Православні свята мають особливе містичне вплив на всіх людей.
Недарма в ці незвичайні дні прийнято гадати, виконувати всілякі світлі ритуали для щастя, загадувати бажання. Православний календар має в собі величезну кількість самих різних свят, вони унікальні за своєю історією і значенням, і всі мають різну енергетику і символіку.
Особливим святом вважається світла Трійця - цей сонячний день чекають багато православних люди з нетерпінням. І існують різні звичаї, пов'язані з даними днем.
Трійця, вона ж П'ятидесятниця, завжди була веселою і світлим святом. Наші пращури раділи цьому світлому дню, так як він знаменував собою закінчення тяжких праць і підготовку до збору щедрого врожаю - це означало, що селянам можна було відпочити кілька днів без важких робіт.
А прикмети на Трійцю завжди дбайливо зберігалися і передавалися дітям. Ці звичаї вважалися священно важливими, і не можна було їх ігнорувати.
Що ж можна і потрібно робити в Тройця свято, а чого не можна? І які ще є звичаї, які допоможуть зробити долю щасливіше і відвести невдачі з життєвого шляху?
Традиції та звичаї
Свята Трійця - це таке свято, коли люди звикли робити масу ритуальних і обрядових дій, причому вони трактуються і сприймаються саме як звичаї, а не як забобони. Це рідкісний випадок, коли все прикмети обгрунтовані і мають розумні витоки, так що тут мова, швидше, йдеться саме про ритуалах, які мають більш глибокий сенс, ніж просто забобони та прикмети.
Якщо щось можна або не можна в це свято робити, на це є причини, пов'язані з християнськими традиціями. Також деякі Тройця прикмети та обряди мають язичницьке коріння.
Звичайно, церква завжди була активно проти язичництва, однак коли наші предки брали християнство, вони багато в чому зберегли давні, звичні для них язичницькі дії і повір'я. Вони вплелися в нову тоді для них релігію, поміняли зовнішню форму, але суть залишилася.
Що ж варто робити в Трійцю, які дії можна робити, які прикмети та обряди допоможуть стати щасливішим, багатшим, залучити світлу любов і примножити здоров'я? Наші прабабусі і прадідусі дуже добре знали це, і не завадить нам отримати ці знання.
1. Раніше в кожній хаті на свято Трійці з'являлися березові гілочки і пучки літніх польових трав. Це символізувало хороший урожай і безбідний рік.
Крім того, береза завжди вважалася захисником від будь-якого зла, тому саме гілки берези вставляли у віконні рами або просто вішали біля віконець і дверей - щоб не проникла зла сила. Сьогодні такі ритуали допомагають примножити багатство, жити безбідно з благословенням вищих сил, і захистити будинок від зла.
Можна просто зібрати в поле або саду запашних трав, нарвати березових гілок і прикрасити ними свій будинок. Особливо добре, якщо березові гілочки будуть освячені в храмі - тоді вони будуть потужними оберегами для будинку на весь рік.
2. Найкращою прикметою в Тройця свято завжди вважався дощ - він нерідко йде на П'ятидесятницю, і завжди вважається очищенням природи, благословенням людей. Якщо дощ у цей день пішов - варто радіти, рік буде дуже щасливим і світлим для всіх людей.
3. Багатьом відомо, що в цей християнський свято не можна працювати - будь-яка праця засуджується, крім приготування їжі. Потрібно відпочивати від фізичної праці, не можна робити прибирання і роботу в саду.
Крім того, цей період «русалий» - язичницький звичай говорить, ніби в ці дні русалки виходять з вод, і купатися в воді небезпечно. Так що, деякі повір'я стверджують, що в Трійцю не можна купатися і приймати ванну.
4. А що потрібно робити за день до Трійці, так це поминати пішли з життя рідних. Це - батьківський так званий день, і багато зберігають традицію поминати родичів досі.
5. Є й весільні прикмети - саме Трійця вважається вдалим днем для сватання. У це світле свято можна і потрібно свататися, робити пропозиції, знайомитися з батьками нареченої і просити руки. Вважається, що так союз буде дуже щасливим.
