Сьогодні: 20.04.2024

Фрустрація - що це таке

1491

дівчинаНапевно, мало хто знає, що таке фрустрація, а тим часом бувати в цій ситуації, на жаль, доводилося великому числу людей. Frustratio c латинської перекладається як «обман», «марне очікування», і в загальному стан фрустрації характеризують саме ці неприємні переживання - крах надій, неможливість досягнення мети.

визначення поняття

Такі явища, як стрес, криза, тривожність і фрустрація, в психології вивчаються зазвичай в комплексі, як негативні психічні стани, що мають схожі прояви. Поняття «фрустрація» і «стрес» особливо зближуються, є навіть думка, що фрустрацію можна вважати формою стресу. Фрустрація і тривожність також можуть викликати приблизно однакові відчуття.

Що ж вкладається в поняття фрустрації, що виділяє її в цьому ряду? Визначення явища в психологічних словниках звучить так: фрустрація - це такий емоційний стан, що виникає, якщо людині не вдається досягти мети або задовольнити потребу.

Стан фрустрації супроводжують такі негативні емоції, як тривога, почуття провини, розчарування, гнів і інші. Можна також зустріти тлумачення, які розглядають фрустрацію як приклад тієї самої ситуації, коли бажання не збігаються з можливостями. Вже помітна термінологічна плутанина.

дівчина в полеЩо саме має на увазі термін: саму ситуацію або реакцію, якої організм на неї відповідає? В літературі використовується і те, і інше розуміння, проте в деяких джерелах спеціально обмовляється, що слід розділяти фрустратор (причини фрустрації), фрустрационную ситуацію і реакцію на неї.

Рекомендуємо: Як розвинути силу волі?

Чи кожна ситуація здатна фрустрировать? При відповіді на це питання, по-перше, потрібно враховувати особливості характеру людини (наскільки він стійкий до незгод, чи може успішно боротися з труднощами) і його загальний фізичний стан. А по-друге, є обов'язкові компоненти самої ситуації. Таких складових дві: сильна мотивація до досягнення мети (задоволення потреби) і бар'єр, який заважає цьому.

Отже, групувати фрустрації можна за мотивами (потребами) і по бар'єрам. Наприклад, серйозні наслідки може нести незадоволення первинних потреб (в безпеці, впевненості в завтрашньому дні), а незадоволення вторинних (самореалізація, повага інших), як правило, переноситься менш болісно.

дівчина з книгоюФрустрація породжується самими різними бар'єрами, види яких можна представити наступними групами. Фізичні (стіни будівлі, з якого неможливо вийти), психологічні (страх, сумніви), біологічні (хвороба, вікова зношеність організму), соціокультурні (суспільні норми, правила).

Цікаві також ідеологічні бар'єри. Термін цей запропонував американський психолог німецького походження Курт Левін при дослідженні бар'єрів, за допомогою яких дорослі керують поведінкою дитини. Це підвид соціокультурних бар'єрів, куди включені цінності, які поділяє сам дитина ( «Ти ж дівчинка!»).

Рекомендуємо: Що таке авторитарна людина?

Якщо розуміти фрустрацію як особливий стан, то потрібно звернутися до психоаналізу: психологія збагатилася цим терміном саме завдяки теорії Фрейда. Як відомо, Фрейд вважав, що психіка людини складається з трьох компонентів: Ід (несвідомі потяги), Его (посередник між внутрішнім світом особистості і оточуючими) і Супер-Его (моральні норми, які стримують Ід).

Стан фрустрації, згідно психоаналітичної теорії, виникає, якщо людина відмовляється від своїх потягів, породжених Ід, які пригнічує «цензор» Супер-Его. Постійна боротьба Ід і Супер-Его і веде до численних фрустрації.

Поведінка при фрустрації

Рижа дівчинаУ концепції фрейдистів і неофрейдистов була намічена ідея зв'язку між фрустрацією і агресивною поведінкою, яка пізніше набула значного поширення в інших психологічних підходах. Так, типологія американського психолога Сеула Розенцвейг включає три форми фрустрації, що відрізняються спрямованістю агресії.

  • Екстрапунітівная форма характеризується виплеском гніву і агресії на зовнішні об'єкти, тобто прагненням звинуватити в невдачі обставини або інших людей.
  • Протилежний тип - інтропунітивного, коли в те, що трапилося людина звинувачує самого себе.
  • Імпунітівние реагування властиво тим, хто до невдач ставиться філософськи, вважаючи їх подією або не дуже значущим, або неминучим.

Однак на сучасному етапі в ознаки фрустрації включається не тільки агресивна поведінка. Узагальнюючи існуючі підходи, можна виділити кілька основних реакцій на стан фрустрації.

  • Уже розглянуте агресивна поведінка (різної спрямованості).
  • Регресія - «спуск» на більш примітивний рівень поведінки або реагування. Плач, наприклад, буде формою емоційної регресії.
  • Відхід від ситуації. Може виражатися у вигляді раціоналізації (спробі логічно обґрунтувати непотрібність мети) і заміщення (спробі вибрати нову мету).

Тип особистості

Існує ще таке формулювання, як «фрустрирующий тип особистості». Цей тип виділяється в новій, експериментальної S-теорії особистості, в рамках якої і існують як фрустрирующий, так і фрустраційної тип.

дівчина на травіЩо ж відрізняє фрустрирующий тип від інших? Це активні люди, ініціатори всіляких починань, які, здається, ніколи не сидять на місці. Люблять пробувати нове, легко дають обіцянки і так же легко про них забувають. Вони не довіряють іншим, вважаючи за краще особисто переконатися в правильності або неправильності виведення або способу дії. Їм дуже важко прийняти власні невдачі, в яких вони вважають за краще звинувачувати обставини або інших людей, вони насилу беруть на себе відповідальність.

Фрустраційної тип, навпаки, не любить суєти і поспіху. Такі люди часто відтягують момент прийняття рішень, не можуть завершити розпочаті справи. З фрустрірующім типом їх ріднить боязнь відповідальності і бажання пізнати все на особистому досвіді, а не на чужому. Зате людина цього типу зазвичай миролюбний, спокійний, легко згладжує гострі кути в спілкуванні і так само невимушено і м'яко обходить заважають йому заборони і правила. Автор: Євгенія Безсонова