Франсуаза Дольто - відомий психоаналітик, клініцист.
Її діяльність не обмежувалася теорією, вона проводила просвітницьку роботу:
- Вела радіопередачі.
- Публікувала книги.
- Виступала на конференціях.
- Писала текст для Конвенції про права дитини.
Франсуаза Дольто - француженка, з'явилася на світ в 1908 році. Вона була четвертою дитиною (з семи) в родині. Батько - інженер по військовому напрямку Анрі Маретт. Мати - Сюзанн Георг Адольф Деммлер, правнучка промисловця і мецената серпня Георг Адольф Деммлер.
Франсуаза з дитинства виявляла інтерес до психології, дивуючи дорослих своїми питаннями і приводячи їх у замішання своїми міркуваннями. Уже в 8 років вона вирішила, що стане лікарем-вихователем. Вона мріяла зробити так, щоб позбавити дітей від ігнорування дорослими.
Старша сестра Дольто померла від раку в 18 років. Мати важко переносила її втрату, все горе вона зганяв на Франсуазе. Надалі їй доведеться відстоювати своє право стати лікарем, так як мати бажала їй долі подружжя і хранительки домашнього вогнища.
Тільки у віці 25 років Франсуаза Дольто змогла почати вчитися на медсестру. Після цього вона вступила на факультет, де викладають медицину. В цей час вона пройшла курс у Рене Лафорга, займалася вивченням психоаналізу, а також зустрілася зі своїм майбутнім чоловіком - Б. Дольто. Згодом вона скаже, що вона всього досягла тільки завдяки чоловікові.
Борис Дольто - російський емігрант (переїхав до Туреччини в 1918 році, пізніше - в Париж). Він вивчився на лікаря-ревматолога і розвинув новий напрямок - кінезітерапію. У них з Франсуазою народилося троє дітей.
Основні напрямки діяльності
Закінчивши університет, вона весь час приділяє психоаналітичної роботі. У своїй роботі вона грунтувалася на досвіді Софі Моргенштерн, першого дитячого психолога першої половини ХХ століття. Франсуаза вимагала того, щоб діти повністю довіряли їй під час сеансів і не боялися, що сказане ними буде передано дорослим.
У 1938 році вона стає членом Паризького психоаналітичного суспільства, але через кілька років покинула його через розбіжності з керівництвом, в тому числі з С. Найтом. Спільно Д. Лагашем, Ж. Фавез-бутони, Ж. Лаканомоні вони створили нову організацію.
Рекомендуємо: Карл Роджерс: біографія
Безрезультатна боротьба за визнання створеного суспільства авторитетними в психіатрії організаціями привела до вирішення Лакана заснувати в 1964 році школу в Парижі. До нього одразу долучилася і Франсуаза Дольто. Після розформування школи колеги звинуватять Франсуазу в спробах зайняти місце Лакана. Критика була спрямована і проти її телевізійної програми «Коли з'являється дитина».
Внесок в психологію
Грунтуючись на результатах багаторічної роботи і практики, Франсуаза Дольто створила нову теорію - «несвідомий образ тіла». Її основою послужило наукове вивчення немовних тілесного досвіду, який набуває дитина. В цей образ закладаються переживання індивіда.
Перебуваючи на стороні дитини, вона для кожного індивіда вимагала права на повагу з боку інших людей. На кожному етапі розвитку маленька людина стикається з обмеженнями, але саме тоді йому потрібно роз'яснити, що заборона накладається нема на бажання, а на спосіб реалізації.
Рекомендуємо: Педологія - це
Вона також ввела поняття «стадія дзеркала»: дитина спочатку відчуває своє тіло, а потім зіставляє його з самим собою. Зоровий образ має сенс, коли поруч є присутнім інша людина: дитина розуміє себе, порівнюючи з іншими людьми.
Створення «Зеленого вдома» - один із напрямів роботи Ф. Дольто. Він був створений як місце відпочинку і спілкування сімей з маленькими дітьми або подружжя, що тільки збираються стати батьками. Це було місце, де дитина разом з батьками може встановлювати контакти з зовнішнім світом, де ніхто не порівнює дітей.
Цей формат психоаналітичної роботи отримав визнання як серед дітей і дорослих, так і серед професіоналів. Її метод - класика виховання і освіти і у Франції, і за кордоном.
Зараз її роботи знову набувають популярності і переосмислюються сучасниками. Книги Дольто «На стороні підлітка» і «На боці дитини», видані колись на прохання читачів, до сих пір користуються популярністю.
До столітнього ювілею дослідниці у Франції пройшли присвячені їй і її книгам семінари і конференції. На основі її робіт Елізабет Брами написала книгу «Французьке виховання. Метод мадам Дольто ». Таким чином, Дольто заклала основу дитячого психоаналізу. Автор: Ольга Лупандіна