Сьогодні: 11.09.2024

Як вибрати і створити свою ляльку оберіг?

699

нерозлучникиУ слов'янській культурі існує багато різних традицій. Слов'яни відрізнялися самобутньою міфологією, неповторними легендами, особливими оберегами і талісманами. Одним з таких талісманів є оберегові ганчіркові ляльки.

Цих лялечок робили своїми руками. Цікаво, що на різні життєві випадки були окремі обереги. Кожна ганчіркова лялечка мала власну назву, специфічний зовнішній вигляд і призначення.

Подібні обереги не призначалися для гри, хоча зовні вони і нагадували звичайних ляльок. Завдання такого талісмана - захищати сім'ю, в якій він знаходиться, день і ніч, немов постової. Одні ляльки охороняють від темних сил, інші дарують здоров'я, благополуччя і щастя.

Значення ляльок в житті слов'ян важко переоцінити. Ці вироби передавалися з покоління в покоління, поступово вбираючи і накопичуючи магічну силу. Спочатку в кожній родині такі талісмани робили по-своєму з ниток і тканини, але всі слов'янські ляльки-обереги були схожі тим, що у лялечок не було особи і їх створювали за певними канонами.

До завдань таких оберегів входило наступне:

  • Допомога по господарству.
  • Допомога в сімейних взаєминах (залучення судженого, вдале заміжжя).
  • Захист будинку від темних сил, від пристріту і псування.
  • Щастя, благополуччя і добробут в родині.
  • Сила для чоловіка і ласка для жінки.
  • Допомога молодій жінці в тому, щоб вагітність пройшла благополучно.

види

До наших часів збереглося не так багато видів ляльок. Ми зупинимося на тих сучасних проблемах, які вам допоможе вирішити лялька-оберіг своїми руками. Сьогодні існує не один проект по створенню таких оберегів, де виготовляються і удмуртські, і російські талісмани - від ляльки травниця до ляльки благополучніци.

лялька зольнаБудь-майстер вам підтвердить, що лялька зольна - це головна берегиня сімейного вогнища, благополуччя і щастя в домі. Виготовляли її, як це ясно з назви, з золи. Зола оброблялася, з неї формувався кульку, який загортали в шматочок світлої тканини, він і служив головою цієї лялечки.

Цікавою особливістю такої лялечки було те, що вона створювалася з непокритою головою, у неї не було ні волосся, ні хустки. Важливо, щоб ці лялечки передавалися від матері до дочки. Також ця тряпічная лялька обов'язково переносилася з собою при переїзді.

Лялька-оберіг крупенічка або зерновушка, на відміну від зольной ляльки, відповідала як за добробут сім'ї, так і за те, щоб на столі завжди була їжа. Зерновушка - оберіг, який робився руками самої господині будинку, тим самим посилювалося його значення. Жити дана лялька повинна на кухні.

Обов'язковою частиною оберега зерновушка було зерно, з якого створювалася основа. Важливо час від часу готувати їжу з тієї ж крупи, якою заповнена зерновушка, - таким чином посилюється сприятливу дію оберега.

нерозлучникиНерозлучники - це оберіг, який дарують новоспеченим подружжю, для того щоб вони були разом все своє життя, немов ляльки-нерозлучники. Їх відрізняє одна загальна рука, яка символізує зв'язок чоловіка і дружини, в деяких випадках їх руки зв'язані паском з ниток. Видів оберега нерозлучники кілька, і щоб вибрати потрібний оберіг, краще подивитися готові вироби на фото.

Нерозлучники відповідали не тільки за вдале заміжжя, але і за гармонію в сім'ї. Нерозлучники в будинку повинні були знаходитися на видному місці, і їх ніколи не можна було розділяти. Оберіг нерозлучники бажано виготовляти комусь із кровних родичів.

