Сьогодні: 03.12.2024

Дитячі капризи: поради батькам

1460

мама і синНапевно протягом дня вам не раз і не два доводилося вислуховувати від свого улюбленого чадушко крики зі сльозами в три струмки: «Не буду це одягати! Не хочу це є! Не піду в дитячий сад! Відчепіться від мене!'

Поки дитина маленька, ці прояви його власної волі навіть бавлять і розчулюють, але ось як бути, якщо дитячий каприз вже виходить за рамки розумного? Багато батьків вважають, що це пройде, особливо якщо гримнути або просто змусити малюка зробити так, як потрібно дорослим, однак це може мати не надто приємні наслідки у вигляді неврозів, розладів мовного розвитку або фобій.

Давайте розберемося, чому дитина вередує, як реагувати правильно на істерики і допомогти дитині вийти з цього стану.

Чому малюк роздратований

Ми, дорослі, наївно вважаємо, що дитяча психіка настільки ж стійка до негативних переживань, як і наша. Тим часом будь-яка подія, здатне травмувати дитину, відкладається глибоко в його пам'яті, воно може проявитися через багато років, коли батьки зовсім цього не очікують. Якщо у вас дуже вередлива дитина, це може бути викликано причинами, про які ви навряд чи могли замислюватися:

1. Перебіг вагітності. Вчені довели існування внутрішньоутробної пам'яті, а також емоційний зв'язок плода з матір'ю, тому будь-який негатив (емоційний або фізичний), висловлений на адресу майбутньої мами, може негативно відбитися на психіці дитини. Важка вагітність з погрозами також може бути причиною примхливості малюка.

2. Фізіологічний стан дитини при народженні. В основному нестійкими станами психіки страждають діти, народжені до строку або після. Недоношені дітки - особлива категорія, вони вимагають не тільки турботи і підвищеної уваги мами, але особливого медичного супроводу таких фахівців, як невролог, психолог, логопед, а в дуже рідкісних випадках психіатр. При належному рівні догляду ці дітки виростають абсолютно здоровими.

родина3. Психологічний клімат в сім'ї. Крики, постійні скандали або фізичне насильство не кращим чином впливають на дитину, в такій ситуації дитячі капризи є тривожним дзвіночком. У сім'ях з гармонійними відносинами малюк вередує, щоб проявити своє «Я» і перевірити кордону, за які йому дозволено буде вийти.

4. Вікові кризи. Фізіологічний розвиток малюка супроводжується психічним і особистісним розвитком, а що виникає конфлікт між «хочу» і «можу сам» часто призводить до того, що він постійно плаче і вередує. Це абсолютно нормальний процес дорослішання, мамі доведеться набратися терпіння або звернутися до фахівця за консультацією, щоб подолати неприємний стан.

5. Особливості виховання. У цю категорію потрапляють дітки, батьки яких дозволяють їм робити все що завгодно, лише б чадо було досить. З одного боку, такий підхід до виховання має право на існування, а з іншого - мамі потрібно буде дуже тактовно й терпляче реагувати на дитячі капризи і валяння по підлозі в відділі іграшок в магазині. Якщо ж ви спокійно спостерігаєте за такий істерикою, то постарайтеся поставитися з гумором до несхвальним поглядам в спину і невтішним висловлювань на вашу адресу з боку оточуючих.

Вікові особливості дитячих істерик

Якщо ви зіткнулися з тим, що дитина постійно істерить і всім незадоволений, постарайтеся поставитися з розумінням і співчуттям до його станом. У момент капризу психіка малюка відчуває величезну напругу від бурхливих емоцій, впоратися з якими самостійно він не може, тому правильна реакція мами в такі моменти просто необхідна. Психологи виявили вікові особливості дитячих криз, а також розробили рекомендації, як можна скорегувати поведінку дитини за допомогою виховання.

дівчинка в окулярахЗазвичай мами вперше дізнаються, що таке дитячий каприз, в 2 роки, коли малюк пробує маніпулювати дорослими за допомогою плачучи. У цьому віці малюк відразу починає плакати, якщо йому в чомусь відмовляють, тому що не розуміє, чому щось робити можна, а що-то - не можна.

У рідкісних випадках вередує дитина може кричати до судом або блювоти, це привід для раннього звернення до психолога і невролога. Правильне лікування, робота з фахівцем по корекції поведінки малюка і його батьків швидко дадуть позитивні результати і допоможуть досягти гармонії в сімейних відносинах.

Рекомендуємо: Слухняна дитина - це правильно і добре?

Згідно з дослідженнями фахівців, в 3 роки у більшості дітей вже сформований характер, а більшість конфліктів з дорослими виникає внаслідок завищеної самооцінки. Діти вкрай болісно реагують на те, що більше не є центром уваги оточуючих, тому примхливість проявляється в більш гострих формах, особливо коли малюк починає відвідувати дитячий садок. Щоб уникнути подібних ситуацій, варто заздалегідь привчити дитину спілкуватися з однолітками, для цього можна почати відвідування дитячих гуртків і секцій.

Примхи в 5 років проявляються особливо гостро, так як дитина починає усвідомлено перевіряти кожного з батьків на стійкість до різних маніпулятивних прийомів: скарг, сльозам, пестощів, докорів. Найчастіше він нищить істериками того з батьків, який «дав слабину» і дозволив порушити заборону.

