Сьогодні: 07.05.2024

Гіпотеза: визначення поняття і види

665

ботанікГіпотеза - це аргумент про ті чи інші явища дійсності, заснований на суб'єктивному погляді на світ, який направляє дії індивіда в певну сторону. Якщо результат діяльності людини невідомий, то в першу чергу створюється досить узагальнене припущення, перевірка якого дозволяє скорегувати напрямок роботи. Таке значення слова «гіпотеза».

Здатність передбачати, робити прогнози результатів майбутньої роботи є найважливішою умовою будь-якого наукового відкриття. Вона дозволяє все розрахувати і знизити ймовірність помилок і промахів. Гіпотеза дослідження, якщо вона народилася безпосередньо під час написання роботи, може бути доведена і частково. Якщо ж точно відомий результат, то припущення не має сенсу.

Тепер, коли стало зрозуміло, що таке гіпотеза, можна говорити про те, як вона будується. Народження аргументу в голові людини - непростий процес. Дослідник повинен не тільки вміти створювати і оновлювати знання, а й володіти такими якостями:

  • Проблемне бачення - здатність представляти шляху розвитку науки, визначати її основні тенденції, пов'язувати поодинокі завдання з загальними. Воно складається з наявних знань і навичок, внутрішнього чуття, дослідницьких здібностей.
  • Альтернативний характер - здатність робити несподівані висновки, знаходити нове у відомому.
  • Інтуїція. Даний термін означає несвідомий процес, на відміну від свідомого він не заснований на логічних міркуваннях.

Види припущень і вимоги до них

чоловікПоняття гіпотези включає два види: первинну і наукову. Перша встановлює завдання і умови дослідження. Перш за все вона використовується, коли область мало вивчена. Такий аргумент допомагає лише відібрати і систематизувати інформацію, а зроблені на її основі висновки формують умови для подальшого вивчення і сприяють створенню реальної гіпотези.

Наукова гіпотеза заснована на теорії і відрізняється більшою конкретністю від гіпотези первинної. Це аргумент про реальну зв'язку між явищами і їх обґрунтуваннями, про наявність того чи іншого феномена, якості або слідства. Однак різниця між первинною і наукової гіпотезами умовна - під час вивчення одна переходить в іншу.

Виділяють і інші види гіпотез. Залежно від змісту припущення буває описовим, пояснювальним і теоретичним. Для експериментальних досліджень характерно перше. Описову судження - це лише міркування про практичну зв'язку між впливом і його наслідками, виклад причин і передбачуваних висновків. Воно призводить до здогаду, що один метод буде результативніше іншого, але не роз'яснює його дії.

дівчина в окулярахПояснювальна гіпотеза відрізняється тим, що розкриває причини реалії і включає їх передбачувані висновки, а також описує критерії, при яких дані висновки неминучі. Теоретичне судження - це припущення закономірного характеру затвердження, яке доводиться в процесі дослідження. Вона потребує низки дій, які свідчать, що взаємодія між причинами має закономірний характер.

Рекомендуємо: Антиципація - це

Гіпотеза як наукове припущення зобов'язана відповідати деяким вимогам:

  • Вона не може містити кілька тез.
  • Довід не повинен включати поняття і судження, що мають двозначне значення і не роз'яснено дослідником.
  • Викладаючи припущення, не можна використовувати ціннісні судження. Гіпотеза повинна підтверджуватися фактами, перевірятися і застосовуватися до широкого кола реалій.
  • Судження має бути бездоганно стилістично оформлено, зрозуміло, логічно.
  • Воно повинно відповідати темі, завданням і предмету дослідження. Часто цікаві припущення бувають неприродно прив'язані до теми.

  • Довід не повинен відводити від теми. Якщо в процесі вивчення виявилося багато нових фактів, краще розвинути припущення, ніж заздалегідь включати в нього положення, доказ яких потребує багато часу, і в підсумку вони не підтвердяться.
  • Судження має відповідати незаперечним фактам, розтлумачувати їх, виявляти нові. Перевага - у того припущення, яке однаково переконливо роз'яснює найбільше фактів.
  • Гіпотеза не може суперечити доведеним теоріям. Якщо припущення все ж розходиться з якимись з них, але поширюється на більш широке коло явищ, то старі теорії робляться його окремим випадком.
  • Судження має включати спосіб вирішення проблеми, щоб стати частиною дослідження.

Етапи побудови і функції припущень

ботанікДовід будується в кілька етапів. Спочатку проводиться накопичення і аналіз інформації, науково-практичних відкриттів і інших даних, пов'язаних з предметом дослідження, а також висунення припущення - потрібно сформулювати гіпотезу. Потім, виходячи з цього судження, робляться висновки і перевіряється його відповідність умовам наукового затвердження. Після цього слід умовивід про аргументованості та спроможності припущення.

Рекомендуємо: Поняття ініціативи в психології

Наступний етап - це перевірка гіпотези дослідження. Доказ припущення є основним завданням майбутньої практичної роботи. Судження, які були обгрунтовані, стають теорією і застосовуються для введення в практику. Якщо припущення не доведене, значить, воно відкидається або використовується як основа для нових доказів і шляхів вивчення.

Наукові дослідження неможливі без гіпотез.

  • Вони потрібні для синтезу знань, узагальнення та розвитку практичних відомостей.
  • Можуть бути будь-яким припущенням, робочим або спрощує.
  • Судження допомагають направити хід дослідження в потрібне русло.
  • Припущення застосовуються для тлумачення експериментальних відомостей або інших гіпотез.
  • Їх використовують для збереження одних гіпотез при появі нових емпіричних показників або виявленні невідповідності попереднього досвіду.

Отже, гіпотеза - найважливіша ланка дослідницької діяльності. Без неї жодна наука не може рухатися вперед, і вона є формою розвитку знання. Автор: Олександра Пушкова