Сьогодні: 22.12.2024

Імена в Православної традиції

4306

родинаБагато мам і тат з появою дитини стикаються з нелегким вибором - вибором того, як наректи дитину. Для багатьох важливо не тільки підібрати гарне ім'я для свого хлопчика або дівчинки, а також, щоб це ім'я було православним і його можна було дати дитині при хрещенні.

Православні імена - це такі імена, які внесені в святці, або в православний календар. Є думка, що імена, які вважаються православними, мають тільки російське походження, насправді це не так. Якщо подивитися в православний календар, то там можна побачити наречення абсолютно різного походження: і грецького, і слов'янського, і єврейського. Багато хто стверджує, що не варто дивитися на походження імені, важливіше знати, що воно означає і який сенс несе.

Історія виникнення

У давнину люди були впевнені, що ім'я - це не просто слово, яким воно є зараз, - воно вважалося частиною людини, його духовним продовженням. Воно могло керувати долею, впливати на життя, характер і здібності людини. Недарма раніше імена ретельно приховувалися від ворогів, а деякі воїни мали по два, а то і по три імені.

Безліч імен використовувалося з метою заплутати не тільки ворогів з інших племен, а й злих духів і демонів. Традиція мати два імені існувала довгий час: одне ім'я використовували для життя мирської, а інше - лише для особливих містичних і духовних ритуалів. Навіть сьогодні при постригу в ченці новоспеченому ченцеві дається нове ім'я.

Мама і малюкУ багатьох племенах процес ініціації був пов'язаний з придбанням нового імені. Коли хлопчик ставав чоловіком або дівчинка - жінкою, їх належало назвати заново. Це надавало процесу дорослішання особливий сенс, який багато в чому втрачено зараз, саме тому багато хто з нас відрізняються інфантильністю.

Довгий час, ще до приходу християнства, ім'я давалося дитині як оберіг або талісман - наприклад, якщо батьки хотіли, щоб дитина була багатий чи мав високе положення, то тоді йому давалося певне ім'я. Бувало, що ім'я пов'язувалося з місцем або особливістю народження хлопчика або дівчинки. Іноді ім'я було прямо пов'язане із зовнішнім виглядом або особливостями поведінки дитини.

З появою християнства ті, хто приймав християнську віру, свої імена не змінювали і залишали то, яким їх нарекли ще в дитинстві. Незалежно від походження - грецької, єврейської чи візантійського - все чоловічі та жіночі імена з приходом християнства не змінювалися.

Трохи пізніше віруючі батьки стали давати своїм дітям нехай і рідкісні, але вже християнські імена. Так звали тих людей, які страждали і мучилися за віру, - пророків, великомучеників, преподобних, апостолів, праведників, благовірних. Вважалося, що якщо назвати дитину як святого, то весь рід буде під його захистом.

Святі і їх подвиги

Існує певна градація святих в залежності від подвигу, ними скоєного:

  • Пророк - це той, хто безпосередньо пов'язується з Богом і говорить безпосередньо від його імені.
  • Апостол - учень Христа, продовжував і ніс в маси його вчення.
  • Святитель - той, хто ніс подвиг, будучи єпископом.
  • Мученик - той, хто прийняв важку мученицьку смерть за свою віру.
  • Великомученик - той, хто зазнав страшні катування до смерті, катування та інше, а потім прийняв важку смерть, чи не відрікшись від християнської віри.
  • Сповідник - той, хто, незважаючи на гоніння і відкриту ворожнечу, відкрито заявляв про свою християнську віру.
  • Преподобний - той, хто ставав ченцем і ніс свій подвиг з допомогою чернечої аскези.
  • Юродиві - ті, хто повністю відрікся від звичайного життя і через обличчя божевілля і неприйняття з боку оточуючих ніс свій подвиг.
  • Благовірні - ті монахи, хто з особливою ретельністю дотримувався всіх ритуали, хто всім серцем вірив в Бога і був чистий душею.
  • Стовпник - ті монахи і праведні, які несли особливий подвиг - вони стояли на стовпі. Це дозволяло їм сконцентруватися на своїй вірі, відмовившись від мирського життя.

