Сьогодні: 20.04.2024

Причини і наслідки гіперопіки батьків

989

родинаГіперопіка батьків - це надмірна турбота про своїх дітей. У науковій літературі цей термін звучить солідніше і називається гиперпротекцией. Але в повсякденному житті все-таки частіше вживається перша найменування.

суть поняття

Як правило, гіперопіка проявляється в тому, що батьки занадто опікують своїх дітей і намагаються захистити їх від усіх небезпек, яких насправді навіть не існує. Гиперопекают мати прагне до того, щоб її дочка або син постійно перебували поруч з нею, намагається зробити так, щоб вони вели себе так, як вона вважає безпечним.

Діти при цьому позбавлені будь-яких проблем, що виникають в їх житті, тому що за них все роблять батьки. Виходить, що людина, яка виросла в таких умовах, в кінцевому підсумку не вміє самостійно приймати рішення, постійно чекає допомоги від дорослих людей навіть в найпростіших життєвих ситуаціях, і у нього розвивається безпорадність.

Найчастіше гіперопіка починається в перші роки життя дитини, особливо тоді, коли у нього є якісь захворювання або відхилення в розвитку. Якщо ці обставини відсутні, то надмірна турбота про дітей розвивається у тих матерів, які мають обмежене коло спілкування. В такому випадку брак комунікації вони замінюють власними дітлахами. До речі, зазвичай це якість мають ті мами, які мають меланхолійним або флегматичним типом темпераменту.

Ще гіперопіка часто притаманна матерям, які прагнуть домінувати в сім'ї, - таким чином вони формують залежність у своїх дітей і роблять так, що ті відчувають себе їм зобов'язаними. Надалі це може привести до того, що у дітей формується неправильне ставлення до життя, і вони переносять сформовані підвалини на свою сім'ю, коли стають дорослими.

жінка з дитиноюОсобливий вид гіперопіки притаманний амбітним і прагнуть до влади жінкам, які роблять дитину символом власного успіху і влади. Буває і так, що явище гиперпротекции формується в сім'ях, в яких тільки один малюк. Про це ще півтора століття тому писав публіцист Н. Шелгунов.

Він стверджував, що єдине чадо - це кумир матері і батька, він не знає практично ні в чому відмов і вся увага дорослих зосереджена тільки на ньому і виконанні його бажань. В такому випадку малюк почуває себе центром всесвіту, і у нього формується почуття, що він лідер завжди і всюди, а всі навколишні люди повинні виконувати його бажання і йому підкорятися. В результаті цього відносини дорослих дітей зі своїми ровесниками можуть бути проблемними.

Класифікація і наслідки

жінка і дитинаУ психології прийнято виділяти кілька видів гіперопіки.

1. Демонстративна - вона спрямована перш за все не на турботу про дитину і прагнення захистити його від можливих неприємностей, а скоріше на те, щоб оточуючі люди захоплювалися батьками. Зазвичай такий різновид надмірної турботи проявляється в неповних сім'ях або в тих, де є тільки одна дитина.

Рекомендуємо: Авторитарність - це

Гіперопіка в такому випадку стає відображенням того, що дорослим не вистачає любові і прихильності. Самотні матері роблять з турботи про дітей якийсь особливий ритуал: вони прагнуть до того, щоб дитина постійно перебував при них, - так можна позбутися від почуття занепокоєння, і мами відчувають себе психологічно комфортніше.

2. Страх за дитину - такий вид гіперзаботи є найбільш поширеним. У батьків існує постійне занепокоєння про дитину. Вони бояться за його благополуччя і здоров'я, і ​​їм весь час здається, що з малюком щось може трапитися.

чоловік з дітьмиТака гіперопіка є результатом підозріливості дорослих, і пов'язана вона перш за все з тим, що батькам самим потрібна психологічна захист. Не можна сказати, що турбуватися про дітей - погано, але зайва турбота може привести до того, що навіть у дорослому житті у людини потім мають різні проблеми і формується залежність від мами і тата.

3. Пасивна - проявляється в тому, що навіть до повзрослевшему дитині батьки продовжують ставитися як до малюка, хоча до нього вже пора пред'являти більш серйозні вимоги. Дорослих, які виявляють цей вид гіперопіки, часто лякає те, що їх діти можуть перестати в них потребу.

Рекомендуємо: Як стати хорошою мамою?

Таким чином батьки позбавляються можливості самоствердження і на підсвідомому рівні прагнуть зробити так, щоб дитина відчував від них залежність. У такий гіперопіки наслідки починають проявлятися в підлітковому віці, коли однолітки вже стають дорослими і мають свою думку, а діти, про яких надто переймалися з раннього віку, так і продовжують залишатися дітьми.

Головними психологічними наслідками надмірної турботи є нездатність мати самостійне думку з різних питань, вирішувати виникаючі в житті проблеми, а також те, що такі люди самі починають відчувати зайве занепокоєння за себе і своїх близьких. У разі, коли у дітей було занадто багато батьківської уваги, вони довго залишаються інфантильними, невпевненими в собі, не здатними ризикувати, не прагнуть до того, щоб домогтися чогось у житті, так і в кінцевому підсумку у них неправильно формуються навички спілкування.

способи подолання

родинаЯк можна позбутися від гіперопіки? У вирішенні цієї проблеми головна роль відводиться батькам. Перш за все кожен з них повинен замислюватися про те, чи не занадто багато він приділяє уваги своєму малюкові. Звичайно, ніхто не говорить, що діти повинні ходити споживають, грати з ножами або сірниками, але ось, наприклад, домашній арешт для того, щоб дитина не підхопив застуду, - це вже перебір.

Примітно те, що не всі дорослі можуть зрозуміти, що вони надмірно піклуються про своїх чад. Особливо важко розпізнається гіперопіка матері над сином, адже батько просто-напросто сприймає свою зайву турботу як любов до дитини.

Рекомендуємо: Причини і лікування заїкання

Щоб вирішити, чи нормально ви виховуєте своїх дітей, найкраще звернутися до професійного психолога, хоча і для нього виявлення гиперпротекции може виявитися досить важким завданням. Найчастіше це вимагає тривалого психоаналізу і досить-таки тривалої роботи як з батьками, так і з дітьми.

Складнощі можуть виникати через те, що дорослі зазвичай неохоче визнають свої помилки у вихованні, а також не готові прийняти рекомендації психолога. Однак, як показує практика, проблему можна вирішити тільки в тому випадку, якщо вона осознаваема. Кілька сеансів з професійним психологом можуть допомогти батькам зрозуміти, де вони неправильно поводяться в стосунках з дітлахами, і розробити схему правильного виховання.

родинаРозуміння того, що тебе надмірно опікують, зазвичай приходить до людини в підлітковому віці. Щоб позбутися від гіперзаботи, існує кілька способів. По-перше, можна спробувати безпосередньо і чесно поговорити з батьками, але буде краще, якщо дитина в свою чергу стане більш відкритим з ними. Так у них не буде бажання вторгатися в його особистий простір.

Ще один метод - попросити батьків помінятися ролями, щоб вони зрозуміли незручну ситуацію, в якій знаходиться їх дитя. Непогано допомагає працевлаштування дітей, оскільки це дає батькам можливість зрозуміти, що чада вже цілком самостійні і самодостатні.

Ну і ще - якщо все перераховане вище не допомагає, можна спробувати переїхати в інший район або навіть місто, але все-таки слід завжди пам'ятати, що батьки вас дуже люблять, і, навіть надмірну опіку, вони намагаються зробити так, щоб життя дитини була щасливою . Автор: Олена Рагозіна