Сьогодні: 05.05.2024

Громадська думка: розшифровка поняття

525

дівчина з валізоюПро нього думають все - як найбідніші і залежні, так і ті, хто забрався на вершини влади (вони, мабуть, в першу чергу). Іноді воно не дає нам проявити індивідуальність, а іноді утримує від злочинів.

Суспільна думка. Таке начебто знайоме, а якщо вдуматися, таке розмите поняття! Кожен, вимовляючи його, вкладає в ці слова якесь своє значення. Виняток, напевно, становлять лише професіонали - психологи та соціологи, які точно з легкістю назвуть всі етапи формування громадської думки, розкажуть, чим схожі і чим відрізняються масову свідомість і громадську думку, а головне - пояснять, яким чином виходить впливати на думки мільйонів людей.

Погодьтеся, вивчення громадської думки та цікаво, і корисно. Спробуємо ж зрозуміти суть цього суперечливого явища. Для цього нам доведеться більшою мірою звертатися не до психології, як зазвичай, а до іншої науці. Все-таки громадська думка - тема, розроблена найбільше в соціології, ніж в будь-якій іншій галузі знань.

Що це таке

А з чого ж почати її розуміти, цю суть громадської думки? Звичайно, з визначення. Є три схожих терміна: масова свідомість, громадську думку і суспільну свідомість.

дівчина в капелюшкуМасова свідомість - це комплекс поглядів, оцінок і уявлень, які поділяють представники великих соціальних спільнот. Масова свідомість динамічно і неоднорідне. Воно складається з свідомостей максимально несхожих один на одного людей, які збираються разом в чому завдяки випадковому збігу обставин, а не стійкою приналежності до якоїсь соціальної спільності.

Суспільна свідомість ширше, ніж масове, і являє собою не просто сукупність багатьох окремих свідомостей. Це складна структура, побудована з різних рівнів (скажімо, теоретичне, ідеологічне, буденне) і форм (правове, наукове, релігійне) свідомості.

І, нарешті, наш третій термін. Поняття суспільної думки різними дослідниками тлумачиться по-різному, зупинимося на найбільш поширеному визначенні. Цей стан (інші джерела говорять - форма) масової свідомості, де явно або неявно проявляється ставлення людських спільнот до ситуацій і процесів, які стосуються їхніх інтересів.

Структура громадської думки досить проста.

  • Раціональна складова - знання про проблему.
  • Емоційна - почуття і переживання, які пробуджує проблема; смаки, уподобання, які впливають на її сприйняття.
  • Вольова (або поведінкова) - дії для вирішення проблеми.

Формування громадської думки по одному питанню займає лічені дні, інакше - роки. Але, так чи інакше, існують певні стадії, які повинні пройти, щоб цей процес відбувся. Його навіть можна порівняти з життям людини: народження, існування, смерть. Судіть самі.

дівчинаПочаткова стадія - зародження думки. Постає проблема, яка зачіпає інтереси багатьох людей. Люди шукають інформацію про неї, відчувають потребу поділитися своїми думками з іншими. Далі йде формування: окреслюються домінуючі погляди, навколо яких гуртуються всі великі сукупності людей.

Рекомендуємо: Що значить: плюралізм?

Потім думка функціонує - стає здатним протистояти органам влади або організаціям або сприяти їм у вирішенні тієї чи іншої проблеми. На стадії спаду проблема втрачає актуальність: або вона вирішена, або зробити з неї щось неможливо, або ж з'явилося щось, що в даний момент займає суспільство більше. Остання стадія - відмирання. Як громадська думка позиція дійсно вмирає і перетворюється в розрізнені оцінки окремих груп.

Чому викликає інтерес

Дослідження цього явища особливо актуальні саме в ту епоху, в який ми всі зараз живемо. Чому?

подружкиПо-перше, бурхливий розвиток ринкової економіки, яка проголошує конкуренцію, а значить, боротьбу за споживачів. А для успішної боротьби дуже важливі методи вивчення попиту та створення ефективної реклами. По-друге, переваги суспільства відіграють велику роль і для політиків. У більшості розвинених країн зараз виборна влада, а тому представникам різних партій, як і індивідуальним кандидатам, теж важливо знати, чого хоче виборець.

Рекомендуємо: Що таке стереотип?

Нарешті, особливу роль в сучасному світі відіграють ЗМІ та Інтернет. Для них особливо цінно думку читачів, глядачів, користувачів. Смаки цільової аудиторії - перше, що враховують редактори, коли формується майбутній випуск передачі або номер журналу. Ситуацію можна розглядати і з іншого боку. Не тільки газети, радіо і телебачення підлаштовуються під смаки своєї аудиторії.

хлопецьІснує і зворотна тенденція: вплив ЗМІ на громадську думку - ми все це знаємо - величезна. І треба визнати: те, що про можливості маніпуляції давно всім відомо, не робить цей вплив менш значним. Тому в тому числі, ймовірно, маніпулювання громадською думкою за допомогою журнальних сторінок і екранів комп'ютерів - чи не найпопулярніший напрям досліджень соціологів, наукові інтереси яких звернені до поглядів і ідей масових сукупностей людей.

Методологія соціологічних досліджень на цю тему включає відомі і давно використовуються в багатьох науках способи вивчення: експеримент, спостереження, опитування, аналіз документів ... Також використовуються спеціальні соціометричні методики.

Яку роль відіграє для суспільства

дівчинаФункції громадської думки можна виділяти на різних підставах. Наприклад, говорять про явних і прихованих функціях, функціях залежно від спрямованості і способу впливу на соціальну систему. Наведемо найпоширенішу і, мабуть, найпростішу для сприйняття систему функцій, приписуваних громадській думці.

Рекомендуємо: Детальніше про психологію мас

1. Сутність регулятивної ролі громадської думки в тому, що завдяки йому виробляються правила поведінки, і воно ж допомагає стежити за їх виконанням у відносинах різного масштабу. Будь то два окремих людини, людина і група, група і суспільство.

2. Виховна функція виникає з попередньої. Всі ми (хтось більше, хтось менше) завжди порівнюємо свої вчинки з прийнятими стандартами, виховуючи таким чином в собі почуття відповідальності. У цьому сенсі залежність від громадської думки зовсім не погана, навіть навпаки.

дівчина на гойдалках3. Важлива, але не завжди працює в дійсності функція - консультативна. Сформовані в суспільстві судження можуть послужити консультацією, радою того чи іншого соціального інституту і допомогти йому вирішити існуючі проблеми.

4. Оціночна функція очевидна. Громадська думка, як явно свідчить його поняття, виражає відношення мас до того чи іншого факту дійсності.

5. Функція контролю полягає в тому, що позиція суспільства працює (принаймні, повинна працювати) як механізм контролю для соціальних організацій, інститутів, наділених владою осіб, змушуючи їх здійснювати свою діяльність з урахуванням суспільних поглядів.

У деяких джерелах цей список може виглядати трохи інакше, проте в цілому відмінностей не повинно бути дуже багато. Автор: Євгенія Безсонова