Слово «фобія» міцно увійшло в лексикон сучасної людини, і, напевно, кожен з нас зможе відразу назвати кілька найпоширеніших страхів.
А взагалі, про те, які бувають фобії, можна написати багатотомну працю, адже перелік того, чого можна панічно боятися, воістину безмежний. Напевно ви не раз бачили добірки типу «Найдивніші фобії людини», і, що говорити, список справді вражає уяву.
А що, якщо копнути глибше? Чим, скажімо, відрізняються страхи і фобії? Звідки береться і те, і інше, чому має над нами таку владу? Як боротися з фобіями і чи можна перемогти їх самостійно?
Страх і фобія
Говорячи про якомусь стані психіки, в першу чергу, звичайно, потрібно чітко відповісти на головне питання: що це таке. Отже, фобія (від грецького φόβος «жах») - це симптом неконтрольованого страху, який проявляється в певних обставинах. Зараз значення слова розширилося, і іноді його використовують для опису різкого неприйняття чого-небудь. Наприклад, амеріканофоб не переносить все, що має відношення до культури і способу життя США, і так далі.
Повертаючись до психологічної термінології, важливо позначити кордон між фобією і страхом. А зробити це не так-то просто. Дуже часто (іноді навіть в науково-популярній літературі) ці поняття використовуються як синоніми, та й пояснюється, що таке фобія, в більшості джерел за допомогою слів «страх» або «боязнь». І дійсно, по суті це явища однакові, різниця лише в ступені вираженості.
Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я (дані за 2002 рік) свідчить, що половина дорослих, що населяють земну кулю, схильна до тих чи інших страхів, які заважають нормального, повноцінного життя. А ось чисельність страждають фобіями куди менше - всього 12%.
Якщо в першому випадку людині просто стає не по собі, наприклад перед візитом до лікаря або при вигляді миші, то в другому симптоми набагато серйозніше. Нещасний фізично не може переступити поріг лікарні, у нього паморочиться голова, мутиться розум, виступає холодний піт, виникає напруга в м'язах. Є й інші соматичні прояви фобії - всі вони відбуваються через те, що організм отримує сигнал про потенційну загрозу і намагається підготуватися до неї.
- Розширюються зіниці: гормони стресу дають команду поліпшити зір.
- Частішає дихання. Якщо його довго не вдається привести в звичайний ритм, в легких стає занадто багато кисню, що може привести до втрати свідомості.
- Зростає кров'яний тиск, що (якщо не вживаються заходи щодо його зниження) збільшує ймовірність серцевого нападу.
- Підвищується потовиділення.
Шлунок перестає перетравлювати їжу, направляючи енергію на більш важливі в даній ситуації процеси. Як результат - нудота, а при повторюваності симптомів і схильності - виразка шлунка.
Страх природний і корисний: це закріплене еволюцією властивість організму, без якого наші предки просто не вижили б. І в наш час він допомагає мобілізувати ресурси організму і адекватно відреагувати на ситуацію. Страх патологічний, хворобливий, що не відповідає реальному рівню небезпеки і блокуючий свідомість, перетворюється на фобію. Він шкідливий, ірраціональний і змушує людину страждати і обмежувати своє життя.
Рекомендуємо: Що таке панічна атака?
Природний страх штовхає людину до активних дій, а при фобії, навпаки, обирається пасивна стратегія. Людина думає не про те, як подолати страх, - його думки зайняті тільки тим, як уникнути зустрічі з причиною фобії, тобто не стикатися з острахом взагалі.
У чоловіків і жінок, дорослих і дітей
Чи є зв'язок між фобіями і підлогою людей? А віком?
До статевого дозрівання ризик розвитку фобій і у хлопчиків, і у дівчаток приблизно однаковий. А от дорослі жінки в менш вигідному становищі, ніж чоловіки: у них фобії виникають приблизно в два рази частіше, ніж у сильної половини людства.
Чому? Саме тому, що вона сильна. По крайней мере, така гіпотеза американських соціологів Роберта Бейлза і ТАКОТТА Парсонса. Безліч гендерних відмінностей в поведінці сучасних людей вони пояснюють стійкими формами поведінки обох статей, що закріпилися в процесі еволюції.
Так, основні заняття стародавніх чоловіків були пов'язані із загрозою для життя. Вбити мамонта, наздогнати оленя або побороти супротивника з іншого племені - надмірна обережність зовсім ні до чого. А ось у жінок все навпаки. Чи не отруйний цей корінь? Не страшний чи укус цієї комахи? Що за дивні звуки чуються біля входу в печеру? Як багато потенційних небезпек повинна була запобігти древня хранителька вогнища і вихователька потомства!
Рекомендуємо: Як проявляється клаустрофобія?
Аж до кінця XX століття подібний розподіл функцій в цілому зберігалося. В результаті дівчинки донині гостріше відчувають емоції оточуючих, більш недовірливі і вважають за краще перестрахуватися, щоб уберегти себе і близьких. Накладається і ставлення батьків. Сина будуть привчати до сміливості і подолання «ганебних» страхів, страхи дочки сприймуть з розумінням і співчуттям.
