Сьогодні: 29.03.2024

Френсіс Гальтон: біографія

1517

портретФренсіс Гальтон (1822-1911) народився в Англії в забезпеченій сім'ї вчених. Вивчав математику і медицину і лише після смерті батька залишив ці науки.

Френсіс відправився в тривалу подорож, а після представив докладні звіти про метеорологічних спостереженнях, за що отримав багато почесних нагород. У походах вчений також збирав інформацію для майбутніх досліджень в області євгеніки.

Повернувшись додому, він випустив книгу для мандрівників, яка зацікавила багатьох дослідників того часу: «Розповідь дослідника тропічної Південної Африки». Вивчення клімату і погоди було одним з основних напрямків, якими цікавився Гальтон. Більш того, він володів спеціальними знаннями як географ і етнограф.

Кроки в науці

З 1860-х вченого починають цікавити теми генетичної спадковості і розвитку інтелекту особистості. Ідея поліпшити генетику людини підводить Гальтона до необхідності розробки шкали для вимірювання розуму.

Глибокий розум винахідника втілив в життя різноманітні ідеї, що охоплюють такі сфери, як метеорологія, антропологія, біологія, психологія і так далі. Його основним внеском в психологію було створення методів дослідження індивідуальних відмінностей між людьми. Наука Гальтона послужила точкою опори для багатьох психологів, вчених - його послідовників.

Пішов з життя Гальтон в 1911 р, профінансувавши залишеними засобами проведення багатьох експериментів в біометрії, психології та євгеніки.

портретПровідна мета експериментів Ф. Гальтона - отримання інформації про можливості людини. Головна проблема, з якою займався вчений, - передані у спадок здібності.

Вчений впровадив в психологію кілька незвичайних математичних методів обчислення, в основному статистичних. Вчений вважав, що якомога більше явищ слід порахувати і виміряти.

У Гальтона було досить багато опублікованих книг і статей, але основний його праця - це «Спадковий геній» (1869 г.). Головна ідея цієї книги свідчить про те, що як фізичні особливості, так і психічні якості людини передаються генетично. Людська спадковість знаходиться в статевих клітинах і починає розвиватися в період формування всього організму.

В ході своєї наукової практики Ф. Гальтон покращує вже існуючі психологічні техніки, що використовуються в експериментах при визначенні та перевірці порога чутливості, тривалості реакції, також він створює нові методи, наприклад «лінійка», «свисток».

Основні теорії Гальтона

Так як Ф. Гальтон - представник психогенетики, основні відкриття він зробив саме в цій області:

  • Розробив і ввів в психологію та євгеніки техніку аналізу близнюків.
  • Вперше розрізнив два види дітей-близнюків: однояйцеві / двояйцеві.

Рекомендуємо: Генетична пам'ять людини

Деякі нововведення вчений привніс як в класичну психологію, так і в експериментальну:

  • Вперше використав в психології і біології вимірювання (математичні / статистичні).
  • Створив безліч приладів, щоб вимірювати сенсорні реакції.
  • В результаті експериментів встановив, що всі літні люди гірше чують гучні звуки, ніж люди в молодому віці.
  • Вперше запропонував поняття «тест» і сам метод тестування.
  • Почав вперше застосовувати принципи антропометрії в навчальних закладах.
  • Ввів в практику сканування відбитків людських пальців (тобто дактилоскопію).

книгаГальтон був дуже багатостороннім вченим, але найважливішим його відкриттям є відкриття нової і оригінальної наукової області - євгеніки (що з давньогрецької перекладається як 'наука про благорожденіі'). Об'єктами євгеніки є люди, тварини і рослини, і вона ставить собі за мету їх удосконалення.

Рекомендуємо: Еріх Фромм - хто це?

Гальтон відзначає, що необхідно знати про генетичну спадковість і про процес еволюції. Людям слід усвідомлено покращувати і робити швидше процес еволюції свого роду, приймати в цьому активну участь.

Учений не визнавав рівність всіх людей від природи, а заявляв, що приналежність людини до багатого роду практично не важлива, так як позитивні характеристики біологічно ніяк не пов'язані з суспільним становищем сім'ї.

Євгеніка поширювалася по Європі і США в першій чверті 20 століття: через рік після смерті Гальтона в центрі Лондона було організовано Міжнародне зібрання з науки - євгеніки, кілька років по тому ще два збори проводилися в Нью-Йорку.

портретЗ відкриттів Гальтона найбільш важлива поява тестування. Тестові завдання стали основними методами в лабораторії вченого. За допомогою статистичного підходу, тобто тестування великої кількості випробовуваних, результати показували більш точні дані. Цей метод стали активно практикувати багато психологів, а подальше вдосконалення техніки тестування привнесло великі зміни в класичну психологію, зробивши її більш об'єктивною наукою з конкретними результатами.

Отже, ідеї геніального англійського вченого виявилися ключовим фактором у розвитку англійської школи дослідження людського інтелекту.

Девізом життя вченого були такі слова: «Вважай все, що можливо порахувати!» За допомогою його перших теорій були створені основи для розробки особистісних тестів. Концепції і теорії Френсіса Гальтона лежать в основі сучасної експериментальної психології. Автор: Дар'я Сергєєва