Сьогодні: 25.04.2024

Дисоціація особистості: значення явища

1728

балериниДисоціація - це неусвідомлений процес, під час якого мислення відділяється від свідомості і продовжує свою роботу в незалежному режимі. Наприклад, виникла ситуація, яка вимагає певного погляду. Але людина не може визначитися, і у нього виникають суперечливі думки з цього питання: він ніби і згоден, але в той же час і не згоден.

Тобто, іншими словами, людина диссоциированного. Пару століть назад дисоціація вперше з'явилася як термін в психології, психологія змогла вже точно пояснити його значення. В результаті численних спостережень вчені змогли з'ясувати, що деякі ідеї і думки «від'єднуються» і продовжують своє існування окремо від особистості людини, як би поза його мислення.

Характерно те, що дисоціація сама по собі не викликає побоювань, проте її наслідком є ​​різні психічні розлади, зокрема роздвоєння особистості. Такий феномен виражається в стані, коли людина поєднує в своїй свідомості кілька окремих особистостей.

У цьому випадку психологи ставлять діагноз, який називається дисоціативне розлад. Однак перш ніж заглиблюватися в цю тему, варто розібратися, які техніки дисоціації існують і який вплив цього стану на особистість людини.

«Це відбувається не зі мною»

дівчина за вікномЦе стан, який не завжди несе в собі щось неприємне, пов'язане з хворобами. Механізм дисоціації - це механізм психологічного захисту. Це адаптація нашої свідомості, захисна реакція від деяких подій, коли ми сприймаємо те, що відбувається з нами як би з боку.

У цьому випадку людина не відчуває себе учасником подій, він ніби стоїть осторонь, як сторонній спостерігач. Таким чином, він розділяє негативні емоції і свою особистість, не даючи їм з'єднатися, щоб не занурюватися в повній мірі в відчуття дискомфорту або болю. Людина може диссоциировать не тільки неприємності, але також і вельми приємні емоції, які роблять сильний емоційний вплив.

У наш час дисоціацією вже нікого не здивуєш, хоча цей термін рідко згадують у повсякденному житті. Проте кожен з нас користується цим прийомом мало не кожен день. Якщо людина намагається стримати емоції, отримавши якусь травму, - значить, він застосував дисоційованому прийом. Він ніби відсутній, живе поза своїм тілом.

граТобто, застосовуючи подібний прийом, ви продуктивно позбавляєте себе від неприємних відчуттів, нівелюєте їх. Згадавши історію, яка вас колись засмутила, ви інстинктивно захищаєте свої думки від минулих прикрощів. Такий захист властива кожній особистості.

Рекомендуємо: Поняття автентичності в психології

І лише в окремих випадках може скластися така ситуація, коли людина свідомо відкидає свою особистість, - це стан може привести до того, що індивід як би «залишає» власне тіло, стаючи спостерігачем. Різниться це стан в двох варіантах:

  • Норма.
  • Патологія.

Нормою вважається адекватне сприйняття стресових ситуацій. Якщо обставини змушують контролювати події, управляти діями, виявляти силу волі із зібраною емоційністю, то людині доводиться використовувати такий психологічний прийом, як дисоціація. І в такому випадку це абсолютно нормально. Тимчасово людина отримує можливість тверезо оцінити ситуацію, що склалася, адекватно відреагувати і прийняти правильні рішення.

Але не завжди людина застосовує цей прийом, щоб убезпечитися від неприємних відчуттів, якими супроводжуються небезпечні і складні ситуації. Дуже чутливі люди, зі слабкою психікою, можуть диссоциировать і в менш серйозних ситуаціях. Такі люди рідко виявляють свою емоційність і з боку сприймаються як бездушні і холодні. Це патологія.

«Я - позиція»

Поряд з дисоціацією зазвичай йде асоціація. Асоціації та дисоціації - це дві сторони однієї медалі. Асоціація - точно такий же спосіб існування. Різниця в тому, що, коли ви стаєте учасником ситуації, ви отримуєте задоволення, тобто асоціюєтеся.

дівчинаВи або згадуєте якісь події і повністю занурюєтеся в ті емоції, які тоді відчували; або ж ваша свідомість повністю захоплює чийсь розповідь, і ви ніби наяву переживаєте все розповідається. Цей психологічний прийом і в тому і в іншому випадку не може бути гірше або краще. Людина сама вибирає, відсторонитися йому від ситуації або ж влитися в неї.

Рекомендуємо: Емпатія в психології

Асоціації та дисоціації - це різновиди стану людини в залежності від обставин, що склалися. Іншими словами, асоціативний людина - це людина, яка приймає все близько до серця. Він досить глибоко переймається чужими ситуаціями, які викликають в ньому різні почуття.

Іноді, якщо занурення в чужі обставини занадто глибоко, людина починає відчувати безсилля або навіть нетерплячість. Діссоціатівний людина, навпаки, намагається захиститися не те що від чужих емоцій, але навіть від своїх. В першу чергу від своїх. Такий індивід втрачає певну цілісність, емоції у нього поступово припиняють проявлятися, він стає холодним і бездушним.

дівчинаПричини дисоціації сягають далеко в дитинство. Зазвичай там бере свій початок схильність диссоциировать різні ситуації. Діти дуже чутливі, і якщо дитина спостерігав це стан у кого-небудь, він починає переймати подібні дії.

Однак не завжди цей стан є результатом спостереження. Воно може розвинутися і у людей, які пережили якусь важку фізичну або моральну травму, були свідками жорстокості або самі зазнали жорстокого поводження. Вкрай рідко дисоціативне розлад виникає у людей, схильних до психічних захворювань. Можна виділити кілька діссоціатівних відхилень:

  • Психогенная диссоціативна амнезія. Вона проявляється у вигляді раптової втрати пам'яті у людини, коли він стикається з неприємною ситуацією. Варто відзначити, що людина залишається адекватним, вельми правильно аналізує ситуацію. Після всього він усвідомлює, що була часткова втрата пам'яті. Таке трапляється під час стихійних лих або ж воєн.
  • Диссоціативна фуга. Вона полягає в обов'язковому втечу. Людині необхідно терміново піти від дратівливих предметів, людей або обставин. У цей момент людина може сприймати себе з боку, як окрему від себе самого особистість.
  • Диссоциативное розлад (транс). В цьому випадку відбувається повне розлад свідомості, пропадає реакція на зовнішні подразники. Людина просто «від'єднується» від дійсності. Зрідка особистість змінюється до невпізнання, переймаючи чужі звички і манери поведінки. Це перший крок на шляху до роздвоєння особистості.

Рекомендуємо: Асоціативна психологія

Техніки дисоціації дозволяють людині контролювати цей стан. Завдяки їм людина може бути асоційованим або дисоційованому цілком усвідомлено і в залежності від обставин. Найпоширенішою технікою є гіпноз. Завдяки гіпнотичному впливу наш мозок швидше знаходить зв'язок з реальністю, допомагаючи уникнути неприємних наслідків або вчасно застосувати той чи інший психологічний прийом.