Сьогодні: 22.12.2024

Гіпноз: види і застосування

3495

дівчинаУже не менше трьох тисячоліть людству відомо таке явище, як гіпноз. Правда, це назву воно отримало лише в 1842 році завдяки Джеймсу Брейді, який продемонстрував можливість за допомогою блискучого предмета змінювати стан розуму людей.

Тих, хто має здатність ввести людину в стан трансу, в різні часи вважали магами, фокусниками, шарлатанами, шахраями. І навіть зараз не багато хто розуміє, що таке гіпноз.

Гіпноз в перекладі з давньогрецької означає «сон». І ці стану дійсно схожі. Однак, перебуваючи в трансі, суб'єкт зберігає контакт з гіпнотизером. А явище, коли людина занурюється в гіпнотичний сон мимовільно, називають самонавіюванням.

Для більш глибокого розуміння феномену корисно знати основи гіпнозу. Він будується на процесі гальмування, яке виникає в певних ділянках кори великих півкуль головного мозку. Ці ділянки називають «сторожовими пунктами», і вони дозволяють спілкуватися гіпнотізіруемий і гіпнотизер.

Як працює гіпноз? Перша фаза - це ослаблення роботи кори мозку. У другій фазі виникає зона контакту зі «сплячим». При цьому відбувається збереження пози, частково або повністю пропадає чутливість людини. У третій фазі гальмування відбувається в підкірці головного мозку, включається підсвідомість. Як правило, минаючи цю стадію, людина не пам'ятає, що з ним відбувалося.

раковинаЯкщо говорити простіше, мозок починає працювати повільніше під впливом спокійної музики й мови гіпнотизера або за допомогою блискучого предмета перед очима гипнотизируемого. Закриті очі і розслаблена поза не дозволяють сприймати зайву інформацію. Так увагу фіксується на словах лікаря, який тепер може впливати на свідомість пацієнта.

Таким чином, головна мета гіпнозу - звернення до підсвідомості, яке пам'ятає все життя людини, а також його цінності, принципи та багато іншого. Так можна знайти причину проблеми і позбутися від неї.

Але як працює гіпноз після сеансу? Як було згадано, зазвичай у людини настає постгіпнотіческая амнезія. Дія ж установок, заданих фахівцем, триває. Пацієнт спочатку не розуміє, чому поводиться інакше, але потім обов'язково знаходить логічне пояснення цьому. Тобто навіювання гипнолога стає його власною думкою.

Наведемо поширений приклад. Один гипнолог в якості експерименту вселив своїй клієнтці, що після сеансу вона повинна взяти свою парасольку і розкрити його прямо в кабінеті. Саме так вона і зробила, пояснивши свої дії бажанням перевірити, висох він.

справа техніки

Є різні види гіпнозу:

  • Класичний - це безпосередній вплив на психіку, яке, як правило, використовують лікарі і актори. Такий гіпноз допомагає позбутися страхів, безсоння, різних залежностей і т.п.
  • Прихований - «зброя» політиків, рекламістів, бізнесменів.
  • Псіхотропогенний - викликаний психотропними наркотичними речовинами.

дівчина і годинникЗа іншою класифікацією, виділяють такі види гіпнозу, як директивний (класичний), еріксонівський (що дозволяє) і трансбегляйтунг (супроводжуючий). Перший - передбачає навіювання установок-наказів. Другий - заснований на пошуку причин і усунення проблеми. Третій - допомагає людині позбутися від проблеми і її джерела самостійно.

Рекомендуємо: Що значить: абулія?

Всупереч поширеній думці, в гіпнозі немає нічого надприродного, і оволодіти його техніками може практично кожен. Регресивна терапія сучасними вченими категорично відкидається. А регресивний гіпноз вважається явищем езотеричної спрямованості. На психіку людини можна впливати вербально і невербально, використовувати непряме навіювання, передавати думки, застосовувати певним чином сформульовані фрази.

Уявімо деякі нескладні методи гіпнозу:

  • У бесіді гипнолог говорить фразами, з якими гіпнотізіруемий обов'язково погодиться. Після цього можна нав'язати свою думку.
  • Якщо людина, на якого хочуть впливати, звик робити все навпаки, потрібно побудувати речення так, щоб він виконав установку навпаки.
  • Збити з пантелику і ввести в стан трансу також можна за допомогою забалтиванія. Цим методом часто користуються цигани.

Зазвичай це відбувається так. Дівчина підходить до вас із запитанням - наприклад, як дістатися до автовокзалу. Її швидка мова і заколисуюча інтонація, а також розповідь, постійно переривався питаннями, перехід з теми на тему, різнорідна лексика вас дратують, і ви робите те, що вона говорить, аби скоріше піти.

дівчинаА вуличні шахраї нерідко підходять до жертви з обох боків, кажучи навперебій, активно жестикулюючи і торкаючись до людини. Так вони викликають перевантаження свідомості.

Кожен день ми діємо за стандартними шаблонами. Але якщо поставити людину в неординарну ситуацію, він розгубиться і стане особливо сприйнятливий до навіюванням. Наприклад, що пробігає повз людина як би випадково втрачає сумку з грошима і швидко ховається.

«Жертва» бере її, а через деякий час за сумкою повертаються, і виявляється, що в ній не вистачає певної суми. Шокований такою ситуацією «щасливчик» готовий віддати і сумку, і гроші, яких бракує з власної кишені.

