Еннеаграма особистості - популярний напрям практичної психології, засноване відомим філософом, містиком Георгієм Гурджієвим. Подорожуючи по загубленим монастирям і школам суфіїв, він випадково натрапив на древнеперсидские і ранньохристиянські джерела, що містять зображення дивного вигляду девятіконечной зірок, вписаних в коло.
Малюнки супроводжувало докладний опис типів особистості, що відповідають кожному з променів зірки. Гурджиєва настільки надихнула ця древня теорія, що пізніше, повернувшись зі Сходу, він заснував у Франції свою школу духовного розвитку і присвятив розробці вчення про еннеаграмме все своє життя.
У 70-х роках Еннеаграма зацікавився філософ родом з Болівії Оскар Ічазо, він зробив значний внесок в удосконалення теорії і дав їй друге народження. Пізніше його послідовник, психолог Клаудіо Наранхо поєднав вчення про еннеаграмме з напрацюваннями біхевіорістськой теорії і привів його до сучасного вигляду. Еннеаграма ввібрала в себе напрацювання інших психологічних течій, вона гармонійно поєднується з класичною теорією психоаналізу, використовується в якості додаткового інструменту психотерапії.
В даний час еннеаграмма широко використовується коучера як інструмент для роботи з цінностями, несвідомими переконаннями людини, для відкриття внутрішніх джерел особистісного зростання і розвитку. У США еннеаграмма введена в навчальні програми для управлінців, щоб їм дати уявлення про типологію людського мислення, а також про ефективні інструменти впливу на кожен тип особистості.
Такі інтернаціональні гіганти, як Shell, CocaCola, Kodak, Toyota, Sony і багато інших, не тільки тестують за допомогою еннеаграмми кандидатів при прийомі на роботу, а й проводять постійне навчання співробітників цій техніці, щоб сформувати професійну, злагоджену команду, здатну ефективно працювати в будь-якій ситуації. Також еннеаграмма є відмінним інструментом для самоаналізу, скориставшись яким будь-який бажаючий може отримати відповідь на конкретне запитання без зайвого занурення в нудні талмуди по психології.
Що являє собою вчення
Як пояснює еннеаграмма, типи особистості і стратегії поведінки людини в різних ситуаціях визначаються його глибинної мотивацією, а також базовими страхами, пережитими в ранньому дитинстві. Вчення дає нам ключі до розуміння прихованих мотивів тих чи інших вчинків оточуючих, до налагодження гармонійного спілкування з ними, допомагає краще зрозуміти себе, підвищити власну ефективність і успішність, знизити внутрішню напруженість, подолати несвідомі страхи.
Відповідно до класифікації навчання, є три центри і способу мислення, яким відповідають дев'ять основних типів особистості:
1 група. Інтелектуальний розум, центром мислення тут є голова (5, 6, 7 еннеатіпи). З точки зору еннеаграмми, у цих типів переважають холодний розум, практичність, розважливість. Їх коник - планування і аналіз ситуації, генерування ідей; коли вони відчувають присутність внутрішнього «менеджера», то спокійні і впевнені в собі. Їх не варто лякати невідомістю, так як вони миттєво перетворюються в розгублених і нічого не розуміють людей, які залишилися без чіткого плану дій.
Рекомендуємо: Що таке характер?
2 група. Інстинктивний розум відповідає центру тіла (8, 9 та 1 еннеатіпи). Такі індивіди володіють майже тваринної інтуїцією і сприймають світ таким, яким він є. Вони завжди сповнені енергії і діяльні, проте дуже швидко дратуються і гнів з будь-якого, навіть найменшого приводу. З точки зору еннеаграмми, найважливіше завдання для них - оволодіти навичками самоконтролю і не допускати спалахів агресії.
3 група. Емоційний розум співвідноситься з серцем (2, 3, 4 еннеатіпи). Для цих еннеатіпов характерна адекватна самооцінка, вміння відчувати інших людей і налагоджувати з ними контакт. Вони надзвичайно гармонійні, але мають болючим почуттям власної гідності, тому його краще не зачіпати. Людей цих типів не варто соромити і докоряти, порівнювати з іншими або викликати їх ворожість.
