Як і безліч інших наук, психологія почала розвиватися з виникненням культурного товариства і з появою необхідності знаходити відповіді на питання, що стосуються характеру і поведінки людини.
Протягом майже двох століть над вдосконаленням цієї наукової галузі працювали багато найбільші розуми людства, серед яких був Ганс Айзенк. Його вклад в розвиток психології можна назвати неймовірним, адже завдяки саме цьому вченому в даний час ми маємо уявлення про те, що таке інтелект і темперамент особистості. Над чим же трудився цей вчений протягом всього свого життя і який його внесок у розвиток психології, читайте далі.
З чого починав свій шлях вчений
Ганс Юрген Айзенк - уродженець Німеччини, який більшу частину свого життя прожив в Англії з політичних причин. З'явився на світ Г.Ю. Айзенк 4 квітня 1916 року в родині Едуарда і Хельги Айзенков, які свого часу були популярними акторами кінематографа.
Його захоплення в юнацтві не мали ні найменшого натяку на психологію і психоаналіз, адже в той час молодий Айзенк цікавився астрологією. Складаючи гороскопи, він відсилав їх керівникам політичної партії, в якій перебував і сам. Однак з приходом до влади нацистів, на тлі виникла антипатії до нового уряду в особі Гітлера, йому довелося переїхати в Англію.
Емігрувавши до Великобританії у віці 18 років, Ганс Айзенк приступив до пошуку роботи. Однак з цим виникли складнощі, так як у юного вченого не було громадянства. Але це не зупинило Айзенка, і вже в 1940 році він закінчив своє навчання в Університетському коледжі в Лондоні. Отримавши ступінь доктора психології, Ганс почав активно займатися дослідженнями в даній галузі.
Варто підкреслити, що першим наставником і науковим керівником Айзенка був відомий психолог Сиріл Берт, слава до якого прийшла завдяки його дослідженням на тему впливу спадковості на інтелект. З початку Другої світової війни і до 1983 року Ганс Юрген працював відразу в декількох напрямках:
- Викладав на кафедрі психології Лондонського інституту психіатрії, а також читав лекції в інших університетах.
- Проводив дослідження і психіатричні обстеження для отримання неспростовних доказів своїх теорій.
- Писав книги і статті для публікації в журналах з психології. Цікавий факт: Ганс Айзенк досі вважається одним з найбільш плідно працювали, а також найбільш часто цитованих авторів ХХ століття.
Трудитися над своїми дослідженнями і опитуваннями психолог продовжував до старості, поки у віці 81 роки не помер від раку мозку. Але повернемося до того, що зробив Ганс Юрген Айзенк конкретно для психоаналізу особистості, завдяки чому він вважається популярним психологом.
Безцінний внесок у розвиток науки
Зокрема, пан Айзенк займався психологічними дослідженнями на теми спадковості і коефіцієнта інтелекту, базових ознак особистості, основ індивідуальності людини та інші.
Слід зазначити, що практично всі роботи Айзенка в сфері психології були «шокуючими» і навіть неприйнятними, що викликало численні суперечки і засудження з боку критиків. Однак, незважаючи на це, Ганс невтомно працював, проводячи опитування здорових людей і потенційно хворих (невротиків).
Паралельно з цим вчений приділяв чимало уваги проблемам клінічної психології, а також займався критикою самоаналізу. Так, поступово, зароджувалася теорія особистості Айзенка, завдяки якій ми маємо уявлення про тривимірної системі позначення особистісних якостей людини, пов'язаної з поняттям темпераменту.
Рекомендуємо: Интроверт - хто це?
Вважаючи психоаналіз абсолютно ненауковим методом психології, Ханс викладав власні, які типові для багатьох вчених умів версії щодо того, що впливає на формування інтелекту і як розвивається особистість. В результаті власного факторного аналізу, під час дослідження групи здорових людей і солдатів, визнаних невротиками, він виявив три різних фактора (екстраверсія, психотизм, нейротизм), що відрізняються специфічними реакціями і дозволяють скласти уявлення про типи особистості.
Процеси збудження-гальмування і їх співвідношення були первісної точкою відліку для інтерпретації моделі особистості, яку запропонував Ганс Айзенк. Теорія особистості, таким чином, вказує на три основні риси темпераменту, які є, за версією вченого, особистісними вимірами, зумовленими функціонуючої на генетичному рівні ЦНС.
Докази теорії Айзенка, для отримання яких було проведено безліч прикладних досліджень, вказали на важливість відмінностей в рисах темпераменту. І такі відомості становлять особливу цінність для різних сфер знання і життєдіяльності людини:
- Психологія (діагностика душевних захворювань, виявлення схильності до відхилень).
- Освіта (вибір професії).
- Медицина.
- Статистика злочинності і т.п.
Зокрема, завдяки теорії особистості Айзенка можна диференціювати розлади невротичного характеру, ґрунтуючись лише на факторах нейротизма і екстраверсії. До таких відносять невроз нав'язливих станів (спостерігається у емоційно нестійких інтровертів) і істеричний (характерний для нестабільних екстравертів). Використовуючи власну трехфакторную модель особистості, Айзенк зміг створити спеціальні методики психоаналізу, що дозволяють виявляти і вивчати різні порушення психологічного здоров'я.
Рекомендуємо: Карл Юнг: вклад в психологію
Наприклад, визначити вроджені характеристики людини (на підставі теорії Айзенка про екстраверсії і інтроверсії) по переважаючим у нього якостей і манері його поведінки допоможе тест Айзенка на визначення типу темпераменту. На сьогоднішній день він залишається найбільш значущим в психології, будучи класичним способом, що дозволяє дізнатися темперамент особистості. Що являє собою такий тест і як з його допомогою зрозуміти, яким характером наділений той чи інший індивід, читайте далі.
