Сьогодні: 21.11.2024

Деструктивність: все значення явища

4244

дівчинаРуйнівний (деструктивне) початок є невід'ємною властивістю людської природи, проте самоконтроль, усвідомленість, а також громадський осуд захищають нас від його крайніх проявів: вбивств, насильства, самогубств. В цілому феномен деструктивності мало досліджений психологією і психіатрією, хоча в філософії цей термін прижився досить давно.

Що таке деструктивність і які причини її існування, вперше зміг пояснити З. Фрейд, запропонувавши теорію прагнення до смерті. З точки зору цієї теорії, деструктивна поведінка - це поведінка, відмінне від нормального, воно спрямоване на саморуйнування і, як наслідок, тягне за собою погіршення якості життя індивіда.

Основні теорії, що пояснюють феномен

Деструктивна поведінка характеризується наявністю девіацій, або відхилень, які поділяються за такими критеріями: порушується норма, цілі і мотивація скоєння вчинку, отриманий результат. З точки зору Фрейда, найважливіший критерій деструктивності - це результат, який може привести до зняття внутрішньої напруги за рахунок катарсису, не який передбачає руйнування.

Відомий фахівець в області психології Е. Берн говорить про те, що деструктивна діяльність в залежності від стану психіки може бути спрямована всередину або зовні:

  • Зовнішніми формами прояву деструктивності вважаються психічне або фізичне знищення людини, порушення соціальних правил або підвалин (екстремізм, тероризм), умисне знищення природи, руйнування загальносвітових пам'ятників, надбань мистецтва і літератури.
  • Внутрішні форми деструктивності - це схильність до суїциду, згубні пристрасті, нехімічні залежності патологічного характеру.

Дослідженнями феномена деструктивності також займався Е. Фромм, він вважав, що деструктивний - це перш за все агресивна людина. Агресія може бути доброякісною, тобто служить природним інструментом життя, або злоякісної, неадаптівной, несучої соціальний і біологічний шкоду.

дівчинаУ його теорії значення слова «деструктивний» близько до «неконструктивний», воно характеризує індивідів, які не мають потенціалу для самореалізації. Фромм говорить про те, що деструктивний людина біжить від свободи, намагаючись за допомогою руйнівного початку подолати власну неповноцінність, піддаючи фізичним або моральним впливам більш талановитих людей.

У психології деструктивної поведінки особливе місце займає концепція, розроблена Н. Фарбероу. Він говорить про те, що деструктивна особистість не здатна критично оцінити наслідки своїх вчинків, спотворено і нерідко вороже сприймає дійсність.

Самооцінка у такої людини нерідко сильно завищена, чому планка власної значущості заважає правильно вибудовувати комунікації з людьми. Фарбероу зміг обґрунтувати не тільки деструктивну тягу деяких індивідів до зловживання різними психотропними речовинами, а й розробив цілу систему запобігання суїцидів, яка до сих пір з успіхом використовується в США.

Форми прояву феномена і способи корекції поведінки

З точки зору психології, деструкція може проявлятися у багатьох формах, тому давайте розглянемо основні, найбільш часто зустрічаються.

закохана параДеструктивні відносини можуть виникати між близькими людьми, пов'язаними спільними інтересами, захопленнями, чи бажаннями. Цей вид взаємодії часто існує в творчих союзах між творцем і музою або в сімейних парах. Психологи говорять про те, що якщо не вибудувати відносини правильно, то деструктивний вплив згубно відіб'ється насамперед на особистості психічно здорової людини.

Деструктивна мислення - ще один варіант девіації, коли людину постійно супроводжує глибоке і непереборне відчуття образи на весь світ. На жаль, мінімум раз на день кожному з нас приходять в голову деструктивні думки, але стійко думають в негативному ключі приблизно 40% всіх жителів планети.

Рекомендуємо: Агресія - це

Щоб налаштуватися на позитив, спробуйте оцінювати кожну думку: за позитивні купуйте собі що-небудь смачненьке, а за негативні - давайте хорошу вечірню пробіжку. Вчені з'ясували, що фізичні навантаження стимулюють вироблення гормонів радості, а це прямий шлях до хорошого настрою і позбавлення від деструктивних устремлінь.

параДеструктивні почуття - ще одна проблема сучасного суспільства, так званий феномен загальної тривожності, незадоволеності. В основному вони є наслідком неправильних внутрішніх установок, звички ділити все на біле і чорне, упередженості, віри в негативний результат.

Деструктивні емоції - це наслідок руйнівних почуттів, які володіють людиною. Для зміни психологічного та емоційного фону необхідна корекційна робота з фахівцем, а також спеціальні дихальні тренування, спрямовані на позбавлення від почуття внутрішньої напруги і дискомфорту.

Деструктивний характер проявляється як схильність до похмурості, некомунікабельності, фаталізму, закритості, деякою боязні контактів з оточуючими або незручності в спілкуванні. Психологами розроблені спеціальні методики, що дозволяють подолати ці риси і сформувати правильний погляд на життя. Одна з методик була запропонована групою американських психологів, вона складається з декількох модулів:

  • Глибокий аналіз деструктивних рис характеру клієнта, виявлення серед них тих, від яких він хотів би позбутися.
  • Робота над усвідомленням необхідності зміни, позбавлення від деструктивності. Перевіряється істинність бажання пацієнта стати іншим, складається портрет бажаних рис характеру.
  • Групові заняття по закріпленню потрібних якостей.

Деструктивна спілкування і деструктивна критика - найчастіші причини сварок, відкритої конфронтації між людьми. Історія знає чимало прикладів, коли простий розмова закінчувалася війною. Мистецтвом правильно, продуктивно спілкуватися можна опанувати, зайнявшись, наприклад, самоосвітою або записавшись на спеціальні курси. Безсумнівним підмогою стануть книги Д. Карнегі, в яких міститься чимало практичних порад з розвитку комунікаційних навичок. Автор: Наталія Іванова