З давніх-давен вважалося, що робити відкриття, правити і змінювати світ - справа чоловіча. Однак це не означає, що жінки залишалися без роботи.
Жінки-княгині, письменники, вчені залишили свій слід в історії, змінивши хід подій. Чи не були винятком і жінки Росії. Ними досі захоплюються, на них хочуть бути схожими. Розповімо трохи про відомих політичних і не тільки діячка минулих століть.
найбільші монархині
Жінки в історії держав грали далеко не останню роль. Їм вдавалося управляти державою нітрохи не гірше за чоловіків. Їх боялися і їм підпорядковувалися. Біографія кожної з них невіддільна від долі країни, тісно переплетена з нею.
Княгиня Ольга - перша жінка-правителька Русі. Після розправи древлян над її чоловіком Ігорем зайняла його трон і не тільки зберегла держава єдиним, але і значно розширила його межі. Прийняла християнство і почала поширювати його на Русі.
Незважаючи на владний і жорсткий стиль управління, народ вважав її мудрої і справедливої. Була проведена реформа фінансової системи, покладено початок кам'яного будівництва в містах. Після смерті церква зарахувала Ольгу до лику святих. За всю історію такої честі були удостоєні тільки 5 жінок-християнок.
Елеонора Аквітанська - королева Франції. Коли їй було 15 років, після смерті всіх родичів по чоловічій лінії дівчина успадкувала герцогство Аквітанія. Опікуном її був король Франції Людовик Товстий.
Після весілля з його сином і смерті самого Людовика Елеонора стала французькою королевою. Однак шлюб незабаром розпався, а жінка вийшла заміж і стала дружиною Генріха Анжуйського. В результаті герцогство Аквітанської у вигляді приданого нареченої стало частиною Англії. Відповідно до думки деяких істориків, саме ці два шлюби призвели надалі до початку Столітньої війни.
Катерина II - імператриця Російської імперії, яка правила в кінці XVIII століття. Вона була дружиною Петра III. Однак, не бажаючи провести залишок життя в монастирі, вона зважилася взяти владу в свої руки шляхом палацового перевороту.
Її правління увійшло в історію як «століття освіти». Імператриця встановила контакти з французькими просвітителями, а також збирала живопис, захоплювалася літературою, займалася меценатством. За час її правління територія Росії розширилася за рахунок Кавказу, Криму, деяких частин Речі Посполитої.
Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Маргарет Тетчер увійшла в історію як «залізна леді». На цій посаді жінка пропрацювала 11 років. За цей час їй вдалося в три рази посилити економіку, провести реформи і зробити Британію провідною країною Європи.
І кіт учений
Жінки прославилися не тільки на політичному поприщі. Жінки-вчені зробили чимало відкриттів, які змінили погляди людей на пристрій світу. Дізнаємося біографії ще кількох відомих жінок.
Софія Ковалевська - професор математики і перша жінка в цій професії. Азам математики її навчили гувернантки і запрошений учитель. У той час отримати вищу освіту жінка могла тільки за кордоном. Однак для виїзду за кордон Софії був потрібен дозвіл родичів, які його не давали, в зв'язку з чим їй довелося оформити фіктивний шлюб з В.О. Ковалевським.
У 1874 році Ковалевська отримала докторський ступінь з філософії (в Геттінгенському університеті). У 1881 році вона стає членом Московського математичного товариства. В кінці 19 століття Російська академія наук визнала її заслуги і удостоїла звання члена-кореспондента. Незабаром вона отримала премію Академії наук Швеції.
Марія Склодовська-Кюрі займалася вивченням радіоактивності хімічних елементів. Дівчинка народилася у Варшаві, її сім'я жила бідно. У школі Марія займалася дуже старанно і успішно. Однак для отримання вищої освіти сестрам Марії і Броніславі довелося працювати для оплати навчання один одного.
В результаті Броніслава здобула медичну освіту в Парижі, а Марія мала два дипломи (з хімії та фізики). Марія проводила наукову роботу спільно зі своїм чоловіком П'єром, який займався аналогічними дослідженнями. Відомої на весь світ жінка стала після отримання Нобелівської премії за дослідження в області лікування раку за допомогою радіаційного опромінення.
О, муза, муза ...
Видатними були досягнення жінок в балеті. Одна з яскравих його представниць - Анна Павлова. Дівчина закінчила Імператорська театральне училище, потім танцювала в трупі Маріїнського театру. Через сім років вона стала прима-балериною.
Її красиві і граціозні рухи нікого не залишали байдужим. У 1907 році нею вперше була виконана стала пізніше популярної мініатюра «Вмираючий лебідь». Виступ на «Російських сезонах» у Франції (Париж) принесло їй світову популярність. Її ім'я до цих пір не сходить з вуст в балетному співтоваристві.
Рекомендуємо: Як бути сильною жінкою?