Цікаво, як проявляються ці особливості, якщо фобії у людини все-таки знайшлися. Жінка з більшою ймовірністю розповість про проблему, причому не тільки подругам або знайомим, але і психотерапевта, а ось чоловік вибере шлях мовчання і терпіння, що, звичайно, не завжди доцільно.
Вікове же розподіл виглядає наступним чином. Стимулом до появи патологічного страху у немовлят часто стають гучні звуки і різкі рухи, у міру дорослішання дитини починають лякати незнайомі люди. Для дошкільнят актуальна боязнь тварин, і, нарешті, пізніше розвиваються фобії, пов'язані з відкритою місцевістю і суспільством.
Що стосується того, в чому взагалі причина появи хворобливих страхів, тут вчені до цих пір не можуть знайти певної відповіді. Кажуть про спадкової схильності, наслідки психологічної травми, отриманої в дитинстві. Помітно і вплив суспільного устрою. Наприклад, зараз збільшилася кількість фобій, пов'язаних з громадським транспортом, а й користуються різними його видами люди тепер частіше, ніж кілька десятиліть тому.
Звичайні та рідкісні
А до речі, які в цілому види фобій людини? Австралійський антрополог Стівен Джуан, автор кількох науково-популярних книг, пропонує логічну і просту класифікацію за джерелом страху.
- Фобії тварин, при яких причиною страху стає будь-яка жива істота, крім людини.
- Культурні, що мають відношення до ідей і соціокультурним утвореннями: релігійним, історичним, ідеологічними.
- Технологічні, що мають відношення до всіляких механізмів, техніці та пристосуванням.
- Фобії тіла - лякають частини людського тіла і різні лікарські маніпуляції, а також симптоми хвороб і розладів.
- Природні - страх перед явищами і об'єктами природи.
- Соціальні фобії долають тих, кого лякають взаємодії з людьми.
Найпоширеніші фобії, на думку автора, - це агорафобія, потім фобія хвороб, поранень і смерті. Замикає список соціальна фобія, вірніше, різні її види. Агорафобія, тобто боязнь відкритих просторів, лідирує з великим відривом - як стверджує Джуан, це майже половина всіх клінічних випадків. Зазвичай ця фобія має на увазі не тільки боязнь великих безлюдних місцевостей (наприклад, поля), але і східних ситуацій. Можуть лякати громадський транспорт, просто перебування за межами будинку, скупчення людей ...
Звичайно, є й рідкісні, дуже незвичайні фобії, самі назви яких часом вимовити майже неможливо. Спробуйте, наприклад, вимовити «гіппопотомонстросескіппедалофобія»! Іронія в тому, що і страждає від розладу навряд чи назве свою недугу, але вже з іншої причини: адже так називається боязнь довгих слів. Під стать і гексакосіойгексаконтагексафобія - хворобливий страх числа 666.
Деякі різновиди фобій, на перший погляд, здаються зовсім несерйозними. Що, наприклад, можна сказати про селфіфобіі (людина боїться зробити погане Селфі) або імоджіфобіі (страх того, що стікери і смайли, які користувач ставить в інтернет-листуванні, будуть невірно витлумачені)?
Рекомендуємо: мізофобія - що це значить?
Що поробиш, нові реалії життя - нові страхи. І вони зовсім не так нешкідливі, як здається. Це ясно видно на прикладі Денні Боумена, британського підлітка, який півроку не виходив з дому, щоб домогтися Селфі, яке б повністю його влаштувало. Спроби батьків втрутитися приводили до істерик, а потім юнак і зовсім наковтався таблеток. Його встигли врятувати і призначили курс реабілітації.
Я не боюся
Як позбутися від фобії? Існує безліч відомих прийомів боротьби з острахом, які можна спробувати в домашніх умовах. Наприклад, техніка звикання до страху.
Вона полягає в тому, що страждає від фобії намагається поступово звикнути до того, що його лякає, знижуючи таким чином чутливість до причини страху. Спочатку Арахнофобія привчається до слова «павук», написаному на папері, потім можна подивитися на зображення комахи, потім наблизитися до мертвого павука, ну і вищий пілотаж - взяти в руки живого.
Можна спробувати психологічну гру зі зміною ролей. Потрібен напарник, який стає на місце страждає фобією і розповідає, чому він боїться того чи іншого предмета або дії. А той, хто насправді відчуває неконтрольований страх, намагається привести контраргументи і пояснити, чому боятися не варто. Після кількох розмов страх повинен піти на спад.
Прийом, який допоможе, якщо напад уже настав: згадати стан, коли ви відчували яскраві позитивні емоції, і спробувати детально його відтворити. Жести, поза, погляд - все потрібно повторити якомога точніше.
Фахівці кажуть, що хоча повністю фобії людини побороти вкрай складно, але значно послабити їх під силу кожному. Головне - не підкорятися своєму страху, а боротися з ним. І самостійно, і, якщо не виходить, за допомогою лікарів. Автор: Євгенія Безсонова