Сьогодні: 19.04.2024

Ідеомоторика: трактування поняття

2061

дівчина балеринаСлова «ідеомоторика», «ідеомоторні руху» або «ідеомоторна тренування» часто можна почути в спортивній передачі і зустріти в медичному звіті.

Що таке це дивне поняття? Яке справжнє значення цього терміна, який прийшов з високою науки?

Для чого людському організму потрібна ідеомоторика

Отже, термін «ідеомоторика» перекладається з двох стародавніх мов як «уявне рух» ( «идео» - в перекладі з давньогрецької означає «думка», «моторика» - в перекладі з латині «рух»).

Дане поняття означає мимовільні рухи організму, що виникають в тому випадку, якщо цей рух виконується подумки. Виходить, що якщо брати високонаукових визначення, то ідеомоторні акти - це всього лише нервові імпульси, які з'являються в цих м'язах (найчастіше - в глибинних, причому імпульси неширокої амплітуди), що відповідають за будь-який рух.

Виходить, вам зовсім не обов'язково рухатися, щоб вчити що-небудь! Чи це не чудово? На превеликий жаль, це не так. Пізніше буде розказано чому, а зараз трохи історії.

Основні закономірності, що стосуються ідеомоторних рухів, були сформульовані в середині вісімнадцятого століття англійським ученим-лікарем Гартлі. Подальша розробка цієї теорії належить іншому англійському лікарю, фізіологові і за сумісництвом природодослідникові Вільяму Бенджаміну Карпентеру.

балеринаЗ тих пір ідеомоторика як окремий напрямок у фізіології продовжує розвиватися і вдосконалюватися. По цій темі пишуться книги і медичні трактати, проводяться тренінги, визнані майстри спорту рекомендують дану методику своїм учням.

Суть ідеомоторика полягає в детальному поданні ідеального виконання вправи, що згодом допоможе виконати реальне вправу бездоганно. Зрозуміло, найбільш широке поширення ідеомоторні метод, зокрема ідеомоторна тренування, отримав в різних видах спорту, наприклад у спортивній гімнастиці.

Ідеомоторика слід вважати частиною складного поняття, що отримав назву «психомоторики». Крім ідеомоторика, в дане поняття входять ще такі цікаві терміни і поняття, як:

  • Cенсомоторіка (руху невеликої амплітуди в якості відповіді на зовнішні подразники).
  • Спритність (Микола Олександрович Бернштейн, російський лікар і вчений, жартома назвав спритність «рухової винахідливістю).
  • Координація (поділ і внутрішнє регулювання зусиль м'язів).

Деякі дослідники відносять до цієї сфери і різні рухові здібності.

танецьЯкщо узагальнити, ідеомоторні метод можна назвати тренуванням деяких відділів головного мозку, специфічним «програмуванням» його на бездоганне виконання будь-якого руху. Це відбувається за рахунок того, що коли йде уявне обмірковування руху, злегка задіюються глибинні м'язи людського тіла, про існування яких ми можемо навіть не підозрювати.

Рекомендуємо: Що таке психотроника?

Саме тому, коли в подальшому потрібно виконати будь-яке складне вправу на практиці, це стає набагато легше і безпечніше зробити.

Проте слід бути обережніше з ідеомоторними вправами. Вони можуть вселити спортсмену неправдиву, необгрунтовану упевненість в собі і привести до травматизму на тренуваннях.

Зрозуміло, використовувати таку методику з метою схуднення або накачування м'язів абсолютно неефективно. Ідеомоторні тренування здатні лише в кілька разів спростити виконання вправи, але аж ніяк не замінити практичне тренування і не повернути м'язам втрачений тонус.

дівчина в лісіІноді люди мистецтва використовують таку практику, як идеомоторное (тобто «автоматичне») малювання, идеомоторное музикування або ж идеомоторное лист. Даний метод в основному полягає в послідовному і досконале перенесення на папір / клавіатуру / музичний інструмент послідовності різноманітних уявних образів і сюжетів.

Цей метод тісно переплітається з езотерикою і деякими вченими вважається лженаучним. Психологія, наприклад, з великим сумнівом ставиться до таких явищ, як автоматичне малювання або ідеомоторна тренування.

Практичне використання ідеомоторика

Крім спорту ідеомоторика може стати в нагоді в різних непростих життєвих ситуаціях, наприклад таких як:

  • Реабілітація після важкої травми, ситуація, коли людина заново вчиться ходити і здійснювати прості моторні руху.
  • Психологічна тренування спортсмена перед змаганнями, своєрідна «налаштування» на перемогу.
  • Виявлення зайвої напруги, затискачів в м'язах.
  • Набуття остаточного контролю над своїм тілом (не смійтеся, у сильно схвильованого перед змаганнями початківця спортсмена можуть бути з цим проблеми).
  • Поліпшення концентрації.

дівчина на заходіІдеомоторика бажано застосовувати літнім людям, а також тим, хто давно не займався фізичним навантаженням і несподівано вирішив відновити тренування. Це необхідно, щоб уникнути зайвого травматизму під час занять, які не потрібні ні вам, ні вашій тренеру.

Рекомендуємо: фасцинации - що це таке?

Щоб ідеомоторна тренування була ефективною, необхідно пам'ятати деякі деталі. Наприклад, перед тим як виконувати вправу «в голові», слід подивитися, як воно правильно виповнюється в реальності, можливо - навіть подумки перенестися в тіло інструктора або тренера. Бажано при цьому не лежати на дивані, а хоча б приблизно повторити положення тіла професіонала, щоб мозок почав автоматично підлаштовуватися під ваші уявні дії.

Як правило, при ідеомоторного тренуванні трохи прискорюється пульс, серце б'ється з підвищеною частотою; крім цього ледве відчутно скорочуються м'язи і сухожилля, трохи розтягуються зв'язки. Що примітно, за час подібної ідеомоторного тренування людина може навіть втомитися! Правда, в даному випадку втома зумовлена ​​ефектом плацебо (самопереконанням), а не будь-якої реальної м'язової втомою.

дівчина у водиЯкщо вам складно запам'ятати послідовність рухів у танці або в аеробіці, то ідеомоторика допоможе вашому тілу виконати комбінацію правильно за допомогою кращого запам'ятовування рухів.

Даний метод з підліткового віку використовував знаменитий німецький тенісист, колишня «перша ракетка світу» Борис Беккер, причому результати, як ви можете здогадатися, перевершили всі можливі очікування. Цю методику він згодом рекомендував всім своїм численним учням.

Працюйте над собою - тоді навіть найсміливіші ваші мрії втіляться в життя і далекосяжні плани і прагнення неодмінно стануть реальністю! Автор: Ірина Шумилова