Сьогодні: 20.04.2024

Драматизація: що це в психології

1025

дівчинаВ одних і тих же ситуаціях люди поводяться часом зовсім по-різному. І досить часто людині ускладнює життя зайва гострота реакції - драматизація, в результаті якої він не може адекватно взаємодіяти з оточуючими і досягати своїх цілей.

Що є драматичним? На це питання кожен відповість по-своєму, хоча багато і зійдуться на думці, що справжні проблеми - це втрата роботи, наркотична залежність, рак та інші невиліковні хвороби, смерть або війна. У чому ж криється драма цих ситуацій, і чому ми іноді бачимо її там, де у інших сильних емоційних реакцій не виникає?

Слони з мух

Значення слова «драматизувати» походить від кореня «драма», в перекладі - «дія». Драма - один з найбільш популярних жанрів літератури і кіно, який захопив сцену приблизно з XVIII століття. Драма - трагедія буденності. В її центрі гострий конфлікт людини, який спонукає героя до дій.

Цікаво, що драматичним буде вважатися така дія, причини якого зрозумілі спостерігачеві, при цьому воно повинно бути пов'язано з серйозним конфліктом, пережитим героями. Розв'язка - логічне вирішення конфлікту, пов'язане з почуттям катарсису, звільнення від напруги і занепокоєння.

квіткаОсновна особливість драми - преувеличенность в натуральному вираженні почуттів, в сприйнятті подій, з якими стикаються герої. Для драми характерний акцент на ефекті і експресії.

Звідси і виникає розуміння драматизації як додання чогось форми драми, тобто оголення конфлікту і його посилення або перебільшення похмурої боку подій. Драматизированная таким чином реальність стає буквально нестерпним.

Легко перетворювати те, що відбувається в особисту драму можуть люди з підвищеною емоційністю, люблячі перебільшувати, які потребують уваги. Аналізуючи, можна зробити висновок, що драматизувати схильні ті, хто має проблеми з локусом контролю (що беруть на себе надміру або, навпаки, скидає з себе відповідальність), а також ті, хто звик закривати очі на реальність.

Люди, схильні жити в ілюзіях, при оголенні різниці між реальністю і фантазіями, природно, переживають сильний стрес. І в порівнянні з фантазіями реальні неприємні події, усвідомлені людиною, дійсно здаються великими драмами.

Якщо повернутися до локусу контролю, то драматизація - супутник страху, заснованого на впевненості, що вирішити проблему неможливо або що треба вирішувати проблеми, на які людина взагалі вплинути не може. Той, хто чітко усвідомлює межі своїх сил, розуміє, що проблема є тільки тоді, коли він може щось зробити для її вирішення, в іншому випадку можна тільки змиритися з існуючим станом справ.

Пізнання через гру

Здавалося б, драматизація - не дуже хороше явище, але вона успішно застосовується як психологічна техніка. Сенс драматизації в контексті терапії - сприяти:

  • Вирішення актуальних завдань людини.
  • Досягненню катарсису.
  • Розкриття істини про себе.
  • Розуміння сенсу своїх сильних емоційних реакцій.
  • Особистісному зростанню.

У центрі драматичної терапії - ролі та історії. Люди йдуть обраної ролі, щоб історія була розказана, так вони перевідкривається себе і пізнають свої реакції, емоції, можливості з абсолютно несподіваних сторін.

дівчинаКонфлікти, опір, спонтанність, дистанціювання і катарсис - основні елементи, на яких стоїть драматизація. Дистанція, що утворюється через виконання ролі, проживання конфлікту в ігровому контексті, дозволяє позбутися від блоків.

Драматизація допомагає навчитися методам управління і подолання проблемних ситуацій в безпечній обстановці. У процесі терапії драматизують тільки конкретні ситуації, при цьому ніяких обмежуючих вказівок не дається.

Рекомендуємо: Психодрама: суть методу в психології

На терапевта ж лежить обов'язок контролювати тонку грань, коли драма перестає бути драмою і переходить лише в гру. Ігровий елемент присутній, але якщо він стане ведучим, тоді зникне сенс дії - проживання конфлікту, емоцій і розв'язки буде утруднено.

Для продуктивної роботи людина повинна пристосуватися до фіктивної ситуації, вжитися в роль, діяти відповідно до неї, щоб уявлення розгорнулося і він зміг усвідомити і відчути історію та її рішення. Тільки в цьому випадку можливі позитивні зрушення в мисленні, поведінці індивіда і оцінкою їм себе і світу.

дівчинаКожна історія, яка з нами трапляється, може бути розказана від декількох осіб. Будь-яка подія відносно. Імпровізовані драматизації допомагають нам усвідомити, чому навколишні надходять тим чи іншим чином, які шляхи є у нас самих у взаємодії з іншими людьми і що взагалі ховається в душі.

Людям же, надмірно драматизують події, варто прислухатися до себе, проаналізувати обстановку: можливо, з реального досвіду їм вдасться винести куди більше, ніж зі сцен на терапії? Автор: Катерина Волкова