Сьогодні: 12.09.2024

Дедукція і дедуктивний метод

2108

дівчинка з лупоюУ різних життєвих ситуаціях людині допомагає той чи інший тип мислення. Якщо говорити про таке поняття, як логіка, то тут розрізняють дедуктивний і індуктивний метод. У цій статті поговоримо про те, що таке дедукція і індукція, але більш докладно зупинимося на першому терміні.

Метод легендарного детектива

Багато хто не раз захоплювалися тим, як найвідоміший персонаж Конан Дойла Шерлок Холмс розгадував самі заплутані і таємничі злочини. У цьому йому допомагав дедуктивний метод мислення. У чому він полягає?

Для початку давайте дамо визначення терміну. Слово «дедукція» перекладається з латинської як «виведення». Це особливий вид мислення, коли логічний зв'язок вибудовується від загального до конкретного.

У довгому ланцюжку причин і наслідків знаходиться то єдина ланка, яке і є ключем до шуканого. Саме здатність знаходити це ланка допомагала детективові розплутувати загадкові обставини, працюючи серед непередбачуваності і хаосу життя.

При подібному умовиводи вдається досягти чіткого і конкретного розуміння ситуації. Як це допомагало детективу? Він брав за основу загальну картину злочину, куди входили всі учасники події, їх можливості, стиль поведінки, мотиви і, використовуючи логічні висновки, абсолютно точно визначав, хто з них є злочинцем.

Які ще приклади дедуктивного способу мислення можна привести? Давайте розглянемо міркування про металах і їх здатності проводити струм. Ось приклад:

  • Всі метали проводять струм.
  • Срібло є металом.
  • Значить, срібло також проводить струм.

Звичайно, це дуже спрощене умовивід, адже в цьому міркуванні не враховуються точні знання, досвід і конкретні факти. Тільки це дозволяє виробити правильний стиль мислення. Інакше людина приходить до абсолютно помилкового розуміння, наприклад в такому судженні: «Усі жінки - ошуканки, ти жінка - значить, ти теж шахрайка».

Плюси і мінуси використання дедукції

Тепер давайте поговоримо про переваги і недоліки даного стилю мислення.

Для початку плюси:

  • Можливість його використання навіть в тому випадку, якщо немає ніяких попередніх знань в даній конкретній галузі дослідження.
  • Економія часу та зменшення обсягу матеріалу.
  • Розвиток доказового і логічного способу мислення.
  • Поліпшення причинно-наслідкового мислення.
  • Можливість перевірки гіпотез.

А тепер мінуси:

  • Дуже часто людина отримує готові знання, а тому не вивчає інформацію і не накопичує особистий досвід.
  • Найчастіше буває складно кожен окремий випадок підвести під одне правило.
  • Для відкриття нових законів і явищ, а також для формулювання гіпотез він не використовується.

жінкаНавички подібного мислення в будь-якому випадку будуть корисні як у трудовій діяльності, так і в повсякденному житті. Багато успішних людей вміють логічно мислити, аналізувати свої дії і робити відповідні висновки. В результаті цього вони передбачають результат конкретних подій.

Рекомендуємо: Що таке інсайт?

Якщо людина вчиться, то логічне мислення допомагає йому швидко і просто освоїти потрібний матеріал. Якщо він працює, то йому знадобиться вміння приймати єдино правильне рішення і оцінювати наслідки різних варіантів своїх дій, знаючи, до чого вони призведуть. У повсякденному житті людина починає краще розбиратися в людях і вибудовує з ними ефективні і довірчі відносини.

Два стилю мислення - два висновки

Індукція - в філософії це також один із способів міркування і дослідження. На відміну від дедуктивного стилю мислення, індукція, навпаки, призводить від часткового до загального. Вважається, що останній метод є часто сумнівним і йому можна довіряти лише з деякою мірою вірогідності.

дівчинаАле навіть незважаючи на це, слід зазначити, що такі стилі мислення, як дедукція і індукція, пов'язані між собою і є взаємодоповнюючими. Це як аналіз і синтез. Якщо ви хочете винайти щось нове або заново відкрити старі істини, то без них вам просто не обійтися, так само як і без інтуїції - повної протилежності логічного висновку.