Вся правда про гіпнотичному сні

Гіпноз, незважаючи на свою тривалу історію, до цих пір залишається одним з найзагадковіших явищ людства, тому навколо нього безліч домислів. Наприклад, існує думка, що йому піддаються не всі люди. Насправді ж будь-яка людина, якщо він психічно здоровий, піддається навіюванню. Приблизно 30% людей добре сприйнятливі до гіпнозу, 40% - гірше. Решту зможе ввести в транс тільки досвідчений гипнолог.

дівчина спитьПоширений міф, що інтелектуально розвинені люди з яскраво вираженими вольовими якостями менше піддаються гіпнозу. А ті, хто звик діяти і думати, як більшість, більше схильні до навіювань. Однак щоб досягти стану трансу, потрібно зосередитися на словах і маніпуляціях фахівця, а також мати образне мислення. Тому розумна людина зробить це швидше.

Що б там не показували в кіно, гіпнотизер ніколи не зможе змусити людину зробити те, чого той не хоче. Під гіпнозом свідомість відключається, але не повністю, а лише частково. Тому зробити вчинок, що суперечить його принципам, гіпнотізіруемий не зможе навіть в стані трансу.

Не завжди діє і правило, що після гіпнозу людина нічого не пам'ятає. Багато хто знає, що вони говорили і робили, будучи в трансі. Вважається також, що за допомогою гіпнозу можна впливати лише на психічний стан. Але, занурюючи людину в транс, часто лікують заїкання і навіть позбавляють від зубного болю.

Чарівна паличкаМасовий гіпноз - теж з розряду міфів. Відомо, що під час таких сеансів, які раніше навіть показували по телевізору або передавали по радіо, не всі впадали в транс. Велику роль тут відіграє самонавіювання. Ймовірно, у своєму звичайному стані залишалися скептики.

І нарешті, гіпноз не є небезпечним для здоров'я. Навпаки, він розслабляє і заспокоює. Це практично те ж саме, що відпочинок після важких фізичних або інтелектуальних навантажень.

Рекомендуємо: Як побороти нерішучість і страх?

Найбільшим же питанням залишається, чи існує гіпноз взагалі? Результативність гіпнозу і трансу на матеріальному рівні досі не доведена документально. Ніяких фізичних змін в організмі людини, що відбулися за велінням гипнолога, не з'являлися. Тому можна говорити і про те, що гіпнозу не існує.

Однак це не заважає фахівцям з психіатрії використовувати техніку введення в транс в психології та медицині. Найчастіше гіпноз застосовують в роботі з психосоматичними захворюваннями, при позбавленні від різних залежностей, страхів і в разі психологічних проблем. А займатися самогіпнозу і таким чином коригувати своє життя взагалі може кожен.

Поміняти сприйняття реальності

Як же може звичайна людина використовувати гіпноз в своєму житті? Для багатьох будуть затребувані навички миттєвого введення в транс. Вони працюють за планом: привернути до себе людину, заволодіти його увагою, викликати подив і замішання, підпорядкувати собі підсвідомість гипнотизируемого, поміняти його сприйняття реальності. Допоможуть в цьому несподівана інформація, незвичні умови, умисне відсутність логіки, раптові руху і звуки, швидка зміна манери поведінки.

гвинтові сходиМиттєве гіпнотизування може надати допомогу вихователям і вчителям, а також працівникам соціальної служби і батькам, які ніяк не можуть впливати на проблемних підлітків. Мати базові знання по миттєвому гіпнозу актуально для політиків, представників сфери торгівлі, реклами і бізнесу. І вони їх активно використовують.

Рекомендуємо: Як позбутися від невпевненості і низької самооцінки?

Наприклад, часто в бізнесі застосовується такий прийом: прямо перед підписанням контракту партнеру повідомляють найважливішу інформацію. Її потрібно гарненько обдумати, але часу на це вже немає, і конкурент змушений погоджуватися на висунуті умови.

Самогіпноз, або самонавіювання, так само ефективний, як сеанси фахівця. Завдяки цьому способу досягнення стану трансу можна:

  • Попрощатися зі стресами, переживаннями і хвилюванням.
  • Запобігти депресії.
  • Навчитися контролювати емоції.
  • Підвищити самооцінку і впевненість в собі.
  • Набути сильну мотивацію.
  • Стати психологічно витривалим.
  • Раціоналізувати діяльність.
  • Позбутися від боязкості.
  • Подолати залежність від алкоголю і куріння.

Для самостійного навіювання характерні ті ж гіпнотичні і постгипнотические ефекти, що і для звичайного гіпнозу. Досягнувши стану трансу, людина зорово розмірковує і може керувати своїми фізіологічними процесами, впливати на психічні і тілесні функції власного організму.

Важливо усвідомлювати, що гіпноз - найсильніший засіб в психотерапії, і він надає неймовірну вплив на психіку людини. Він здатний і принести користь, і нашкодити. Тому гіпнотичною практикою можуть займатися виключно фахівці з глибокими знаннями в цій області. Навчатися миттєвого гіпнозу навіть для особистих цілей необхідно з досвідченим гіпнотерапевта. Самогіпноз ж подібний медитації і аутотренінгу і так само безпечний. Автор: Олександра Пушкова