Сьогодні: 25.04.2024

Зона комфорту - що це таке

617

дівчинаХто з нас не чув про вихід із зони комфорту? Обов'язково, мовляв, перетинати звичні межі, ризикувати і ламати стереотипи, а інакше - деградація, смертна нудьга і вічне невдоволення собою і оточуючими. І начебто звучить складно, але все-таки ні-ні, та й промайне сумнів: невже стабільність і зручність - це так погано?

Спробуємо зрозуміти, що ж таке зона комфорту і як з неї вийти, щоб не нашкодити собі. І ... як спочатку туди увійти.

Про мишей і людей

Перш за все визначимося з поняттям. Зона комфорту: що це таке? Під цим словосполученням розуміється такий стан, в якому людина відчуває себе захищеним, здійснюючи звичні дії і чекаючи від них звичного результату.

Тобто зона комфорту - це той стан, якого, по ідеї, особистість досягає в зрілому віці. Є постійна робота, устоявся побут, поруч перевірений супутник життя ... Ніякого ризику, ніяких раптових проблем, все передбачувано, рухається по заведеному розпорядку, і ця передбачуваність і дає відчуття комфорту. Ми не чекаємо підступу.

Зона комфорту в психології вивчається відносно недавно. Початок цієї теорії поклали досліди американських психологів Роберта Єркс і Джона Додсон, результати яких були опубліковані в 1908 році.

дівчинаЕкспериментатори намагалися навчити мишей вибирати правильний вихід з лабіринтів різного рівня складності. Якщо миша помилялася, то отримувала удар струмом: спочатку слабкий, потім сильніше і, нарешті, найсильніший. І ось що з'ясувалося: найкраще вчаться гризуни, яким діставався удар середньої інтенсивності.

Здавалося б, як всі ці дані допомогли зрозуміти, що таке закону комфорту? А ось як. Був виведений закон Йеркса - Додсон, що складається з двох положень: оптимуму мотивації і зворотній залежності рівня мотивації і складності завдання. Переведемо на просту мову.

По-перше, найкращий результат досягається при середньому рівні мотивації, що означає, що потрібного ефекту не дасть і занадто маленький стимул, і занадто великий. А по-друге, чим складніше завдання, тим нижче потрібна мотивація для її виконання, а чим легше - тим більше.

Покинути зону комфорту - значить, випробувати стрес. І якщо залишати її занадто різко або занадто часто, а відходити занадто далеко, стрес буде надто великий. Все одно що удар струмом занадто великої сили. І замість очікуваного особистісного зростання ми отримаємо пригніченість і тривожність, а то і психічний розлад.

Спочатку увійти ...

Так чи потрібно виходити із зони комфорту взагалі? Спочатку спробуйте задати собі інше питання: а в ній я зараз?

дівчина з книгоюЯкщо вас погрожує виселити з знімною квартири, з роботи не сьогодні-завтра звільнять, і взагалі життя набула характеру хронічного стресу, то стрибати з парашутом (як варіант - відправлятися в спонтанне подорож) не найкращий вихід.

Адже передбачуваності, яка, з одного боку, зводить до мінімуму негативні ризики, а з іншого - може стати причиною застою, як раз і немає. Тієї передбачуваності, яка і становить суть зони комфорту.

Рекомендуємо: Як налагодити своє життя?

У цій зоні необхідно спочатку провести деякий час, зрозуміти, що все стабільно, добре і є можливість зробити ще краще. Згадаймо піраміду Маслоу: без задоволення базових потреб неможливо задовольнити більш складні.

Потреби саморозвитку і нових відчуттів (ті, які, як вважається, не можна задовольнити без виходу зі зручної зони) до базових віднести ніяк не можна. Стрес, який ми будемо відчувати при виході, по ідеї, повинен мобілізувати ресурси і послужити поштовхом для просування вперед. Але якщо ви і так постійно відчуваєте стрес, додатковий тільки сильніше виснажить вас.

дівчинаІншими словами, щоб дестабілізація життя стала каталізатором її виведення на якісно новий рівень, а не привела до її повного руйнування, спочатку потрібна якраз стабілізація. Як її досягти?