Знамениті опитувальники вченого-психолога
Детально вивчаючи вплив оточення і спадковості на інтелект, а також структуру і типи особистості, Айзенк створив чимало тестів у вигляді опитувальників, які допомагають провести повну діагностику психічного стану людини, щоб отримати загальне уявлення про його характер, діях, психологічних реакціях і схильності до тієї чи іншої моделі поведінки.
Серед інших часто використовується тест Айзенка на самооцінку. Здебільшого такі опитувальники застосовуються в освітніх установах. Самооцінка психічних станів за Айзенком дозволяє виявити рівень самооцінки учнів, а також визначити рівень чотирьох основних психічних станів:
- Тривожність.
- агресивність
- Фрустрація.
- Ригідність.
Сам тест складається з 40 питань, характерних для кожного конкретного стану. Опитуваним пропонується три варіанти відповіді: «так», «ні» і «іноді». Після обробки результатів тестування можна отримати досить правдоподібну картину про стан випробуваного і зрозуміти, наскільки адекватною є його самооцінка.
Крім цього, теорія Айзенка про різних типах особистості, побудована на основі концепції про ієрархічної моделі особистості людини (де вищий рівень представлений суперфактора, а нижній - специфічними думками і діями людини), дозволила вченому створити особистісний опитувальник (тест для визначення темпераменту). Він являє собою перелік питань, які стосуються особливостей поведінки безпосередньо оцінюваного людини.
Така методика Г. Айзенка була розроблена вченим на підставі результатів його тестувань, в яких брало участь більше 30 000 чоловік. Спочатку випробовувані просто відповідали на питання (всього було 2 варіанти по 57 питань в кожному), але пізніше Ханс Айзенк спільно з Сибіллою Айзенк розробили новий метод оцінки, в якому крім питань, за допомогою яких діагностували особливості поведінки людини і шкала «брехні», були ще й додаткові - на визначення психотизма. Всього людині потрібно було дати 101 відповідь.
Рекомендуємо: Що таке характер?
Як первинна, так і запропонована пізніше методика включають в себе питання, абсолютно релевантні трьох основних факторів структури особистості, а шкала «брехні» і в першому і в другому випадку допомагає виявити схильність опитуваного до фальсифікації відповідей.
До слова, первинний тест, що дозволяє визначити тип темпераменту, користується більшою популярністю, ніж складений пізніше опитувальник. І пояснюється це кількістю питань, яких в першому випадку всього 57.
Як пройти тест
Щоб пройти тест особистості Айзенка, вам потрібно відповісти на запропоновані нижче питання, а після - скористатися ключем для розшифровки відповідей. Варто відзначити, що відповідати на поставлені питання потрібно однозначно (негативно або ствердно). Крім того, не варто обдумувати свою відповідь, відразу вказуйте «так» або «ні».
Отже, ключем до тесту будуть наступні відповіді, що збіглися з вказаними значеннями:
Для того щоб провести обробку відповідей, потрібно оцінити їх. За відповіді, що збіглися з ключем, дається 1 бал. Таким чином, підрахувавши результати, можна зробити аналіз даних:
- За шкалою екстраверсії: яскравий екстраверт отримає більше 19 балів, особистість-екстраверт - більше 15-ти, середнє значення екстраверсії - 12 балів, у глибокого інтроверта буде менше 5 балів і менше 9-ти - у простого інтроверта.
- За шкалою нейротизму: дуже високим показником для нейротизма вважається 19 і більше балів. Високий рівень нейротизму у тих, хто набрав більше 14-ти. Середнє значення нейротизму варіюється в межах 9-13 балів. І низький рівень - коли у опитуваного вийшло менше 7 балів.
- За шкалою «брехні»: допустимий для цієї шкали значення - 4 бали. Якщо у тестованого вийшло набрати більше 4 балів, то це вказує на схильність особистості до усвідомленої брехні заради загального схвалення.
Шкала оцінки екстраверсії-інтроверсії
Щоб отримати повну картину опису особистості, слід застосувати ще один опитувальник - коло Айзенка, який представляє собою чотиривимірну площину з системою координат для визначення чітких контурів типу темпераменту людини, а також вибудовування каркаса з основних якостей для уточнення характеру особистості.
Таке коло (на зображенні нижче) складено вченим на підставі поняття про емоційної стабільності. У свою чергу це якість може проявлятися у вигляді адаптивних здібностей індивіда в різних ситуаціях і під впливом інших особистісних аспектів. Перш за все за допомогою кола Айзенка можна спрогнозувати розвиток неврозу в умовах тривалого перебування в стані стресу.
Такий спосіб діагностики психічних розладів допомагає скласти опис людини і припустити, якою буде його реакція в тій чи іншій ситуації. Відповідно до даної методики, виділяють два типи людей:
1. Екстраверт - людина, який спрямований на зовнішнє оточення (люди і взаємовідносини з ними). Для типової екстраверсівной особистості характерні такі риси, як імпульсивність, оптимізм, товариськість, тяга до лідерства і т.д.
2. Інтроверт - особистість, занурена «всередину себе», яка прагне бути подалі від суспільства і не потребує інтенсивних контактах з людьми. На відміну від екстравертів, вони стримані, нетовариські, раціональні у вчинках, песимістичні.
Аналізуючи ступінь прояву кожного якості, можна вказати на тип темпераменту людини і виявити його схожість з екстравертивна або інтровертивним класичними типами особистості (сангвінік, флегматик, холерик і меланхолік). І, як можна побачити, все створені Гансом Айзенком тести цілком зрозумілі і прості в плані інтерпретації отриманих даних. Саме тому опитувальники Айзенка досі актуальні і часто використовуються в психології. Автор: Олена Суворова