Сьогодні: 13.09.2024

Досвід: визначення поняття

469

дівчина в капелюшкуКожна людина може своїми словами пояснити значення слова «досвід». Словники дають різноманітні визначення.

Познайомимося з деякими з них:

  • Практично засвоєні знання і навички.
  • Проведення будь-якого процесу в спеціально створених умовах для його вивчення.
  • Знання життя, засноване на тому, що пережив, відчув індивід.
  • Проведення перевірки наукових знань за допомогою лабораторних методів.
  • Засвоєння людською свідомістю законів існування світу, отримане через особисту взаємодію з ним.
  • Основне поняття теорії пізнання.

Шляхом проб і помилок

Розглянемо окремі його види. Що таке життєвий досвід? Це сукупність подій, які відбувалися з людиною протягом усього його життя. Прийнято вважати, що пережиті ситуації і їх характеристики впливають на систему цінностей індивіда і на його внутрішній світ.

параСтикаючись з перешкодами на життєвому шляху, людина вчиться знаходити рішення проблем, набуваючи при цьому знання та навички. Попутно індивід отримує відповіді на питання, що цікавлять його питання і формує своє ставлення до світу.

Контактуючи з іншими людьми, людина набуває соціального досвіду. Дається таке визначення даного поняття: навички, необхідні для існування в соціумі. На його основі засвоюються ритуали, звичаї, норми і принципи поведінки, прийняті в суспільстві. Мова, емоції, орієнтири, погляди, світогляд передаються від дорослих до дітей тільки за допомогою нього.

У зв'язку з цим звернемо увагу на соціальний досвід дитини, основним джерелом якого є сім'я. У процесі дорослішання іншим джерелом стають освітні установи. Так здійснюється процес соціалізації дитини. При цьому він, безумовно, буде іноді помилятися, і важливо не загубити особистісні характеристики, індивідуальність дитини, намагаючись надати йому бажані особливості поведінки.

дітиСлід зазначити, що сприйняття досвіду відбувається безсистемно. Незалежно від характеру і кількості переданої йому інформації дитина має власний мисленням і все сприймає по-своєму.

Особистий досвід індивіда є найважливішим джерелом знань. До нього відносять особисті рішення дитини, прийняті на основі пережитого, а також вироблені звички. Так, поки дитина не переконається в чомусь в результаті своєї діяльності, попередження батьків можуть не сприйматися їм в повній мірі.

Рекомендуємо: Генетична пам'ять людини

Особистий досвід буває суб'єктивний або просто травмує особистість. Якщо людина неврівноважена, його досвід може стати джерелом забобонів і марновірств. А думку здорового і розважливого людини, що грунтується на спостереженнях і перевірці отриманих знань, будуть довіряти оточуючі.

самоосвіта

Соціальний досвід - це заслуга не тільки суспільства, а й самого індивіда. Навчіться отримувати користь з усього, що відбувається навколо вас. Безумовно, ви вчитеся, коли купуєте досвід, і помилки - невід'ємна його частина. Але можна вчитися і на чужому прикладі.

чоловік з чашкоюРозмірковуючи над питанням, що таке досвід, відзначимо, що він включає в себе спостереження, обмірковування, переживання і аналіз. Вихідний матеріал ми отримуємо постійно. На людину впливає величезна кількість факторів, які впливають на його сприйняття. Необхідно навчитися реагувати тільки на те, що дійсно для вас важливо. В іншому випадку ви ризикуєте втратити свою індивідуальність і стати знаряддям в чужих руках.

Рекомендуємо: Як вийти із зони комфорту?

Займаючись цим питанням, не можна залишити поза увагою поняття ролі кожного індивіда в суспільстві. Особистість - це система з трирівневої структурою. Вона включає в себе біологічний, психологічний і соціальний рівні. Останній поділяється на наступні підрівні:

  • Соціологічний (що включає досвід, інтереси, фактори поведінки).
  • Специфічно-культурний (цінності і норми).
  • Моральний.

Людина, залишаючись такою системою, є частиною соціуму. Як і в будь-якій структурі, людина в суспільстві відіграє якусь роль. Яку саме роль він буде грати, залежить від самої людини: від його соціального і особистого досвіду. Йому властиве протягом усього життя отримувати досвід, і помилки будуть також присутні. Не помиляється той, хто нічого не робить, тому важливо продовжувати самовдосконалюватися. Автор: Ольга Лупандіна