Сьогодні: 02.05.2024

Як вийти з розчарування?

430

Чи бувало у вашому житті так, що в якийсь момент ви відзначаєте - настрій поганий, бажання спілкуватися і діяти немає, радості немає, хоча буквально кілька хвилин тому все було просто чудово.

І ось ви намагаєтеся розворушити себе, придумуєте, що б таке зробити для поліпшення свого стану, робите те, що зазвичай допомагало вам у таких ситуаціях, але краще не стає. Стає ще більш сумно і сумніше, охоплює почуття самотності і розчарування.

Чим викликано такий стан?

Що ж сталося? Чим викликано такий стан? Кілька днів тому я відчула це на собі. І мені вже хотілося плакати або просити допомоги у друзів і колег, але прокинувся професійний інтерес.

Я почала згадувати, чим займалася перед тим, як занедужав, що відбувалося і в який момент з'явилося це почуття невдоволення собою і світом. І через кілька хвилин згадала - я почула засудження на свою адресу.

Здавалося б, яка нісенітниця! Подумаєш!

Чому ж це так вплинуло на мене, чому пропала радість, захотілося сховатися від усього світу, з'явилося відчуття беззахисності і відчуття власної нікчемності? Я не просто почула осуд, я повірила в цей осуд. А далі все пішло по второваною стежкою.

Це знайоме нам з дитинства

З раннього дитинства ми чуємо незадоволені висловлювання на свою адресу, і поступово наповнюємося абсолютною вірою, що з нами не все в порядку або навіть, що з нами зовсім все не в порядку. І як нам уникнути цього, адже ми дуже віримо людям, які нам про це говорять і любимо їх: це наші батьки, брати, сестри, дідусі та бабусі, друзі, вчителі.

І так рік за роком ми перестаємо вірити в свою цінність, здібності, можливості і унікальність. Ми втрачаємо впевненість в собі і внутрішню силу. Стаємо вразливими і беззахисними. Нами стає легко управляти і маніпулювати. І одне слово осуду може привести до плачевних результатів.

Ми знаємо себе краще за інших

Коли ми починаємо більше вірити в себе, відчувати свою цінність, у нас з'являється можливість міняти ситуацію, навіть в той момент, коли засудження вже приступило до активних дій проти нас.

Ми краще розуміємо себе, відчуваємо свої справжні потреби і бажання. Нам приходять нові ідеї та плани їх реалізації, ми ризикуємо і вчимося новому, не боїмося помилятися і бути смішними, стаємо більш впливовими і відкриваємо в собі нові таланти.

Кожну ситуацію або подію ми можемо сприймати або як трудність (трагедію) або як можливість (потенціал). У моєму випадку результатом засудження і проявленого інтересу до себе стала ця стаття, мій перший досвід в цьому напрямку.

І зараз я відчуваю себе радісною (я посміхаюся), мені цікаво займатися новою справою (хоча писати важко для мене і я довго відмовлялася від подібних пропозицій), я відчуваю внутрішній емоційний підйом і натхнення.

Як сталася ця чудова трансформація? Що ж допомагає нам змінити свій стан в кращу сторону?

Пропоную вам зробити техніку чудовою трансформації

  1. Проявіть інтерес до себе, згадайте, що відбувалося з вами, як би відраховуючи час назад, зупиніться в той момент, коли ви відчули осуд від інших або самих себе.
  2. Визначте почуття, яке ви випробували - страх, смуток, біль, розчарування або інше.
  3. Визнайте це почуття, просто відчувайте. Чи не пригнічуєте, що не заперечуйте його, чи не зменшуйте.
  4. Підтримайте себе, як би ви підтримали свого найкращого друга у важкій ситуації. Скажіть собі теплі слова, зробіть те, що вам дійсно подобається, подбайте про себе.
  5. Ризикніть і знайдіть нові можливості в ситуації, що склалася.
  6. Почніть захоплюючу подорож на зустріч до себе, своєї внутрішньої силі, впевненості, новим можливостям, заповітної мрії!

Автор статті: Світлана Почекутова (Консультант-психолог, тренер GRC-Центри взаємин)