Кожен день ми багато разів взаємодіємо з іншими людьми шляхом тактильного контакту. Багато, можливо, навіть не замислюються, що їх руху: поплескування по плечу або обійми - можуть що-небудь означати.
Але насправді абсолютно кожен рух людини щось означає. В даний час навіть існує наука, яка вивчає значення того чи іншого дотику людей один до одного в процесі їх спілкування. Ця наука називається - гаптікі.
Що це за наука
Якщо говорити просто, гаптікі вивчає всі наші дотики до інших людей. Її цікавить, навіщо ми торкаємося до інших істот і як ми це робимо. Вчені, які проводять дослідження в цій області, довели, що різні фактори, які пояснюються мотивами нашої поведінки, проявляються через тілесний контакт, і саме це є предметом вивчення такої науки, як гаптікі. В якості найбільш впливових факторів у даній ситуації можна назвати наступні:
- Положення кожного учасника процесу комунікації в суспільстві, його соціальний статус.
- Статева приналежність - жінка або чоловік.
- Наскільки близькі опоненти.
- Яке відношення вони мають до дотиків іншої людини.
- Стиль поведінки людини.
- Фізичні і психологічні характеристики людей, що спілкуються.
- Наявність або відсутність інших людей (третіх осіб) при контакті.
- І так далі.
Відносно дотиків є свої правила етикету. Зазвичай ці правила придумує собі сама людина, тоді вони є особистісними нормами, або ці норми встановлює суспільство, це вже соціальні норми.
Наприклад, в різних країнах ваші жести і дотику будуть сприйняті по-різному. Так, в Сполучених Штатах Америки поплескування по плечу є проявом симпатії. А в таких країнах, як Японія, Китай і Єгипет, такі дотики сприймаються як приниження людини.
Нехай в кожній країні до дотиків відносяться по-різному, але дослідники в сфері науки гаптікі сходяться в тому, що при недостатній кількості контактів за допомогою дотиків у людини можуть порушитися психічні показники здоров'я. Кожна людина по-особливому стосується іншої людини. Різні причини, способи торкань, а також місця, до яких може доторкнутися людина.
В даний час вченими виділено кілька типів дотиків, які залежать від цілей і характеру дотику. Ось ці типи:
- Професійне дотик. Даний вид носить не особистий характер. При такому контакті людина є лише об'єктом спілкування. Прикладом є прийом у медика.
- Ритуальне дотик. Наприклад, рукостискання або дипломатичний поцілунок.
- Дружнє дотик.
- Любовний дотик.
Дотик використовується в різних сферах діяльності людини. Виділяють кілька культурних типів: цілюще дотик, звичайне дотик, любовне дотик і рукостискання. Також нашому суспільству властиві побутові дотику, функціями яких є:
- Прояв дружніх відносин.
- Прояв турботи про опонента.
- Прояв інтимної близькості.
У кожного торкання є своя мета. Найчастіше це або залучення до себе уваги іншої людини, або прояв своїх почуттів. Дотик однієї людини до іншої завжди є частиною фізичного контакту.
Рекомендуємо: Физиогномика - це
Рукостискання - це один з найпоширеніших елементів спілкування декількох людей. В процесі історичного розвитку з'явилося кілька видів рукостискання, які відрізняються один від одного положенням долонь співрозмовників.
Що ще пов'язано з даною наукою
Гаптікі вивчає таке поняття, як гаптіческімі сприйняття. Гаптіческімі сприйняття має на увазі під собою результати, отримані в ході взаємодії людини і навколишнього його світу. Воно може проявлятися, наприклад, коли ми на дотик знаходимо будь-якої предмет в темряві. Гаптіческімі сприйняття - це не завжди моментальний акт. Для того щоб індивід зрозумів, що це за предмет, йому потрібен час.
Рекомендуємо: Зворотній зв'язок: що це в психології?
В даний час дана область гаптики ще досить погано вивчена. Гаптіческімі сприйняття виступає важливою складовою в процесі формування соціального і сексуального контакту індивідуумів. Крім того, за допомогою даного виду сприйняття формуються особисті переваги людини в мистецтві, більш чітко вимальовуються властиві саме йому образи повсякденному житті. Тобто виявляється безпосередній вплив на розвиток людини в цілому.
Напевно, кожна людина хоч раз у житті відчував, що за ним хтось повзе, або щось ворушиться, або він на дотик знайшов щось - але насправді цього немає. Все це були так звані гаптичні галюцинації. Вони виникають виключно в силу нашої уяви.
Погодьтеся, все те, що було наведено вище, відбувається з нами лише в тому середовищі, де реально може щось трапитися. Насправді в даній галюцинації немає нічого страшного. Досить перестати думати про те, що там щось ворушиться, - і все, там більше нікого і нічого немає.
Гаптікі - ще зовсім молода наука, але вона сміливо просувається вперед. Не зайвим буде пам'ятати, що в інших країнах будь-який ваш жест може бути витлумачений найнесподіванішим чином. Будьте обережнішими, щоб уникнути незручних ситуацій. Краще спочатку трохи дізнатися про традиції поведінки в тій чи іншій країні, перш ніж в неї поїхати. Автор: Ольга Морозова