Мотанка - лялька, яка оберігала будинок, всю сім'ю і урожай; найчастіше мотанка призначалася для захисту немовляти. Існував ще один вид даного оберега - це мотанка-берегиня, вона захищала всю сім'ю, приносила в будинок щастя і розташовувалася в східному кутку будинку. Робилася мотанка з декількох шматочків тканини, кожен з яких обертався мотком ниток.

Рекомендуємо: Місячний календар краси

Успешніца - допомагає жінкам в будинку. За допомогою лялечки успешніци вся робота йде на лад. Крім того, успешніца допомагає зберегти багатство в домі. Традиційно на Русі успешніца створювалася у вигляді жінки, в руках у якої був вузлик з монеткою, перев'язаний вовняною ниткою. Особливе значення в нашій культурі надавалося саме ляльці успешніце.

мотанкаБлагополучніца - ще її називають господиня - допомагає зберегти гармонію в будинку, та ще й збільшити достаток сім'ї. Саме благополучніца привертає в сім'ю гроші. В основі ляльки благополучніци повинна лежати монетка або невелика фасолінка. Благополучніца повинна бути зроблена так, щоб монета перебувала в її підставі. В іншому випадку благополучніца НЕ буде притягувати фінанси в сім'ю.

Желанніца - справжня знахідка, тому що саме вона виконає будь-яке ваше бажання; одна желанніца може виконати лише одну мрію, тому якщо у вас безліч мрій, то на кожне вам належить зробити окрему лялечку. Під час створення оберега желанніца необхідно посилено думати про ту мрію, яка в даний момент має для вас особливе значення, наприклад вдале заміжжя або вагітність. Традиційно лялька створювалася у вигляді дівчини, до рук якої прив'язані стрічки.

Коли лялечка зроблена, її потрібно взяти в руки, встати навпроти великого дзеркала і три рази вголос проговорити своє бажання. Обов'язково потрібно зберігати оберіг желанніца на видному місці, щоб він завжди був у вас «на очах»; час від часу його рекомендують брати в руки і думати про бажане. Після того як ваша мрія здійсниться, желанніца віддається вогню.

Травниця-калиткаТравниця-калитка - захисниця сім'ї, вона рятує від псування і лихого ока. Також травниця очищає атмосферу в домі завдяки травам, які знаходяться в її основі. Зазвичай для створення ляльки травниця використовували сушені лікарські трави.

Час від часу трави необхідно міняти, щоб травниця постійно могла приносити в дім здоров'я. Травниця на Русі завжди розташовувалася при вході в будинок, бажано над вхідними дверима. Також травниця зберігалася поруч з дітьми, тим самим захищаючи їх від лихого ока.

Рекомендуємо: Талісмани, які залучають любов

Лялька на вагітність допомагала жінці швидше завагітніти. Створювалася вона в вигляді жінки з рулоном тканини на животі. Лялька на вагітність захищала свою господиню від псування, а також від поганих думок і страхів. Крім того, лялька на вагітність допомагала тим жінкам, які пережили аборт, викидень, або страждають безпліддям.

ПеленашкіПеленашкі - оберегові ляльки, які виготовлялися матір'ю під час вагітності, щоб забезпечити захист приходить в цей світ дитині. Така лялечка нагадує дитини, загорнутого в кілька пелюшок. Лялечка до моменту народження повинна була знаходитися в колисці. До обряду хрещення цей оберіг завжди супроводжував дитину. А після того як хрещення відбулося, оберіг прибирали куди-небудь в скриню. При створенні цієї лялечки важливо враховувати безліч нюансів, які вам зможе пояснити майстер.

Значення ляльки очістітельніца дуже важливо - вона допомагає одужати хворому, а також чистить будинки, в яких часто хворіють. Під час її створення важливо думати про ту проблему, яка вас турбує, і подумки її ув'язнювати в амулет. Виконується такий оберіг у вигляді жінки з віничком в руках. Важливо пам'ятати, що після створення цей оберіг спалюється.

