Сьогодні: 26.04.2024

Галюцинації: види, причини і лікування

4568

дівчинаСлухові галюцинації, нюхові галюцинації, зорові галюцинації - це удавані сприйняття і відчуття, які з'являються у людини без подразників і без об'єктів.

Як кажуть медики, ілюзії і галюцинації - це помилкове, або оманливе сприйняття органів почуттів. У цьому випадку людині чується, відчувається або бачиться те, чого не існує насправді.

Незважаючи на те що медицина і психологія мають уже столітню історію, деякі явища досі вивчені не до кінця. Галлюцинаторний ефект - як раз з цієї сфери. Трапляється так, що головний мозок людини показує йому явища, яких насправді не існує.

Галюцинації відомі вже дуже давно, буквально з найдавніших часів. Наприклад, звукові галюцинації багато людей сприймають як «голос з небес». Їм та іншим видам ілюзій багато століть поспіль приділяється пильна увага.

Зокрема, в племенах індійців і у інших національностей існували (зустрічаються і до цього дня) шамани, які для викликання «видінь» і впадання в транс вживали спеціальні «священні» гриби і трави. Ці кошти вважалися божественними і використовувалися не тільки шаманами, але і цілителями - наприклад, для позбавлення від того чи іншого захворювання.

Відомий і той факт, що під дією різних препаратів - наприклад, наркотиків і алкоголю - багато знаменитих творчі особистості відчували галюцинації і в цьому стані творили. Найяскравішими прикладами служать Хемінгуей, Врубель, Гоголь, Едгар По, Шопен і інші.

різновиди

Існують наступні види галюцинацій:

  • М'язові.
  • Зорові.
  • Слухові.
  • Нюхові.
  • Вісцеральні.
  • Смакові.

Варто розглянути основні типи більш докладно. Зорові галюцинації виявляються в тому, що людина сприймає зорові образи, яких немає в реальності. Вони можуть бути яскравими або бляклими, що рухаються або статичними, а часом людина сама може брати участь в якихось фантомних сценах.

дівчинаПоява таких ілюзій може відбуватися під дією наркотиків, алкоголю та інших психостимулюючих речовин. Трапляється і так, що ці явища виступають ознакою серйозного захворювання - наприклад, синдрому Крейтцфельдта.

Вербальні галюцинації - це коли людина чує звучання, якого насправді немає. Наприклад, окремі звуки, голоси або слова, які іноді закликають до якого-небудь вчинку, а можуть просто виникати як окремі фрази. Вчені встановили, що формування таких ілюзій може відбуватися під дією психотропних речовин, при шизофренії, хвороби тілець Леві, вживанні наркотиків і звичайних парціальних припадках.

Нюхові галюцинації виявляються у вигляді того, що людина відчуває запахи без їх реальної присутності. Природа їх різна, але в основному вони зустрічаються при психічних відхиленнях. Зокрема, шизофреніки зазвичай відчувають неприємні запахи гнилі і тухлості.

натюрмортСмакові галюцинації - це коли людина відчуває відчуття в роті - приємні або неприємні - при відсутності подразника. У такому випадку люди часто відмовляються їсти, оскільки смак їжі сильно спотворюється.

Тактильні галюцинації виявляються у вигляді того, що людина відчуває предмети, яких не існує. Наприклад, що його хтось чи щось чіпає за руку і т.п. Такі ілюзії часто бувають при алкогольному абстинентному синдромі.

Складність і простота

Природа галюцинацій може бути різною. Зокрема, вони бувають простими або складними. Перший вид - це коли у людини порушено один орган почуттів, а складні - це коли ілюзії носять комплексний характер. Тобто страждає галюцинаціями людина відчуває неіснуюче роздратування двох або більше органів почуттів.

дівчинаНаприклад, бачить якусь людину, який торкається до його руці (тактильні галюцинації), до того ж цей самий невидимка може вимовляти будь-які слова. У такій комплексній ілюзії вирішальна роль відводиться самонавіювання: чим більше людина здатна собі придумати, тим більш комплексною може бути його галюцинація.

Рекомендуємо: Що таке деменція?

Є ще один поділ ілюзій - помилкові і істинні галюцинації. Вони відрізняються тим, що при істинних людина бачить об'єкти або відчуває відчуття зовні, а при помилкових - голоси і образи з'являються в його голові.

