Сьогодні: 23.04.2024

Що таке егоцентризм?

678

егоцентризмТакий вираз, як «егоцентрична особистість», ми чуємо досить часто.

Але чи все правильно трактують цей термін? Багато хто плутає значення слова «егоцентризм» з ознаками егоїзму у людини.

Безумовно, у них є деякі точки дотику. Однак егоїзм дещо відрізняється від егоцентризму.

Егоїзм або егоцентризм?

Егоїзм або егоцентризм?Значення слова «егоїзм» має на увазі поведінку людини, яке зводиться лише до просування своїх інтересів і задоволення власних потреб.

Егоїстичний людина не засуджує чужу думку, а просто користується ним для досягнення своїх цілей. Часто егоїзм буває притаманний людям, що страждають комплексом неповноцінності.

Егоцентризм ж являє собою повне відкидання чужої думки. Людина впевнений, що тільки його думки правильні, а всі навколо помиляються.

Таке явище ще називають одностороннім сприйняттям. Наприклад, якщо егоцентрист бачить зебру чорної в білу смужку, то ніколи не погодиться з тим, що вона біла в чорну смужку.

Не варто турбуватися, коли ознаки егоцентризму спостерігаються у дитини. Егоцентризм дитячого мислення не дозволяє йому зрозуміти, що хтось мислить по-іншому.

Але якщо дорослий постійно нав'язує іншим свою думку і не бажає миритися ні з чиїм іншим, то це вже насторожує.

Як розпізнати егоцентриста?

Егоцентризм у багатьох дорослих проявляється в наступному:

  • Людина вважає себе центром Всесвіту і лише свої думки найвірнішими.
  • Егоцентрист не сприймає чужу точку зору. І вважає, що всі навколишні думають неправильно, вони просто не знають усієї правди.
  • Така людина вважає, що зобов'язаний переконати всіх, хто думає інакше. Тому наполегливо намагається донести до них свої думки, вважаючи їх ідеальними.
  • Часто незадоволений собою. Але це почуття зовсім не заважає йому поважати себе як особистість і займатися своїми справами.
  • У своє коло спілкування пускає тільки однодумців.

Звичайно, кожна людина розуміє, що думка оточуючих може істотно відрізнятися від його власного. Але цікаво те, що багато хто усвідомлює це тільки теоретично.

Егоцентризм не дозволяє враховувати це на практиці. Найяскравіший ознака егоцентризму - нездатність поставити себе на місце іншої людини.

Егоцентрист рідко вдається створювати гармонійні відносини з людьми. У них не буває хороших друзів, на роботі їх не люблять, в сімейних відносинах відбуваються постійні сварки.

Але не варто плутати егоцентризм з помірним егоїзмом. Егоїст може підлаштуватися під ситуацію заради своєї вигоди. А егоцентрист нізащо не змінить свою думку.

Сімейне життя з егоцентристом

Значення слова егоцентризмЕгоцентризм є одним з головних ворогів щасливих сімейних відносин. Постійні суперечки, розбіжності, небажання йти на компроміс вбивають навіть найсвітліші почуття.

Якщо ви дорожите своїм партнером-егоцентристом, намагайтеся вибирати правильну поведінку в спілкуванні з ним.

1. Не варто відкрито сумніватися в унікальності егоцентриста. Така поведінка тільки розсердить вашу другу половинку, але бажаного результату ви не досягнете. Незважаючи на його слова, що він - геній, і нічиє думка його не цікавить, ваш партнер повинен відчувати захоплення оточуючих.

Обов'язково хваліть улюбленого, але виключно за справу. Наприклад, за допомогу по будинку і т.д. Потреба в захопленні стимулюватиме егоцентриста знову і знову робити щось, за що їм пишаються.

2. Чесно скажіть егоцентрист про свої почуття, які викликає поведінка. Говоріть спокійно, не використовуйте обвинувальних виразів. Люблячий чоловік обов'язково почує ваші слова і перегляне свою поведінку.

Рекомендуємо: Егоїзм в стосунках

3. Ретельно проаналізуйте причини, які могли викликати егоцентризм у вашого партнера. Якщо це покинутость, усвідомлення своїх комплексів або почуття сорому, поставтеся до егоцентризму як до уязвлённості або захисної реакції.

Постарайтеся позбавити коханої людини від головної причини відчуженості від усіх. У цьому допоможе щира розмова з ним.

4. Після чергового прояву егоцентризму у вашого партнера, спробуйте висловити розуміння його думки. Але при цьому запропонуйте і свій варіант дій, який повинен бути продуманий до найдрібніших подробиць. Попросіть кохану людину в наступний раз приймати рішення разом.

Прояв проблеми у дітей

Дитячий егоцентризмУ віці від двох до п'яти років дитина вчиться налагоджувати відносини з оточуючими, йти на поступки, домовлятися. Для цього він повинен навчитися розуміти, що навколо нього існують люди з різним баченням світу.

Егоцентризм, властивий дитині на цьому етапі життя, нерідко стає приводом для конфлікту. Наприклад, коли малюк не віддає свою іграшку, але при цьому вважає нормальним просити чужу. Дитячий егоцентризм буде проявлятися, навіть якщо ви будете говорити йому слова осуду.

Не варто приписувати малюкові егоїзм, в такому віці це стан ще не проявляється. Дитина не здатний використовувати інших, щоб досягти своїх цілей. А просто не розуміє, що існує різниця між бажаннями і реаліями життя.

Що повинні зробити батьки?

Егоцентризм дитячого мисленняКоли ви навчитеся розумно реагувати на егоцентризм вашого малюка, ви зможете коректувати поведінку дитини.

Крім того, вам вдасться сформувати з нього гідну особистість, якій буде легко знаходити взаєморозуміння з людьми.

А це має неабияке значення для нормального життя в суспільстві.

  • Проведіть рольову гру. Це один з найбільш дієвих методів в дитячій психології, який з ранніх років починає притупляти егоцентризм. Дорослий повинен зіграти роль жадібного дитини. Візьміть його улюблену річ і скажіть, що вона ваша, і ви її не віддамо. Спочатку малюк повірить вам, але незабаром зрозуміє, що ви його граєте.
  • Постарайтеся пояснювати дитині причину своєї поведінки. У зв'язку з відмінністю дитячої психології від дорослої, між дітьми і їх батьками часто виникає нерозуміння. Дитячий мозок не може зрозуміти, чому потрібно чинити саме так. І щоб спонукати малюка до дій, ви повинні обгрунтувати своє прохання.

Найчастіше причини егоцентричного поведінки дорослої людини закладаються ще в дитинстві. Це зустрічається, наприклад, у єдиних дітей, яких батьки дуже балували. Або навпаки у недолюблених дітей, з думкою яких ніхто ніколи не вважався.

Але коли егоцентризм купується в зрілому віці, цього, безумовно, є своє пояснення. Терпіння і правильний підхід до близької людини допоможуть вам поступово позбавити його від цієї неприємної риси.
Автор: Віра Дробная