Сьогодні: 07.05.2024

Детально про мізофобія

519

дівчинаВсе більш поширеним патологічним станом стає мізофобія (ще одна назва - гермофобія). Під цим поняттям мається на увазі, що людина панічно боїться вимазатися брудом або заразитися бактеріями, що змушує його уникати дотиків і контактів зі сторонніми людьми, сумнівними предметами і т.д.

Прирівнюється до нав'язливим, це стан характерно для сучасних жителів західних країн, проте останнім часом такий діагноз зустрічається і серед російського населення. Що ж являє собою така фобія, і які є наукові методи боротьби з таким страхом?

Уточнюючи, мізофобія - це що таке, необхідно розглянути походження даного слова. Утворене від двох грецьких слів «mysos» ( «бруд, забруднення») і «phobos» ( «страх»), воно наочно демонструє основний зміст терміну. У той же час подібне нав'язливе стан гермофобія означає «боязнь мікробів» ( «germ» з англ. - «мікроб»). Таким чином, стає зрозуміло, чого боїться людина, що страждає від мізо- і гермофобіі.

Небагато знайдеться тих, хто прийде в захват від бруду і предметів, неохайність яких видно неозброєним оком. Але якщо для більшості подібні речі - це ознаки неохайності або антисанітарії, то знайдуться і такі, для кого це абсолютно неприйнятне явище, що викликає паніку. Мізофобія - це не типове прагнення до чистоти, вона відрізняється від дотримання звичайних правил гігієни тим, що може стати причиною ще більших розладів і нав'язливих станів.

Природа появи деструктивної боязні забруднення і зараження до кінця не виявлено, але психологи вважають, що подібні стани можуть бути придбаними під впливом оточуючих факторів або виникнути в якості наслідків перенесених захворювань соматичного характеру. У деяких ситуаціях мізофобія діагностують у складі загальної картини іншого захворювання або відхилення.

Першопричини нав'язливою боязні

Вивчаючи поняття і симптоми мізофобія, варто повернутися до провокуючих страх факторам. Ними є мікроби і патогенні бактерії. Тобто людина може боятися не самої бруду і забруднень, а скоріше, їх наслідків і прихованих небезпек.

дівчинаСлід зазначити, що ознаки мізофобія знаходять свій прояв не тільки в сьогохвилинних поривах, але і в ситуаціях, які можуть безпосередньо стосуватися химерної небезпеки. Приклад з життя: люблячий кінні прогулянки мізофобія з побоюванням ставиться до коней, а в конюшню не заходить ні в якому разі.

У той же час, як і абсолютно здорові люди, все страждають мізофобія пацієнти визнають існування не тільки патогенних, але і корисних мікроорганізмів. Однак нав'язливий страх перед небезпекою змушує останніх концентрувати свою увагу саме на хвороботворних бактерій. Внаслідок цього суттєво перебільшуються фактичний шкоду і небезпеку, які може спровокувати безпосередній контакт з цими організмами.

Рекомендуємо: Агорафобія - це

Цікавий факт: мізофобія вважається захворюванням, характерним для розвинених країн. Психологи пояснюють це тим, що все більше і частіше сучасні люди з «вищого світу» сприймають умови свого життя як небезпечні.

Також американські психологи як аргумент наводять доступність інформації, широке висвітлення медичних проблем, пов'язаних з такими серйозними захворюваннями, як СНІД, рак, генетичні мутації та інші. Акцентування уваги ЗМІ на неможливості лікування подібних патологій провокує те, що люди заражаються не самою хворобою, а страхом нею захворіти.

Спровокували відхилення чинники

Як раніше вказувалося, до кінця вчені не можуть встановити етіологію патологічної фобії щодо забруднення або зараження. Однак є кілька основних версій, чому може виникати мізофобія.

дівчина з фарбамиПервинною причиною деструктивного стану є наслідки пережитого психотравмуючої події або перенесеного захворювання, що виникло через хвороботворних бактерій, вірусних та інфекційних мікроорганізмів. При цьому потенційний мізофобія сам може не хворіти, а спостерігати за тим, як в ході захворювання страждають (вмирають) його родичі або близькі.