У хворих і здорових

Вчені встановили, що і справжні, і хибні галюцинації можуть мати різну природу: наприклад, виникати при неврозі, алкоголізмі, наркоманії, від недосипання або при різних хворобах. Це можуть бути пухлини головного мозку, шизофренія, інфекційні захворювання, епілепсія, церебральний атеросклероз і т.п.

Трапляється так, що ілюзії переходять в параноїдний синдром. У такої людини з'являються візуальні галюцинації у вигляді загрозливих об'єктів, які хворий вважає реальністю. Зазвичай таке явище - результат шизофренії або сифілісу мозку.

птиціАлкогольні галюцинації симптоми мають зазвичай такі: маячні розлади, рухове занепокоєння і т.п., зазвичай вони виникають або під час утримання від алкоголю, або в стані похмілля. Алкогольні ілюзії такого типу в народі іноді називають «білочкою» - швидше за все тому, що людині бачаться різні тварини: змії, гризуни, а часом і чорти.

У науці це явище називається як гострий галюциноз. Він може тривати до 2 днів, при цьому людина часто відчуває почуття тривоги і намагається втекти від небезпеки, яка, на його думку, йому загрожує.

Рекомендуємо: Гіпноз: види і особливості

При ураженні ніжок головного мозку може виникнути педункулярний галюциноз. Він проявляється у вигляді того, що людина бачить невеликі предмети на невеликій відстані від себе, зазвичай бічним зором. Найчастіше такі бачення не несуть небезпеки, є нейтральними і не завдають незручностей оточуючим.

Галюцинації у здорових людей - також дуже поширене явище. Їх природа вченими вивчена не до кінця, але прийнято вважати, що вони можуть бути наслідком перенапруження, стресу, недавно перенесеного важкого захворювання, а також зустрічаються у літніх людей. Але все-таки більшість психіатрів схильні до того, що людину, яка в той чи інший момент свого життя відчував будь-які ілюзії, не можна на 100% назвати здоровим.

як позбутися

І справжня галюцинація, і псевдогалюцинації змушує людину замислитися над тим, як можна від неї позбутися. Але це, звичайно ж, відноситься до здорових людей, адже психічно хворі над цим питанням не замислюються з огляду на те, що не розуміють, що це ненормальне явище.

дівчинаОтже, що робити, щоб у вас не було ілюзій? У домашніх умовах від них позбутися навряд чи вийде. Тут потрібні якісь більш серйозні методи - зокрема, комплексна, професійна і систематична терапія.

Для початку потрібно звернутися до фахівця і описати йому об'єктивні ознаки галюцинацій. Тільки кваліфікований лікар зможе правильно встановити причину ілюзій і на підставі цього призначити відповідне лікування. Як правило, описується нами явище є наслідком психічних порушень.

Рекомендуємо: Аменція - це

Може воно виникати від отруєння різними речовинами, після прийняття яких-небудь лікарських препаратів. У такому випадку потрібна негайна екстрена терапія. Але найчастіше природа галюцинацій набагато глибше. Для того щоб її виявити, лікар повинен провести спеціальне детальне дослідження організму.

Проблема лікування ілюзій полягає в тому, що людина часом не розуміє, чи дійсно він щось бачить або здатний відчувати, або це є галюцинацією. Тому відокремити реальність від уяви йому буває дуже важко. Що робити в такому випадку? Тривогу тут повинні забити близькі і рідні.

хлопецьНавіть якщо пацієнт нічого про своїх видіннях не розповідає, це може бути помітно оточуючим, і вони повинні на нього вплинути і обов'язково умовити піти на прийом до лікаря. Але цього деколи буває мало.

Головне, що потрібно зробити, - виключити з життя людини, який відчуває галюцинації, все стресові фактори, впорядкувати режим його дня, виключити вживання алкоголю, психотропних і тим більше наркотичних речовин. При цьому варто також подбати про те, щоб людина більше часу проводив на свіжому повітрі, вів здоровий спосіб життя і достатній час приділяв сну і відпочинку.

На думку багатьох психіатрів, галюцинації можуть зникнути відразу після того, як буде усунутий провокуючий фактор, тому вам не доведеться більше замислюватися про те, чому виникають галюцинації. Автор: Олена Рагозіна