дівчинкаПсихологи рекомендують вдаватися до хитрощів і відволікати малюків казками, цікавими історіями або запропонувати завести тварину. У більшості випадків дитина буде відволікатися на витівки пухнастого улюбленця і не так гостро реагувати на рішучу відмову задовольнити його прохання.

Наступна криза наздожене дитини в 7 років, і це найвідповідальніший момент для батьків, своєрідна перевірка на міцність. Діти в цьому віці потрапляють в новий колектив з іншими правилами, коли від них вимагається сидіти за партою, уважно слухати і виконувати завдання в необхідному темпі.

Рекомендуємо: Синдром гіперактивності у дітей

Все це призводить до стресів і зривів, небажання йти в школу і виконувати домашні завдання. Фахівці рекомендують батькам, щоб капризи дитини не заважали навчанню, постаратися психологічно підготувати його до навчального процесу, відправивши, наприклад, на підготовчі заняття зі спеціальним педагогом.

Як правильно ставитися до дитячих істерик

Напевно в якомусь великому магазині вам доводилося спостерігати картину, коли відчайдушно ревучий дитина вимагає купити йому дорогущую іграшку, а мама розгублено шепоче, що у неї зараз таких грошей немає. Найчастіше дитина задовольняється менш дорогою іграшкою, яку йому купують, щоб уникнути подальшої істерики, а іноді батьки витрачають останні гроші, щоб задовольнити бажання чада.

мама і малюкПсихологи настійно рекомендують батькам не потурати примхам чада, а тактовно і наполегливо пояснювати, що такою поведінкою дитина нічого не доб'ється.

Щоб припинити постійні капризи дитини, почніть контролювати свої емоції: намагайтеся не кричати, не лаятися, а спокійно і впевнено відстоювати свою точку зору. Агресія породжує агресію, а піднімаючи градус напруження пристрастей, ви будете провокувати дитини на подальше посилення істерики.

Часто за криком ховається батьківська невпевненість, дитина відразу це відчує, а потім обов'язково постарається звернути це проти вас. У деяких ситуаціях стриматися досить важко, тому щоб заспокоїтися, спробуйте виконати найпростішу дихальну гімнастику разом з малюком: швидкий вдих через ніс і максимальний видих через рот.

дівчинкаНіколи не позбавляйте дитину самостійності: ваш малюк повинен сам зав'язувати шнурки на черевиках, застібати ґудзики, їсти ложкою і прибирати іграшки. Якщо кожен раз, коли у нього щось не виходить, на допомогу поспішає вся сім'я - ви самі провокуєте істерики дитини. Навчіться тримати паузу і поясніть малюкові, що дорослі допоможуть тільки тоді, коли сам він впоратися не зможе з поважної причини.

Ніколи не вдавайтеся до шантажу або погроз - нічого, крім негативного результату, ця тактика не принесе. Дитина обов'язково запам'ятає ваші слова і, подорослішавши, застосує цю стратегію дзеркально проти вас. Не змушуйте дитину за допомогою цих методів вчитися або виконувати домашню роботу, краще застосувати позитивну мотивацію.

Як впоратися з упертим малюком

Отже, давайте все ж розберемося, що робити, якщо дитина вередує. Фахівці з дитячої психології пропонують масу способів, як боротися з цією проблемою - від простих порад до спеціальних корекційних занять.

дівчинкиПерший і найважливіший рада: обов'язково давайте дитині вдосталь накричати і побігати з однолітками на дитячому майданчику, так як фізичні навантаження благотворно впливають на загальний стан нервової системи. Обов'язково водите малюка на спортивні або танцювальні заняття, будинки також постарайтеся залучити дитину до спільної ранкову зарядку.

Рекомендуємо: Що значить: бути хорошою мамою?

Якщо у вас вередлива дитина, що робити - розповість фахівець з тілесної терапії, розробленої відомим фізіологом Бернштейном. На перший погляд в цих заняттях немає нічого особливого: психолог буде поплескувати дитини по тілу з певною ритмічністю долонями, проте швидкий позитивний результат цієї методики вас здивує.

Завдяки таким торкань малюк зможе відчути своє тіло, положення рук, ніг, тулуба і голови, навчиться контролювати свої емоції і прислухатися до думки оточуючих. Особливо корисні такі заняття для тих дітей, які відчувають напади агресії, спрямовані на себе або оточуючих, а також для тих, хто страждає затримкою розвитку мови.

дітиДихальна гімнастика - один з найпростіших способів навчити дитину основам самоконтролю. У Китаї широко поширена практика, коли діти з 3 років починають займатися бойовими мистецтвами і виконувати вправи, спрямовані на утримання балансу в поєднанні з технікою глибокого дихання. У Росії особливу популярність набирають секції карате і дзюдо, а вік молодших вихованців таких секцій вже знизився до 4 років.

Казки від примх також ефективні в боротьбі з дитячими істериками, але намагайтеся зробити так, щоб історія не просто зацікавила малюка, але і запам'яталася йому. Можна не обтяжувати себе довгими пошуками повчальних історій на полицях книжкових магазинів або в Інтернеті, ви все можете придумати самі. Спробуйте наочно проілюструвати сюжет, скориставшись улюбленими іграшками дитини, обов'язково Підсумуйте історію і повторіть повчальний висновок. Автор: Наталія Іванова