Насправді кожна розумна людина використовує в своєму житті обидва принципи, але рідко про це здогадується. Так, якщо вранці ви подивіться у вікно і побачите, що земля мокра і стало холодно, то цілком закономірно припустити, що вночі був дощ. Ми знаємо, що якщо пізно ляжемо, то ранній підйом буде для нас складний.

У яких сферах життя і як застосовуються методи дедукції та індукції:

  • Логіка - створення нових методів пізнання.
  • Економіка - розробка окремих фактів на основі загальних теорій.
  • Фізика - розуміння законів і гіпотез.
  • Математика - можливість швидше запам'ятати і зрозуміти матеріал.
  • Психологія - дослідження порушень в роботі мислення.
  • Менеджмент - єдине правильне рішення.
  • Соціологія - аналіз даних про суспільство.
  • Медицина - можливість прийняти єдино правильне в даній ситуації рішення.

Вище перераховані далеко не всі сфери життя людини, де метод дедукції виявляється корисним або навіть єдино вірним. Він допомагає і в повсякденності, дозволяючи робити правильні висновки про оточуючих людей і будувати з ними стосунки.

зошитТакож цей стиль мислення розвиває логіку, спостережливість і пам'ять. Ви починаєте думати, а не просто жити стереотипами, і тренуєте свій мозок.

Застосування обох методів важливо як в повсякденному житті, так і в професійному середовищі. Так, лікар не може поставити діагноз пацієнту, поки не проаналізує всі доступні йому відомості: аналізи, симптоми, зовнішній вигляд пацієнта і багато іншого.

Рекомендуємо: Як розвинути інтелект?

Ось тому, для того щоб успішно використовувати у своїй роботі різні методи, необхідно дуже багато знати і мати достатню кількість досвіду. Отже, на цьому теорія дедукції закінчилася, давайте тепер поговоримо про практичні прийомах.

розвиваємо мислення

Отже, як розвинути дедукцію? Навчитися цьому нескладно. Для цього можна спостерігати, грати, вирішувати завдання і розширювати свої пізнання. Давайте розглянемо всі запропоновані способи більш детально.

дівчина з лупою1. Спостерігайте. Дуже важливо навчитися помічати всі деталі і подробиці. Так, спілкуючись в повсякденному житті з людьми, звертайте увагу на їх міміку і жести, голос, ходу, стиль в одязі.

Все це допомагає зрозуміти характер і наміри співрозмовника. Коли йдете по вулиці, дивіться на перехожих і міркуйте про те, куди може йти людина, в якому настрої він знаходиться, що його могло засмутити або розсмішити, яке його сімейний стан і т.д.

2. Грайте. У розвитку пам'яті дуже добре допомагають всілякі ігри, такі як судоку, шахи, пазли та інші.

3. Дізнавайтеся нове. Людині важливо працювати над тим, щоб постійно розширювати свій кругозір, дізнаватися нову інформацію, і не тільки по своїй спеціальності або по роботі, але і в різних інших областях.

4. Будьте допитливими. Якщо ви починаєте вивчати що-небудь, то робіть це максимально всебічно і ретельно. Важливо, щоб цей предмет викликав у вас інтерес, тільки тоді з'явиться необхідний результат.

дівчина пише5. Вирішуйте завдання і приклади. Можете просто взяти шкільний підручник математики або фізики і зайнятися його вивченням. Також радимо придбати збірник нестандартних завдань і головоломок, які дозволяють поглянути на проблему з нової, незвичайної сторони.

6. Розвивайте увагу. Важливо, щоб увага не відволікалася на інші предмети, коли вам потрібно зосередитися на вирішенні поставленого завдання. Також важливо тренувати мимовільне увагу і помічати те, що зазвичай не викликає у вас ніякого інтересу. Для цього просто спостерігайте звичні речі в незвичайній обстановці.

А тепер спробуємо відповісти на питання, навіщо взагалі розвивати дедуктивні здібності. Людина - це свідоме істота, і тільки йому дана можливість приймати усвідомлені рішення, грунтуючись на відповідних висновках і оцінках. Але ж як часто люди діють імпульсивно, на емоціях ... Але тепер ви знаєте визначення слова «дедукція» і зможете застосувати отримані відомості на своєму особистому досвіді. Автор: Наталія Зоріна