6. Дуже красивий Тройця обряд - плетіння вінків. Це робити можна лише незаміжнім дівчатам - і не тільки можна, а й рекомендується, щоб залучити в долю світлу і міцну любов.
Дівчата самі збирали трави, польові квіточки, а потім плели вінки. Віночок пускався по річці - так вважалося, що прийде в долю довгоочікувана любов.
Та дівчина, яка має обранця, повинна таємно, далеко від сторонніх очей, подарувати свій вінок коханому. Вважається, що цей обряд дарування освятить союз, і пара буде щаслива, а їх любов не зникне ніколи.
Крім того, такий віночок, сплетений руками коханої, стає для хлопця потужним оберегом. Він повинен зберігати його в своєму будинку.
7. Святкове застілля в день Трійці - особливий обід. За столом тільки ті гості, яких господарі раді бачити - не можна запрошувати в цей день в будинок недобрих або неприємних людей.
Стіл прийнято застій зеленої скатертиною, а серед страв повинні бути присутніми обов'язково випечені вироби. Господиня пече сама - і чим більше буде різноманітність випічки, тим багатшим і щасливішим видасться рік.
Не можна в цей день без яєць - вони вважаються обов'язковим атрибутом святкового столу. Взагалі, стіл в Трійцю повинен бути багатим і містити на собі всі - овочі, фрукти, яйця, м'ясні страви та рибні, короваї та багато випічки. Чим щедріше господарі пригощають гостей - тим прихильніше до них весь рік буде природа.
8. Стародавній звичай в Трійцю - ламати віники для лазні. Багато людей, особливо жителі сіл, до сих пір роблять це і заготовляють для своєї баньки нові вінички, які будуть володіти цілющою силою!
Не можна ламати молоді берізки або зламує верхні гілки. Тільки бічні, щоб не погубити деревце. Гілки ламаються вранці, але тільки в суху погоду.
Поворожити на долю ...
П'ятидесятниця - прекрасний день для ворожінь. Церква завжди проти усілякий ворожінь і прогнозів, однак наш народ має язичницьке коріння, і завжди був звичай гадати і ворожити саме в християнські свята.
Адже природа в ці дні особливо сприйнятлива, відкрита, містичні сили зовсім поруч з нами. Головне - не робити нічого лихого, все гадання повинні мати добрі і щирі наміри.
1. Красивий і романтичний обряд для дівчат - завивання берізки. Дівчата йшли в ліс і завивали берізку - прикрашали її гілки стрічками, намистом, плели з гілок віночки. Таким чином, панянки закликали любов.
Рекомендуємо: Прикмета: залетіла птах в будинок
2. Березові гілочки також клали дівчата під подушку, щоб прийшов уві сні суджений. Вважається, що той хлопець, образ якого прийде в сновидінні, і буде чоловіком.
Це ворожіння дійшло і до наших днів. Багато цікаві дівчата з трепетом і хвилюванням засипають на березових гілочках, бажаючи побачити уві сні свою любов і долю.
3. Ще одне ворожіння з березовими гілками - на долю. Таке ворожіння можна робити і дорослим жінкам. Підійшовши до берізки, що не дивлячись на неї, потрібно зірвати гілочку - а потім оглянути її.
- Якщо гілочка попалася рівна і гладка, доля в цьому році буде щасливою, без труднощів.
- Крива або горбиста гілка - знак, що рік буде непростим.
4. Знамените ворожіння по ромашці - насправді Троїцький обряд. Але все непросто - спочатку ромашки впліталися в віночок, а вже потім, до вечора, перед сном, дівчина виймає випадкову ромашку з вінка, в якому ходила весь день, і гадає.
Зриваючи пелюстка за пелюсткою, можна питати не тільки «любить - не любить», а й «збудеться - не збудеться», «вийду заміж - не вийду» та інші питання, які терзають дівоче серце. Це ворожіння тільки для незаможних панянок.
Трійця - світлий і містичний день, який може принести щастя на весь рік, якщо правильно себе в це свято вести. Нехай ваші думки будуть чистими, не бажайте нікому зла і дякуйте природу і всесвіт за все, що маєте - і щороку і день буде для вас щасливим! Автор: Василина Сєрова