В першу чергу спробувати вирішити основні проблеми (аналогічно потребам в піраміді): з житлом, роботою, сім'єю. Зрозуміло, що їх рішення може зайняти роки, але привести ці сфери хоча б в відносний порядок можна.

Рекомендуємо: Вікові кризи

Потім подбати про свій душевний рівновазі. Спілкування з приємними людьми, повноцінний відпочинок, заняття, які приносять задоволення, - все це повинно стати звичкою, і тоді одночасно воно стане складовою зони комфорту. Дійсно «комфорту» - не дарма ж вона називається саме цим словом!

дівчинаЧому ми згадали про те, що приходить людина в цю саму зону, як передбачається, в зрілому віці? Адже до цього зміна звичайних дій відбувається сама собою, в ході природного розвитку людини. Дитячий сад, школа, університет, пошук роботи - всюди потрібно освоювати нове середовище, всюди щось доводити ...

Недарма ж вирішують йти на радикальні зміни зазвичай люди до 35-ти. Потім вже занадто починаєш цінувати той затишний світ, який вдалося створити ціною чималих зусиль. І ось, якщо прийшло відчуття, що ти всім все довів і життя хороша, але здається пріснуватої, ось тоді нарешті і стає ясно, навіщо виходити із зони комфорту. Вірніше, навіщо її розширювати.

І тільки потім вийти

хлопець на велосипедіЗгадаймо знову про мишей. Опинитися поза зоною комфорту - завдання високої складності, тому нехай спочатку мотивація буде відносно невисока. Почніть з малого і дійте поступово. Так, напевно насамперед приходять думки про щось екстремальному начебто поїздки на Північний полюс, але не варто відразу ж кидатися у вир з головою.

Рекомендуємо: Як побороти свою нерішучість?

І зрозуміло, у всіх свої критерії малого і великого, зона комфорту у кожної людини різного масштабу. Кому-то і екзотичну страву вже принесе масу нових вражень, іншим же знадобиться більш сильна стимуляція. Як вийти із зони комфорту, підкажуть і психологія, і життєвий досвід. Спробуйте, наприклад, зробити щось з цього списку:

  • Трохи змінити режим дня. Психологи кажуть, що цей прийом - один з найбільш безболісних і в той же час найбільш дієвих.
  • Познайомитися з ким-небудь. Взагалі, багато хто радить знайомитися з людьми протилежної статі, та ще й з декількома за день, але якщо для вас це важко, спробуйте, скажімо, просто дізнатися ближче колегу.
  • Почати виконувати фізичні вправи, якщо ви цього ще не робите.
  • Спробувати щось, для вас нестандартне: зачіску, одяг, блюдо, стиль музики. Переставити меблі, в кінці кінців.
  • Навчитися чогось. Якщо давно хотіли освоїти музичний інструмент або зайнятися скелелазінням - пора. Вже є хобі? Спробуйте вийти в ньому на новий рівень.
  • Здійснити незаплановану поїздку. Можна зовсім недалеко, в найближчий передмістя, головне - залишити місце для спонтанності, що не вираховувати кілометри і хвилини.

Є ще вправа (можна навіть сказати, психологічний експеримент) «Нестандартні вчинки». Взагалі, всі зазначені пункти будуть для вас нестандартні, але тут мова йде про дії, нестандартних і для оточуючих.

дівчинаВийти на вулицю в карнавальному костюмі, виконати запальний танець на автобусній зупинці ... Важливо тільки не захоплюватися: не доходити до членоушкодження і проблем з законом. Тюрма, звичайно, теж вихід із зони комфорту, але навряд чи саме той, про який ви мріяли.

І що ж робити потім, коли ви спробуєте щось з перерахованого або знайдете свій спосіб випробувати нові відчуття? Саме час відпочити і осмислити отриманий досвід, звикнути до нової, розширеної, зоні комфорту, навчитися його цінувати і ... розширювати знову. Автор: Євгенія Безсонова