родинаТакож вважалося, що якщо ви отримаєте християнське ім'я, значить, ви станете ближче до Бога, ви маєте можливість завдяки наявності у вас імені спілкуватися з Богом і бути з ним пов'язаним. Церква вважає, що якщо дати малюку церковне ім'я, то він вже з самого моменту хрещення буде наставлений на вірний, щирий, духовний шлях. Часто ті, хто веде праведне життя, говорять про те, що відчувають особливу зв'язок зі своїм покровителем, з тим святим, ім'я якого вони носять.

Рекомендуємо: Як вибрати краще ім'я для дівчинки?

Потрібно сказати, що в святці не ввійшли всі святі, що несли свій подвиг, інформація про їхнє життя не збереглася. Як кажуть старці, за християнську віру боролися багато, але не всіх ми визнаємо і не про всі можемо пригадати.

Як наректи дитину?

Перш ніж приступати до вибору імені, варто звернутися до історії - раніше, ще в дореволюційний час, хрестили дитину на восьмий день після його появи на світло. Чому саме на восьмий день? Цифра вісім у багатьох культурах вважалася знаковою, і з нею зв'язуються багато традицій, також їй приписуються магічні властивості.

Цифра сім символізує собою наш земний світ, який був створений саме за сім днів. Цифра вісім - це вже не матеріальний, не земний рівень. Це цифра пов'язана в християнській культурі з Царством Небесним, саме з ним з'єднується людина невидимою ниткою після того, як отримує ім'я.

дівчинкаСьогодні традиціям багато змінюють і хрестять дитину тоді, коли захочуть, або щоб христити взагалі. Але як говорить церква, чим раніше ви похрестили свою дитину, тим швидше у нього з'явиться свій святий-покровитель. І саме цей обряд може вплинути на подальше життя і становлення дитини.

Православні імена як для дівчаток, так і для хлопчиків важливо вибрати, заглянувши в православний календар. Сьогодні ім'я вибирається залежно від того, в який день був народжений дитина, але якщо ви хочете слідувати традиції, то бажано нарікати дитину на восьмий день. Згідно з календарем, практично кожен день року відповідає дню пам'яті будь-якого християнського святого, саме на честь його і називається дитина.

Рекомендуємо: Походження і значення жіночих імен

Наприклад, якщо у вашої дівчинки день народження 23 лютого, то, згідно з православним календарем, це день вшанування святого Валентини - отже, свою дочку ви можете назвати Валентиною. Якщо ж підходити до цього питання традиційно, то варто подивитися, чий день пам'яті припадає на 2 або 3 березня (це як раз через вісім днів після народження). Звичайно, ви можете вибрати для ваших хлопчика або дівчинки якісь оригінальні, красиві або рідкісні імена, але при хрещенні їм буде дано саме те ім'я, яке відповідає православним календарем.

Хлопчик і іграшкаЗгідно з православною традицією, можна також при виборі опиратися не на день народження дитини, а на день його хрещення. Тут також потрібно звернутися до православним календарем або заглянути в святці. Називають дитини зазвичай або в честь святого, день пам'яті якого припадає на день хрещення, або тих святих, день пам'яті яких припадає на наступні дні.

Православні імена - це чоловічі і жіночі, красиві, іноді зовсім забуті і рідкісні. Вибираючи ім'я, важливо подивитися в святці, вивчити життя святого, на честь якого ви хочете назвати дитину, дізнатися, як він жив, яку велику боротьбу ніс. Знайте, що в скрутну хвилину ви завжди можете звернутися за допомогою до вашого покровителю.

Щоб мати зв'язок зі своїм покровителем, потрібно дотримуватися певних правил:

  • Знати життя свого покровителя, ким він був, як прийшов до християнської віри, яку велику боротьбу ніс і як боровся за віру.
  • Молитися своєму покровителю, частіше згадувати його. Дякувати йому в хороші дні і просити допомоги у важкі. Головне, ви повинні пам'ятати про те, що у вас є покровитель і захисник.
  • Ну і, звичайно, варто наслідувати приклад свого покровителя - вести праведний спосіб життя, частіше ходити до церкви, дотримуватися постів і не порушувати заповіді.

