Сьогодні: 21.11.2024

Гіпнопедія: значення і історія явища

626

сонНапевно, кожен з нас хоч раз в житті шкодував, що людина не може не спати постійно. Адже скільки часу можна було б провести, як здається, з більшою користю! Що ж, не спати зовсім у людей навряд чи коли-небудь вийде, а ось спроби втягнути мозок в корисну роботу, поки людина обіймає подушку, вже робилися, і неодноразово.

Як все починалося

Метод навчання під час природного сну називається гіпнопедії. Вважається, що такий спосіб запам'ятовувати інформацію використовувався ще в глибоку давнину. Його застосовували, за різними даними, індійські йоги, буддійські ченці, а також ... сищики в Ефіопії, яким нібито, поки вони спали, помічники розповідали про прикмети підозрюваних.

Наукові розробки стали проводитися пізніше. Поширена думка, що перший гіпнопедіческій експеримент був проведений в США і відноситься до 1923 року: на військовій базі у Флориді радистів навчали уві сні азбуці Морзе. Правда, в достовірності історії існують серйозні сумніви. Швидше за все, це був спритний рекламний хід для залучення уваги до роману письменника-фантаста Хьюго Гернсбека, в якому описувалися можливі винаходи майбутнього.

В СРСР гіпнопедії почали досліджувати в 30-х роках XX століття, а пік інтересу до неї припав на 60-е. В цей час в Києві під керівництвом філолога, фахівця в області фонетики Л. А. Близниченко студентів навчали іноземної мови уві сні. Були обладнані цілі аудиторії, куди спеціально приходили спати на лекціях.

сонІ результати таких занять виявлялися вражаючими! Правда, з одним «але». Сплячі запам'ятовували слова і вирази (за деякими даними, ще й особливості вимови), а усне мовлення і граматику тренували як зазвичай, вдень.

Західні ж колеги поставилися до методу скептично. Згідно з дослідженнями Чарльза Саймона і Вільяма Еммонса, закріплення інформації відбувається, коли людина ще частково перебуває в напівдрімоті, а не в період глибокого сну.

Рекомендуємо: Гипермнезия - порушення пам'яті

Крім того, виникли питання щодо впливу гіпнопедії на здоров'я. Хоча у випробовуваних Близниченко, за наявними даними, ніяких серйозних наслідків не виявилося, деякі фахівці відзначають наступні проблеми, які викликає гіпнопедіческій сон:

  • Реалістичні нічні кошмари.
  • Тривожність, нервове напруження під час неспання.
  • Розлад природного сну.

А що зараз

спляча дівчинаТак чи інакше, на сьогоднішній день гіпнопедія - це як і раніше поле для досліджень і експериментів, а не усталена і перевірена методика. Існують переконливі дані про можливість вироблення умовних рефлексів уві сні, але вчитися, поки спиш, - це все ще мрія, а не реальність.

Рекомендуємо: Що таке амнезія?

Зате перед сном інформація дійсно запам'ятовується краще. Тому якщо потрібно щось запам'ятати, постарайтеся повторити це на ніч. А ось запам'ятовуванням під час самого сну поки краще не захоплюватися. Автор: Євгенія Безсонова