Лялька, що несе добрі вісті, - дзвіночок, також цю ляльку називають валдайський дзвіночок. Даний оберіг покликаний приносити в будинок добрі вісті. На Русі вважалося, що дзвіночок здатний гармонізувати простір. Цей оберіг відрізняється від інших наявністю у ляльки трьох суконь. Також зовні даний оберіг повинен бути схожий на дзвіночок, і в його основу кладеться справжній дзвіночок так, щоб лялечка при русі дзвеніла.

Десятіручка - найголовніша помічниця всіх жінок, саме вона допомагає справлятися з усіма домашніми клопотами і не втомлюватися. Робили оберіг десятіручка тільки раз на рік, на свято Покрови. Десятіручка створювалася з трави або соломи, у неї було десять рук, а в поділ сукні впліталося десять червоних ниток.

ДесятіручкаРобити оберіг десятіручку повинна саме та жінка, якій потрібна допомога по господарству. Після створення його необхідно було спалити. При спаленні десятіручка віддавала свої сили жінці, яка її створила.

День-ніч - захищає будинок і вдень і в ніч, від впливу темних сил. Створювалася вона з двох видів тканини - темної і світлої, які означали день і ніч. Зберігати такі обереги належало на підвіконні, де протягом дня їх повертали то темною, то світлою стороною.

Лялька-оберіг подорожніца - ця лялечка для тих, кого чекає далека дорога, відрядження або тривалий проект на чужині. Добре, якщо цей оберіг робив близький родич. Відмітна особливість такої ляльки - у неї в руках знаходиться невеликий мішечок, в який клали щось з дому. Ці обереги були маленьких розмірів, такі, щоб вони змогли поміститися в кишеню або дорожню сумку. Важливо було їх брати з собою в дорогу і тримати весь час при собі.

Рекомендуємо: Вишивка для залучення щастя та любові

Лялька-оберіг веснянка - створювалася напередодні приходу весни і уособлювала собою красу у всіх її проявах. Вона приносить веселощі, приплив нової енергії і щастя. Чоловіки, яким буде подарована ця лялька, відчують здоров'я, а жінкам вона принесе вдале заміжжя.

У цього оберега обов'язково роблять волосся з ниток незвичайного і яскравого кольору. І сама по собі лялечка повинна бути теплою, привертає увагу, як весна. Готова лялька не повинна в обов'язковому порядку відповідати фото - головне, щоб вона була яскравою і весняної.

птах РадістьВепської лялька-оберіг вбирає в себе жіночий образ. Вона являє собою заміжню жінку і є берегинею всіх дружин. Треба сказати, що на Русі практично в кожному будинку була така лялька. Обов'язкова умова при створенні цієї лялечки - її повинна робити заміжня жінка. До речі, вепської лялька-оберіг ще називається капусткой.

Лялька Лада створювалася на честь слов'янської богині, шанованої на Русі. Лада - богиня любові, краси і молодості. Також Лада протегувала всім жінкам, як заміжнім, так і готуються до шлюбу. Лада виконувалася в образі жінки, одяг якої розшивався особливим візерунком. Лада - берегиня жіночої мудрості. До цієї богині стародавні російські вести зверталися, щоб вона благословила їх на вдале заміжжя.

Лялька птах Радість - це оберіг, що приносить щастя, а також допомагає жінці пізнати свою природу, свою як внутрішню, так і зовнішню красу. За повір'ями древніх слов'ян, якщо птах сідала на жінку, то значить, її чекав благополучний рік.

Лялька птах створювалася у вигляді дівчини, на руках і на Подолі якій зображена птах. Головний убір у ляльки теж повинен виглядати як птах. Оберіг птах Радість повинен стояти на вікні, ближче до сонця, від нього він насичується енергією і приносить в дім щастя.