У еннеаграмме все еннеатіпи з'єднані між собою колом, тому знаходяться під постійним впливом один одного. Властивість, коли сусідні типи переймають характерні риси інших, отримало назву «крил». Наприклад, якщо в еннеаграмме на перший тип сильно впливає п'ятий, то людина прагне все спланувати заздалегідь, передбачити будь-які варіанти розвитку подій, підстрахуватися на всі випадки життя. Якщо поруч знаходиться другий тип, то візьмуть гору увагу до зовнішнього світу, іншим людям, потреба бути потрібним.
Стрілки на лініях еннеаграмми показують, як різні типи особистості змінюються в умовах комфортної або дискомфортною обстановки. Стан стресу знижує здатність людини чинити опір несприятливим обставинам, він починає набувати властивостей того типу, на який в еннеаграмме вказує стрілка. Якщо індивід сповнений сил і енергії, то рух відбувається в напрямку від стрілки.
Характеристика еннеатіпов першої групи
Споглядач (5 еннеатіп) поєднує в собі риси кілька замкнутого в спілкуванні, але чутливого до всього нового людини, схильного до глибокого аналізу і логічного мислення, часто володіє талантом бачити таємне. Еннеаграма визначає базовий страх як непотрібність, непотрібність, а фундаментальне бажання - компетентність, здатність приймати рішення.
Глядачі чудово вміють слухати, але самотні за своєю природою і прагнуть заповнити внутрішню порожнечу знаннями і захопленнями, наприклад колекціонуванням. «П'ятірки» щиро впевнені, що інтелектуальну перевагу може захистити їх від будь-яких неприємностей, але якщо ситуація переростає у відкритий конфлікт, вони відсторонюються від дійсності, замикаючись в собі, чому здаються зарозумілими, непривітними.
Рекомендуємо: Інфантильність - це
Лоялістів-скептик (6 еннеатіп) потребує безпеки і може, відповідно до еннеаграмме, впадати в крайнощі: бути відданим, відповідальним ентузіастом або стати недовірливим, недовірливим суб'єктом. Для цього еннеатіпа важливо відчувати постійну приналежність до чого-небудь великим, важливого, щоб приглушити базовий страх опинитися один на один зі своїми проблемами без підтримки і допомоги.
Незаперечний талант «шісток» - вміння бути відданими, спритними, підприємливими, відважними; вони завжди в пошуках відповіді на свої питання, їх часто можна побачити на семінарах, курсах підвищення кваліфікації. Представникам еннеатіпа варто попрацювати над своїми страхами, перебороти постійне очікування гіршого, яке, з їх точки зору, неодмінно має статися.
Ентузіаст-авантюрист (7 еннеатіп). Еннеаграма характеризує цей тип як енергійну, оптимістичну особистість, метку, але трохи розсіяну, яка прагне уникати болю і будь-яких незручностей. Базове бажання - бути щасливим, заради цього ентузіаст готовий на все!
Еннеаграма визначає мотивацію «сімок» як прагнення приносити задоволення собі або іншим; вони можуть бути щедрими і чарівними або самозакоханими і безвідповідальними. Люди цієї групи схильні до спокус, а також різного роду слабкостей; вони дуже люблять перебільшувати, тому еннеаграмма радить їм дотримуватися помірності в бажаннях і вчинках.
Характеристика еннеатіпов другої групи
Перфекціоніст (1 еннеатіп). З точки зору еннеаграмми, знаходиться під постійним «наглядом» внутрішнього критика, схильна робити те, що правильно, а не те, що йому хочеться насправді. «Одиниця» постійно покращує всі і вся навколо, в тому числі і себе; його базовий страх - здатися оточуючим гірше, ніж є насправді.
Еннеаграма виділяє таку особливість представників цієї групи, як високі моральні цінності, прагнення до правди і справедливості, пунктуальність, скрупульозність, обов'язковість; вони прекрасні педагоги, здатні виховати у своїх учнях кращі якості. Прихована мотивація «одиниць» - гнів, який відчувають ними через недосконалість світу, проте внутрішній контроль заважає їм правильно виражати емоції, що призводить до незадоволеності собою і своїм життям.