Рекомендуємо: Як проявляється антропофобія?

Крім того, схильними до деструктивної патологічного страху перед брудом і хворобами вважаються особи, схильні до депресивних станів, люди зі спадковою схильністю (якщо хто-небудь з родичів страждав на розлади психіки) і схильні до тривожності.

У людей, що складають групу ризику мізофобія, можуть розвиватися патологічні нав'язливі стани після «активації» тригерів. При цьому факторами, що запускають механізм розвитку захворювання, можуть стати досить необразливі речі - наприклад, відкриті обговорення в Інтернеті, які впадають в очі маркетингові написи, ток-шоу і т.д.

Характерна для розладів симптоматика

Спочатку слід вказати, що деструктивне розлад під виглядом гермофобіі або мізофобія може бути симптомом інших захворювань, таких як велике депресивний розлад і генералізований тривожний розлад. А тому, щоб правильно поставити діагноз, потрібно буде напевно виключити ці захворювання.

обличчя дівчини«Чистокровна» мізофобія або гермофобія зустрічається досить часто. Найбільш яскравим симптомом таких станів вважається занадто часте і досить ретельне миття рук з дезінфекцією. При цьому важливо розмежовувати ту саму дію, що супроводжує обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) і деструктивну нав'язливість, адже передумови у них абсолютно різні.

Так, люди з діагнозом мізофобія часто миють і дезінфікують руки, щоб очистити себе від уявних бактерій і мікробів. Неможливість повторення процедури перетворюється для них на справжні тортури.

Рекомендуємо: Інстинкт: визначення поняття

Ситуації з миттям рук - доступний і наочний приклад для всіх бажаючих дізнатися, що таке хвороба мізофобія. У той же час потрібно розуміти, що симптоматика у неї може бути й інший, страх перед брудом, забрудненням або зараженням може проявлятися в наступних формах:

  • Часті безпідставні процедури миття, купання.
  • Регулярні і в великих обсягах покупки дезинфікуючого засобу.
  • Відмова від поїздок в громадському транспорті, відвідування громадських установ.
  • Повсюдне використання примітивних засобів захисту.

Ще один гротескно виражена ознака - небажання ділитися своїми речами або їжею, аргументуючи відмову негігієнічністю. Цей деструктивний страх проявляється на соматичному рівні. Мізофобія часто піддаються тривожної тремтіння, можуть відчувати прискорене серцебиття і позиви до блювоти.

Такі симптоми виникають у людини на грунті масштабного страху перед тим, що його всюди оточують небезпеки у вигляді бактерій і мікробів. Усвідомлюючи це, мізофобія може відчувати самі бурхливі реакції - від панічних атак до стрімкого скидання з себе речей, які зазнали впливу мікробів.

Терапія при таких розладах

На ранніх стадіях розвитку мізофобія людина може врятувати себе сам. Почати йому доведеться з малого - спробувати розкидати речі в будинку і створити безлад, при цьому радіючи і відчуваючи насолоду, задоволення. Помітивши позитивні тенденції, можна переходити на більш складний рівень - вітатися за руку з малознайомими людьми і відкривати самостійно двері громадських закладів, беручись за ручки.

дівчина біля моряТим, кому таких методів виявилося недостатньо, можна порадити освоїти деякі способи релаксації, щоб виключити тривожність і знизити ступінь схильності стресових ситуацій. Таким чином, «початківцю» мізофобія вдасться перестати панікувати з приводу і без нього.

Дієва терапія мізофобія, коли захворювання вже стало прогресувати, - гіпноз. Цей варіант впливу на свідомість мізофобія вважається найбільш результативним, що демонструє високі показники ефективності. На додаток до інших терапевтичних заходів можуть використовуватися медикаментозні засоби.

Мізофобія страждають від того, що на шкоду собі відмовляються від відвідування громадських місць, де необхідно торкатися до необроблених сторонніх предметів (громадські туалети, солярії, пляжі, готелі та ін.). Саме тому слід при прояві перших ознак мізофобія вжити заходів для надання допомоги хворому. Автор: Олена Суворова