Художниці увічнили свої імена в картинах. Відомий художник Наталя Гончарова займалася літографією і плакатним мистецтвом. Була хорошим оратором. Вона володіла великою працездатністю і приділяла багато часу саме живопису. Одного разу на виставці в Москві жінка представила близько семисот робіт. Зараз роботи цього відомого живописця користуються великою популярністю.
Хто з нас не знає віршів Анни Ахматової? Відома поетеса, яскрава представниця Срібного століття, перекладач, літературознавець. Вона стала популярною ще до революції. Однак з приходом радянської влади жінка і її рідні потрапили в опалу, а її вірші стали відображенням не тільки її страждань, але і болю цілого народу.
У минулі століття відомими ставали в основному композитори-чоловіки. Але кому, як не чутливим жіночим натурам, займатися створенням музики? Гайтана Ессамі народилася в Конго, але більшу частину життя прожила на Україні.
Ще не ставши відомою на музичному терені, вона займалася озвучуванням мультфільмів. У 2003 році був випущений її перший сольний альбом. Жінка не тільки пише тексти пісень, а й сама пише музику, тому будемо сподіватися, що з часом при згадуванні слова «композитори» в пам'яті людей будуть спливати і жіночі імена.
Раніше в театрі всі ролі виконували тільки чоловіки, в наші дні офіційних обмежень немає. Однак кінематограф і зараз не відрізняється рівноправністю чоловіків і жінок. На режисерському терені це ще більш помітно - відомими стають в основному чоловіки. Жінки-режисери становлять лише кілька відсотків.
Рекомендуємо: Як стати успішною і незалежною?
Найпопулярніші з них - С. Коппола, К. Муратова, К. Бігелоу. Входять в цей список не тільки іноземні, а й російські представниці - С. Дружиніна, В. Гай-Германіка, Т. Ліознова, Г. Волчек, А. Сурікова.
Зупинимося трохи докладніше на наших співвітчизниць. Фільм «Сімнадцять миттєвостей весни» знають і люблять практично всі. А адже режисером цього фільму була тендітна жінка - Тетяна Ліознова.
Інший відомий режисер - Світлана Дружиніна - починала свою кар'єру в цирку, потім поступила в хореографічну школу при Великому театрі.
Отримана під час навчання травма не дозволила продовжувати роботу в цій галузі, і Світлана стала актрисою. Вона мала успіх, але головних ролей їй не давали. У 30 років почала вчитися на режисера. Серед відомих її робіт слід відзначити: «Сватання гусара», «Дульсінея Тобосская», «Принцеса цирку», «Гардемарини», серіал «Таємниці палацових переворотів».
Героїні століття минулого і нинішнього століття
Особливо яскраво себе проявили російські жінки під час Великої Вітчизняної війни. Їх героїзм нікого не залишив байдужим. Нащадки пам'ятають і подвиг Зої Космодем'янської. Потрапивши в полон під час проведення диверсії, вона, витримавши усі тортури, не видала інформації про місцезнаходження свого загону. Згодом її представили до звання Героя Радянського Союзу посмертно.
Відомі жінки-шпигунки також є прикладом для наслідування. Знамениті жінки в цій професії в основному невідомі широкому загалу. Однак інформація про деякі з них знаходиться у вільному доступі. Мата Харі - одна з найвідоміших серед них.
Вона отримала гарну освіту, але невдалий шлюб і розлучення змусили її працювати спочатку в цирку, а потім танцівницею. Перед війною її завербували німецькі спецслужби, потім жінка працювала і на французьку розвідку. У 1917 році вона була розкрита і страчена.
Проявили себе жінки і в веденні бізнесу. Мері Кей Еш створила нині широко відому косметичну компанію «Mary Kay». Особливістю був підхід Мері. Вона дозволила жінкам заробляти, займаючись домашнім господарством. Матері могли самі планувати свій графік роботи і регулювати рівень заробітку. Пізніше її приклад наслідували інші компанії. В результаті і сьогодні жінки, які займаються вихованням дітей, можуть мати заробіток і робити кар'єру, відчувати себе незалежними і успішними.
Окремо стоїть фігура ще однієї великої жінки. Мати Тереза відома всьому світу. У 18 років дівчина прийняла постриг і зайнялася місіонерською діяльністю. Протягом всього свого життя жінка викладала, займалася благодійністю, відкривала школи і госпіталі для бідних, створила свій орден «Сестри Місіонерки любові», який існує до цих пір і налічує понад чотириста відділень в ста країнах світу. Мати Тереза стала лауреатом Нобелівської премії миру в 1979 році.
У цій статті порушені біографії лише кількох великих жінок. Але, ознайомившись з ними, можна зробити висновок, що знамениті жінки світу - це не просто гучна назва, а шану всім жінкам, які присвятили життя улюбленій справі і довели, що вони можуть так само успішно керувати державою, робити наукові відкриття, займатися творчістю, як і чоловіки. Вони назавжди увійшли в історію і змінили ставлення до ролі жінок в світі. Автор: Ольга Лупандіна