Рекомендуємо: Типи темпераменту
Кидає виклик (8 еннеатіп) - сильний, упевнений, що кидає виклик будь-яких труднощів борець, володіє залізною волею. Згідно еннеаграмме, базовий страх «вісімок» - підкоритися волі іншого, а базова потреба - захиститися від чужого контролю, самому розпоряджатися своєю долею.
Люди цього типу не прагнуть бути зразком чесноти, а й лиходіями їх теж не назвеш; вони цілком можуть захистити слабкого, але зневажають боягузтво і м'якотілість. «Вісімки» не люблять, коли ними намагаються маніпулювати, а в справах воліють здорову конкуренцію з колегами, будуть з азартом боротися за перше місце.
Миротворець (9 еннеатіп) - приємні особи з легким, врівноваженим характером, природні дипломати, які прагнуть до миру і злагоди навіть на шкоду власним інтересам. Як пояснює еннеаграмма, їх базовий страх - виявитися ізольованими від оточуючих, а базове бажання - відчувати стабільність і внутрішній комфорт, уникати конфліктних ситуацій за всяку ціну.
«Дев'ятку» бракує рішучості, тому часто вони, як страуси, ховають голову в пісок від проблем, що накопичилися; особливий дар цього еннеатіпа - вміння тактовно, але твердо висловлювати гірку правду будь-кому, незалежно від соціального статусу. Представники еннеатіпа схильні принижувати свої достоїнства; можуть здаватися боязкими, але, як пояснює еннеаграмма, насправді просто побоюються розкрити свої таланти на людях.
Характеристика еннеатіпов третьої групи
Помічник (2 еннеатіп). З точки зору еннеаграмми, тип більше характерний для представниць слабкої статі, які відчувають потребу в турботі, любові, уваги, а також гармонії з навколишнім світом. «Двійки» досить емоційні, вони можуть несподівано піддатися почуттям; у них багато знайомих, але ось потрапити в коло їхніх близьких друзів дуже непросто: спочатку претендентів будуть ретельно перевіряти, не раз відчуваючи на вірність.
Рекомендуємо: Соціальні статуси і ролі
Згідно еннеаграмме, люди цього типу будуть допомагати іншим на шкоду власним інтересам, а в особистому житті віддадуть перевагу більш слабкого партнера, який буде від них залежати. «Двійки» схильні придушувати негативні емоції і відчайдушно приховувати той факт, що самі потребують захисту або допомоги.
Достігатель (3 еннеатіп). Еннеаграма стверджує, що «трійці» потрібен успіх, статус, престиж; цей тип здатний рухатися вперед, незважаючи ні на які труднощі, адже головне - відчувати себе важливим, продуктивним. Згідно еннеаграмме, представники цієї групи черпають енергію в своїх перемогах, а навколишні часто недолюблюють «трійок», вважаючи їх вискочками.
Вони здатні повністю розчинятися в роботі, досить пихаті і самолюбні. Еннеаграма стверджує, що в справах і особистому житті не варто сліпо вірити «трійок»: вони, як театральний актор, створюють гарну видимість, за якою може бути майстерно прихована підступна пастка.
Індивідуаліст (4 еннеатіп). Окреме місце в еннеаграмме займають «четвірки», адже їх прагнення виділитися, стати особливим важко не помітити; часто до цього типу належать представники богеми. Цим типом рухає бажання створювати прекрасне, пробуджувати високі почуття в оточуючих, вони прагнуть бути привабливими і сексуальними, можуть «висмоктувати» енергію з представників інших еннеатіпов.
Еннеаграма стверджує, що «четвірки» можуть скандалити, щоб викликати реакцію громадськості, виступати за радикальні, непопулярні ідеї; еннеаграмма вказує на те, що порушити заборону для «четвірок» - особливе задоволення. Всередині у кожної «четвірки» сидить дитина - бунтар, який відкидає всі буденне, звичне, сіре; поруч з ними повинні бути рідні люди, які підтримають їх, зрозуміють, пошкодують. Автор: Наталія Іванова