Сьогодні: 26.04.2024

Фемінізм: суть поняття

1731

дівчинаУ більшості людей при згадці про феміністок відразу ж в свідомості спливає образ чоловікоподібною дами, яка принципово не хоче приймати допомогу від чоловіків і вимагає таких же, як у них, прав.

Ця думка є частково помилковим, адже таке явище, як фемінізм, слід розглядати з кількох ракурсів. Давайте разом розбиратися з тим, що ж це за напрямок, яку ідею несе за собою в маси і яку мету переслідує феміністка.

Як зрозуміти, з чим маєш справу

В даний час є чимало громадських рухів, які збирають величезну кількість послідовників. І саме до таких належить напрямок фемінізм. Що це таке? Відповідь на це питання банально проста: фемінізмом прийнято вважати соціальне протягом, головною ідеєю якого є рівноправність чоловіків і жінок.

Часто люди, які чують цей термін, дещо неточно розуміють його значення. Обумовлено це в більшій мірі склалася в країні обстановкою, коли права представників обох статей не мають чітко поставлених кордонів.

Проблема під назвою «фемінізм» - одна з найбільш поширених. Її можна зустріти не тільки в країнах третього світу, де гендерна нерівність збереглося ще з античних часів, але навіть в сучасних, добре розвинених західних країнах.

дівчина в пальто«Тоді що таке фемінізм?» - запитаєте ви. Говорячи простою мовою, це напрямок, послідовники якого борються за збереження рівних прав між жінками та чоловіками в декількох сферах життєдіяльності людини (в політиці, щоб дами мали право голосу і могли займати посади політичних керівників; в економіці, соціальній та інших сферах).

Уточнюючи, що означає поняття «фемінізм», потрібно розуміти, за що виступають послідовники руху. Крім рівних прав в головних сферах життя країни, вони домагаються відсутності дискримінації при працевлаштуванні. Тобто щоб будь-яка жінка могла вибрати будь-яку професію, як і чоловік, а роботодавець при цьому не міг відмовити їй у працевлаштуванні, посилаючись лише на статеву приналежність. Тим більше якщо кандидати мають однакові навичками і мають рівний досвід.

Якщо вивчити статистику, то в деяких державах зберігається становище, при якому співробітники з однаковою кваліфікацією можуть отримувати різну заробітну плату. Простіше кажучи, держава віддає перевагу чоловікам, заохочуючи їх працю фінансово значно більше, ніж жіночий.

Повернемося до витоків

силуетЦікавлячись поняттям і значенням слова «фемінізм», не зайвим буде дізнатися історію виникнення напрямки. З'явилося це рух, що з'єднало в собі відразу цілий спектр ідеологій, в XVIII столітті. Як показує історія фемінізму, причиною зародження ідеологічного соціально-політичного спрямування стало прагнення жінок отримати виборче право.

Так, в 1792 році Ірина Шинкарук започаткувала напрямки, француженка Олімпія де Гуж, заявила, що якщо жінка може зійти на поміст ешафота, то вона також може зійти на трибуну. Слова цієї жінки стали вирішальними для багатьох представниць жіночої статі, які вже на той момент вважали себе гідними виборчого права. Інші відомі феміністки, яких історія фемінізму увічнила завдяки їх рішучих дій і дуже сміливим публічним висловлюванням:

  • Абігейл Сміт Адамс - американка, яку вважають першою, хто виступив за права жінок в США.
  • Мадам де Гакон-Дюфур - одна з перших прихильниць руху у Франції.
  • Мері Уоллстонкрафт - ще одна американська феміністка і автор книги про захист жіночих прав.
  • Мері Вигман - німецька активістка.

Феміністичний вектор розвивався стрімко, і рух швидко ставало одним з найбільш масштабних. У нього з'явилося безліч послідовниць в різних країнах. Згодом його первісна форма видозмінилася, і з'явилися різні види фемінізму. Кожна з груп, що представляють певну різновид течії, слідувала своїй конкретній ідеології. У той же час мета фемінізму залишилася незмінною - це рівноправність статей.

Які є напрямки

дівчинаНа сьогоднішній день налічується близько декількох десятків різновидів даного напрямку. Об'єднані спільною ідеєю, представниці розглянутого течії утворюють групи.

