. Дитяча психологія влаштована таким чином, що в батька і матері маленька людина бачить безумовний авторитет: вони апріорі мають рацію, а він ними апріорі захоплюється. Ось і росте дитина з внутрішнім переконанням, що заслуговує до себе байдужого ставлення, а в дорослому житті продовжує вважати зразками тих, хто до нього самого ставиться зверхньо.

Рекомендуємо: Як мислити позитивно?

Таким чином у людини формується низька самооцінка, його переслідує відчуття недосяжності ідеалу, доводиться справлятися з постійним розчаруванням і тривогою. А поруч, як здається, так яскраво блискучі на його власному непоказно-сірому тлі більш талановиті, більш привабливі, більш везучі ... Поруч - буквально. Почуття заздрощів у нас виникає тільки до тих, хто в цілому схожий на нас, знаходиться з нами приблизно на одній соціальної щаблі (згадаємо результати експерименту), але чомусь має більше.

Боремося і перемагаємо

білосніжкаМи поговорили про різні аспекти такої проблеми, як заздрість, але залишився найскладніше питання: як з нею боротися? У спробах подолати заздрість варто перш за все задуматися: чому я заздрю ​​саме цій людині? Чого мені не вистачає, щоб бути таким же?

Таким чином, вдасться усвідомити, що вас не влаштовує в самому собі і в якому напрямку потрібно працювати. І це буде перший крок до зростання самооцінки, адже, як ми пам'ятаємо, саме в невдоволенні собою криється головна причина заздрості.

Рекомендуємо: Дисфория: опис стану

А для тих, хто любить конкретні рекомендації, наводимо список порад, як позбутися від заздрості і злості:

  • Цініть те що маєте. Подивіться, як багато у вас є, може бути, набагато більше, ніж ви звикли помічати.
  • Змістіть фокус уваги з чужих досягнень на свої власні. Напевно вас є за що похвалити. Продовжуйте робити те, що у вас виходить.
  • Зрозумійте, чого хочете саме ви. Мучитеся роздумами, як впоратися з заздрістю до заміжнім подругам, тому що «сім'я для жінки - головне»? А чи справді ви хочете заміж? Або кар'єра зараз важливіше?
  • Дізнайтеся ближче того, кому заздрите. Він дійсно такий щасливий, як вам здається? У кожного (!) Є безліч проблем, про які не знає ніхто або знають тільки найближчі.

В цілому список цей зводиться все до того ж: розберіться в собі, визначитеся, чого вам не вистачає для того, щоб радіти життю. І вперед, за роботу! Автор: Євгенія Безсонова