Більш того, багато хто стверджує, що дитина недарма приходить в світ саме в даний, конкретний день. Можливо, йому уготована певна доля, а вибір імені може прояснити, яка саме життєва дорога його чекає. Тому завжди варто подивитися, дні шанування яких святих припадають на восьмий день після вашого народження, - можливо, ця інформація дасть вам відповіді на деякі питання.

Якщо ви хочете не просто назвати дитину, а й поступово вводити його в православну віру, то вам слід святкувати не тільки день його фізичного народження, але і день його духовного, «іменного» появи на світло. Іменини - це важливий день, святкування якого зараз практично «кануло в Лету».

іменини

коровайЩоб зрозуміти, як правильно святкувати іменини, варто дізнатися про традиції і про те, як вона складалася у наших предків. На території нашої країни це свято стало відзначатися тільки з 17 століття, раніше іменини у нас не відзначали.

Традиційно перед цим днем ​​пекли іменинні пироги і калачі. У саме свято йшли до церкви і молилися перед іконою святого покровителя. Після служби пироги і калачі лунали рідним і близьким друзям, кажуть, що за формою, розміром і начинці пирога можна було сказати, як до вас і до вашої сім'ї відноситься іменинник.

Рекомендуємо: Навіщо потрібна молитва перед сном?

Також в Росії щороку святкували іменини государя. Часто це був серйозний свято з гуляннями, роздачею солодощів та іншого. Згодом святкування іменин государя переросло в широкі і масштабні урочистості з салютом і парадами.

З приходом радянської влади всі, що було пов'язано з православ'ям, викорінювалося, в тому числі і цей душевний, домашнє свято. Більш того, було заборонено таїнство хрещення. Була зроблена спроба поміняти обряд хрещення на прилучення маляти до ідей комунізму, коли його урочисто оголошували «жовтеням», а день цей називався як «Октябрини».

застілляСьогодні знову воскрешає стара і добра традиція, але все ж частіше ми схильні відзначати день свого фізичного народження, а не іменини. Однак день, коли нам дали ім'я, не менш важливий, тому як саме ім'я є тим, що впливає на нашу особистість і характер.

Сьогодні в подарунок на іменини пропонують купувати ікони, духовну літературу і свічки. Можна також дарувати освячену воду або масла. Головне, щоб подароване стимулювало духовний розвиток людини, а не його фізичну або матеріальну реалізацію.

перелік

Зараз ми розглянемо православні жіночі імена, а також чоловічі, найпоширеніші на сьогоднішній день. Багато з них красиві, деякі рідкісні, але головне, всі вони православні і внесені в календар, або в святці. Є канонічна і неканонічна форми імені, ми пропонуємо вам сучасне прочитання православних імен, так як на даний момент мало хто з батьків наважується назвати дитину традиційно.

родинаНижче представлений список, в якому вказані окремо жіночі і чоловічі варіанти того, як назвати дитину (важливо відзначити, що для дівчаток імена повинні вибиратися жіночі, для хлопчиків - чоловічі, інакше у дитини можуть переважати особистісні особливості протилежної статі). Деякі з представлених варіантів того, як назвати дитину, можуть здатися немилозвучними, але насправді їх переклад несе глибокий і позитивний сенс.

перелік

Як бачите, список не найбільший, не повний, але вибір є - це і чоловічі і жіночі, неймовірно красиві і співучі, деякі з них росіяни, деякі грецькі. Звичайно, зараз багато відходять від традиційних канонів і вибирають, як назвати дитину, за своїм бажанням, але все ж багато рекомендують заглянути в православний календар або в святці, щоб бути впевненим у своєму виборі «на всі сто».

Багато з нас забули стародавні традиції, ми живемо на «автопілоті», забуваючи, що навколо і всередині нас цілий світ. Тому стародавні завжди закликали до розуміння себе, пізнання себе і свого імені. Саме це дасть вам відповіді на багато питань, ви зрозумієте, в чому ваші особливості, задатки і як вам варто розвиватися.

Даючи ім'я своїй дитині, ви вибираєте йому певну долю, певний життєвий шлях, тому дуже важливо підходити до вибору імені з розумом. Не варто йти на поводу у моди - слід слухати своє серце, а також дивитися на свого малюка, адже він сам вам може підказати, як саме його потрібно назвати. Автор: Дарія потикати