Що цікаво, у жінок, що представляють різні різновиди фемінізму, немає поглядів, що суперечать ідеям інших груп. А популярність руху і його широке поширення по всьому світу пояснюється наявністю подібних проблем у мешканок різних країн, пов'язаних з гендерною нерівністю чоловіків і жінок.

Рекомендуємо: Соціальні установки - це

Найвідомішими напрямками фемінізму є:

  • Лесбійський - як зрозуміло з назви, це культурний напрямок, що відстоює рівноправне становище лесбіянок в соціумі.
  • Ісламський - різновид фемінізму, представниць якої не влаштовує становище жінки в ісламі.
  • Фемінізм радикальний - це форма фемінізму, яка розглядає систему патріархату як інструмент для навіювання суспільству ідеї чоловічої переваги. Представниці цього руху налаштовані на те, щоб повалити патріархат, позбавити жінок від гендерного пригноблення і змінити структуру сучасного суспільства.
  • Фемінізм ліберальний - це індивідуалістичний тип культурного течії, який акцентує увагу на здібностях представниць «слабкої» статі самостійно боротися з нерівністю чоловіків і жінок за допомогою свого вибору і прийнятих рішень.
  • Чоловік - тип фемінізму, де активістки підтримують позицію про рівноправність жінок у всьому світі і виступають проти гноблення жінок представниками сильної. Простими словами, учасниці це руху впевнені в тому, що всі чоловіки - гнобителі, і прагнуть змінити своє становище.

Крім перерахованих, існують також еко-, соціалістичний, інтерсекціональний, анархічний і інші типи фемінізму. І всі вони безпосередньо впливають на суспільство, особливо в країнах Заходу. Результатом їх діяльності є перші зміни на законодавчому рівні, що дозволили жінкам відчути себе більш вільними і рівноправними.

Послідовники і учасники течії

дівчинаОтже, ми розібралися з тим, що означає слово «фемінізм» і які основні різновиди даного напрямку. Давайте ж тепер подивимося, кого вважають феміністками. Прочитавши все викладене вище, можна зробити припущення, що пріверженкамі напрямки є жінки, які відстоюють свої права у всіх сферах життєдіяльності. Простіше кажучи, це послідовниці руху, які згодні з його ідеологією та беруть безпосередню участь в житті групи.

Рекомендуємо: Що значить: громадська думка?

Однак не будь-яка жінка може віднести себе до представників руху. Якщо активна феміністська позиція і ревне прагнення змінити своє становище не властиві жінці, то вона навряд чи може називати себе феміністкою. Щоб стати учасницею спільноти, потрібно брати участь у проведених мітингах, бувати на зборах груп однодумців і пропонувати власні шляхи вирішення проблем, пов'язаних з дискримінацією на тлі гендерного нерівноправності.

Зараз в Мережі є чимало вузькопрофільних блогів і форумів, що присвячують свою діяльність розвитку феміністичної субкультури. Вступивши в подібне товариство, феміністка має не тільки висловлювати словесну підтримку однодумців, а й проводити просвітницьку діяльність в соціумі, виступати публічно.

дівчинаЗазвичай примкнути до субкультури прагнуть жінки, які щодня стикаються з утиском своїх прав. А гендерна нерівність спостерігається і вдома, і на роботі (особливо якщо жінка прагне побудувати свою кар'єру за допомогою просування по службі), і навіть на вулиці.

В даний час феміністка - це жінка, яка фінансово не залежить від чоловіка і заводить сім'ю тільки тоді, коли стає забезпеченої завдяки власним досягненням і просуванню в кар'єрі. Зараз серед феміністок - активні учасниці шоу-бізнесу і політичні діячки. Знамениті феміністки нашого часу:

  • Анджеліна Джолі.
  • Кейтлі Моран (журналістка).
  • Жермен Грір (вчений, що ведуть на британському ТБ і письменниця).
  • Кара Делевінь (модель).
  • Бейонсе, Шарлотта Черч і багато інших.

На публічному рівні феміністки щодня відстоюють свої права і борються за те, щоб гендерної нерівності та дискримінації не відчували на собі й інші жінки. Автор: Олена Суворова