Правила створення

Створюючи ляльки-обереги своїми руками, ви повинні пам'ятати про те, що є єдині правила, яких необхідно дотримуватися при їх виготовленні. Якщо ви збираєтеся робити це вперше, то варто відвідати майстер-клас зі створення ляльок, щоб мати уявлення про сам процес, або включитися в проект по створенню таких оберегів.

Подорожніца1. Перше і найголовніше - це ваш внутрішній настрій, саме це має особливе значення при створенні оберега. Коли ви приступаєте до виготовлення оберега, то повинні бути в доброму гуморі, не злитися і не сумувати.

2. Далі, важливо визначитися з тим, яка тряпічная лялька вас зацікавила, і чітко прояснити її мети - в чому конкретно вона повинна вам допомогти. Пам'ятайте, чим більше розпливчатою буде мета, тим імовірніше, що такий же неконкретної буде допомога.

3. В залежності від мети потрібно правильно вибрати день для виготовлення. Якщо вас турбує урожай, прибуток і все те, що повинно йти в ріст, то ляльку варто створювати на зростаючу місяць. Якщо вас хвилює щастя, гармонія в сім'ї або вдале заміжжя, то такий оберіг добре створювати в повний місяць. Всі лялечки, покликані захищати від хвороб і проблем, створюються на убуваючу місяць.

Рекомендуємо: Весільні прикмети та повір'я

4. Не можна створювати слов'янські ляльки-обереги в день Рода і Макоші - цієї неділі і п'ятниця.

5. Ляльок роблять з натуральної тканини і ниток, але особливо добре підходять клапті або відрізи старого одягу домочадців, яка приносила успіх і щастя своїм господарям.

Лялька-оберіг6. Якщо ви приступили до виготовлення оберега сьогодні, то його необхідно сьогодні ж і закінчити. Переривати цей процес не можна, так як залишене на ніч виріб може зазнати впливу темних сил.

7. Всі матеріали для лялечок готуються заздалегідь - клапті, вишивки і так далі. Коли ви сідаєте їх збирати, то не можна користуватися ножицями або голками.

8. Момент створення не варто знімати на фото. Якщо ви плануєте навчальну статтю, то пам'ятайте, що фото забирає сили у талісмана.

9. Найважливіші думки і бажання варто закладати в оберіг при створенні його голови.

10. Через намальовані очі в ляльку може увійти негативна енергія, тому їх бути не повинно, а особа повинна залишатися чистим.

Важливо враховувати той факт, що вишивка на одязі ляльок також несе в собі глибокий сенс і впливає на силу і енергетику оберега. Майстер, який займається цим питанням, зможе розповісти вам про вишивку досить багато, ми ж опишемо кілька візерунків на тканини, які є найпоширенішими.

мотанкаТочка посередині ромба, як кажуть древні російські писання, дарує благополуччя, достаток і щастя. Зірка про восьми кінцях - дарує підтримку всьому вашому роду.

Вишитий на тканині хміль захищає від хвороб, особливо від застуд (якщо ви не знаєте, як виглядає хміль, то варто знайти фото із зображенням цієї вишивки). Вогняний хрест дає захист від пристріту і приносить щастя. Листя дуба допомагають чоловікові, посилюючи його мужність, силу волі, а можливо, допоможуть йому почати новий фінансово вигідний проект.

Також кожна з частин ляльки несе свій сенс і символічне значення. Спідничка - це зв'язок з матір'ю-землею, стрічка або хустинка - з силами повітря; сорочка - з зовнішнім світом, світом яви.

Таким чином, слов'янські ляльки-обереги вимагають до себе особливої ​​уваги, і їх створення - це дуже непростий і вимагає зосередження процес. Важливо підходити до цієї справи з умінням і знанням, тому радимо вам для відпрацювання навику відвідати майстер-клас, це допоможе вам не тільки дізнатися історію створення таких виробів, але і спробувати зробити все своїми руками. В крайньому випадку, завжди можна звернутися до покрокових фото.
Автор: Дар'я потикати