Сьогодні: 25.04.2024

Ролі в сім'ї

429

Ролі в сімНабір соціальних ролей дуже великий, і в кожен момент часу ми знаходимося в тій чи іншій ролі, іноді ми виконуємо кілька ролей одночасно.

Для початку, важливо розділити поняття ролі і статусу.

Статус - це та позиція, яку ми займаємо в суспільстві,

Роль - це модель поведінки, спосіб взаємодії, які ми використовуємо в стосунках.

Наприклад, при розлученні, мамі доводиться брати на себе чоловічі функції по вихованню дітей, і в якійсь мірі, виконувати чоловічу роль, але стати батьком вона не може, і ніколи не буде в статусі батька для дитини. Або у відносинах без шлюбу (громадянський шлюб), ми граємо роль чоловіка і дружини, але залишаємо за собою статус партнера (одна зі студенток в таких відносинах свого партнера називала «мій позашлюбний чоловік»)

Основні статуси в сім'ї - парні статуси:

  • Подружні - Чоловік-Дружина
  • Дитячо-батьківські - Батько-Дочка, Батько-Син, Мати-Дочка, Мати-Син
  • Дитячі - Брат-Брат, Брат-Сестра, Сестра-Сестра
  • Статуси щодо роду - бабуся-онук, дідусь-онук ...

Ці статуси завжди парні, неможливо бути дружиною, при відсутності чоловіка, або братом, при відсутності сестри (брата).

А з ролями все трохи складніше.

Велике число конфліктів в сім'ях, і нерідко призводять до спотворення сімейної системи і навіть руйнування її, виявляється обумовленим помилковими ролями чоловіка і дружини, і навіть дітей.

Тут я опишу ті спотворені ролі, з якими я найбільш часто зустрічаюся на тренінгу «Розуміння себе та інших». Як правило, усвідомити своє місце в сім'ї і відмовитися від невластивої нашому статусу ролі - досить для вирівнювання відносин і уникнення багатьох сімейних конфліктів.

  • Дитина виконує роль дорослого. Часто при розлученні старший або єдиний син виконує роль головного чоловіки в сім'ї, піклується про матір, допомагає їй, підтримує її, для матері це приємно, тому що вона отримує любов і увагу від дитини, але для дитини дитинство закінчується дуже рано. Схожу роль виконують старші діти, коли батьки залучають їх до виховання молодших дітей, тобто дитина перестає бути братом (сестрою) і виконує роль мами (тата)
  • Дорослий виконує роль дитини. У партнерських відносинах часто можна зустріти таку модель поведінки, коли дружина грає роль маленької дівчинки (чоловік відповідно займає позицію одного з батьків), або чоловік грає роль маленького хлопчика, (дружина відповідно займає позицію мами і контролює чоловіка)
  • Ерзац батька. Останнім часом все частіше зустрічаються сім'ї, в яких батьки повністю присвячені роботі (навчанні, кар'єрі), а роль батька виконує бабуся (дідусь, няня ...)

І коли ми в родині виконуємо таку викривлену роль, що оточують «накладають» на нас певні очікування, і через якийсь час вимагають, щоб ми виправдовували ці очікування. І цілком природно, що ми опираємося цим порядком, і не можемо (не хочемо) відповідати даним очікуванням. І тут починаються конфлікти і нерозуміння з боку наших близьких.

І тут виникає питання, а що ж робити, якщо ви помітили, що ви «граєте» не ту роль, або від вас хочуть занадто багато?

  • Для початку варто визначити причину, чому ви опинилися в цій ролі?
  • Далі об'єктивно оцінити які «+» і які «-» ви отримуєте від даної ролі (тут дуже важлива роль консультанта, тому що деякі вигоди ми не помічаємо (наприклад, жінка продовжує жити з алкоголіком, і отримує моральну перевагу і співчуття від оточуючих - це і є ті вигоди, які на перший погляд не помітні))
  • Потім важливо побачити, яким чином ви можете отримати те, що ви отримуєте в інший спосіб, не граючи перекручену роль.
  • І в кінці вольовий момент, зміни своєї поведінки. Тут також важлива мотивація, заради чого ми змінюємося. Якщо мотивація недостатня, тоді ми швидко повертаємося до звичної моделі поведінки і нічого не змінюємо. (До наступного асистування, де робота над собою починається знову)

Як завжди задавайте питання в коментарях, а також буду радий почути ваші спостереження за собою, які ролі ви виконуєте в сімейних відносинах, адже усвідомити свою роль - це перший крок до того, щоб змінити що-небудь у своєму житті. Відвідуйте тренінги - розвивайте свою усвідомленість!

психолог Олексій ПоляковАвтор: психолог Олексій Поляков (Москва)

GRC - Центри Взаємовідносин