Вам не вистачає часу на себе?
- Чи не встигаєте відпочити або зробити те, що потрібно вам?
- Накопичується роздратування і втому?
Дуже часто ми втомлюємося тому, що беремо на себе чужу відповідальність. Цим самим ми себе перенавантажуємо. Іншого в цей же момент ми робимо слабкіше. Але і це ще не все: беручи чуже, ми кидаємо свій. І що відбувається далі? Правильно: або це хтось підбирає, або воно так і валяється посеред дороги.
Що значить взяти на себе чужу відповідальність?
Це означає бути зацікавленим в результаті іншого більше, ніж він сам. Причому ми заздалегідь знаємо, яким повинен бути цей результат.
Простий приклад: ви взялися організувати свято. Покликали друзів, все придумали, підготували, сидите, чекаєте.
Ощасливити цього злощасного француза, хай їй грець
І ось, нарешті, настає зоряний час: все в зборі, розважальна програма почалася, всім цікаво, а один особливий товариш сидить з пісним обличчям. І все б нічого, та статистика псується.
До того ж цей приятель підійшов і як би ненароком зронив: «Щось мені сумно сьогодні ... сподіваюся, хоч тут відволікся і розвеселити». Що ви починаєте робити?
Природно, переживати:
- А раптом йому і тут не сподобається?
- А що б ще такого зробити, щоб йому стало веселіше?
Адже не справа це: в такий чудовий вечір, і сидіти, як ніби жабу проковтнув. І ось вже мета свята змінилася: замість «отримати задоволення самому і порадувати близьких» стало «ощасливити цього злощасного француза, хай їй грець».
Ви кинули свою відповідальність, схопилися за чужу!
Що вийде в результаті?
Якщо «любитель земноводних» зрадіє - буде вам щастя, якщо ні - буде вам розчарування. Але в будь-якому випадку гарантована втому. І навіть якщо результат вас влаштовує, це не буде повноцінною радістю.
Адже свій святий обов'язок дбати про свій стан - ви благополучно віддали вищеозначених товаришеві.
Отже, що ж робити, щоб не брати чужу відповідальність?
Розглянемо варіант, якщо вас про щось просять.
- Запитайте себе, який результат вас влаштує? І якщо вас влаштує тільки варіант, коли «клієнт задоволений», схоже, ви взяли на себе зайве. Пам'ятайте: досягнення мети - це в першу чергу відповідальність того, хто до неї йде.
- Задайте собі питання, чи достатньо у вас ресурсів, щоб допомагати? До ресурсів належать не тільки матеріальні речі (гроші, мобільні телефони, золото), але і час, настрій, бажання і т.п.
- Обов'язково поцікавтеся у прохача «як я можу тобі допомогти?» Або «в чому тобі потрібна моя допомога?». Дочекайтеся відповіді !!!
Наприклад, буквально годину тому дочка попросила мене допомогти їй відрізати тканину на шарфик. Після мого питання (див.вище), вона принесла тканину, рулетку, ножиці, відміряла скільки потрібно, мені залишилося зробити рівний розріз. Ще не так давно у відповідь на подібне прохання, я б сама все знайшла, дістала, відміряла, відрізала і віддала готове.
Допомога - це завжди менше 50% справи
Звідси четверте: пам'ятайте, що допомога - це завжди менше 50% справи. Якщо ви робите більше - то ви вже не допомагаєте, а робите замість.
Почніть користуватися цими кроками, і ви побачите, як у вас стало більше часу і сил займатися своїм життям.
Наталя Родіонова (www.n-rodionova.ru)