Психологом називають фахівця, який добре розбирається в людських почуттях і емоціях, може по реакціях зрозуміти стан клієнта, передбачити його думки і дії, підібрати потрібні слова для нього, скорегувати поведінку.
Психолог здатний розгадати людини так, як інші фахівці розшифровують стародавні рукописи. На відміну від психіатра його областю діяльності не є відхилення в психіці людини, а його душевна організація і внутрішні проблеми. Дана професія приваблива для багатьох людей, тому багатьох хвилює питання про те, як стати психологом.
З чого варто почати?
Спробуйте відповісти самі собі на питання - чому я хочу стати психологом. Більшість людей, у яких з'являється бажання опанувати цю спеціальність, мріють завдяки отриманим знанням розібратися у власних душевних проблемах.
Інші вважають, що можуть стати хорошим психологом, так як роздають всім поради. Найтемніші особистості хочуть оволодіти мистецтвом маніпулювання людьми. Однак сам процес навчання і практики дозволяє відсіяти тих, для кого психологічна допомога людям не варто на першому місці.
Як не нашкодити клієнтам?
Багато хто замислюється, як стати хорошим психологом, щоб не нашкодити майбутнім клієнтам своїми рекомендаціями. Грамотний фахівець з'являється завдяки трьом необхідним елементам:
- Якісної освіти,
- Набору певних навичок і
- Внутрішніх якостей, яке неможливо в собі виховати.
Його і називають талантом. Він сигналізує, що бути психологом - ваше покликання, і єдиний шанс вгамувати творчий свербіж - оволодіти цією професією. Саме він є першим фактором, який визначає майбутнє напрямок по життю.
Щоб бути повністю впевненим у правильності вибору, необхідно поставити запитання - чи можу я стати психологом. Тест на профорієнтацію допоможе відповісти. Подібні опитувальники часто лунають в школах, також можна самостійно знайти саме тестування або набір питань про те, чи може та чи інша людина опанувати даною професією.
У більшості випадків ви отримаєте ствердну відповідь на тест, винятком стають лише ті ситуації, коли людина вибирає цю професію, щоб допомогти самому собі, і при цьому у нього відсутня здатність співпереживати, спілкуватися з людьми і розуміти емоції.
Отже, ви виявили у себе прагнення до оволодіння саме цією спеціальністю і твердо вирішили - хочу стати психологом. З чого почати? Спираючись на вік, можна вибрати відповідну форму навчання.
Освіта
Щоб не заплутатися, необхідно виділити різницю між психологом, психіатром і психотерапевтом. Останні два - лікарі. Вони осягають секрети професії в медвузах або коледжах. Майбутні психологи проходять курс навчання на психологічному факультеті гуманітарного або профільного вузу.
Тепер перед вами відкривається безліч шляхів для отримання знань, завдяки яким ви досконало опануєте майстерністю психології і зможете працювати за фахом.
Що потрібно знати, щоб стати психологом? На які предмети потрібно робити упор, ще навчаючись в школі?
Психолог повинен мати відмінні знання з усіх предметів. І гуманітарні, і точні, і природничі науки знайдуть застосування в практиці. Якщо переглянути список предметів, які вивчають майбутні психологи в вузах, то можна помітити, що вони охоплюють природно-наукові дисципліни. Головний упор буде власне на всі розділи психології, біологію, фізіологію.
№1 - Отримання вищої освіти
Після того, як ви закінчите 11 класів загальноосвітньої школи, то можете подати документи на вступ до будь-який відповідний вуз (очне або заочне навчання). Навіть в маленьких містах обов'язково є навчальний заклад, де можна поступити на психологічний факультет.
Також більшість вузів пропонує абітурієнтам відвідати річні курси, які допоможуть підготуватися до вступу і майбутнього навчання. Ви прослухаєте ряд теоретичних предметів, а також обов'язково отримаєте деякі практичні навички.
№2 - Друга вища
Наприклад, будете проводити тренінги для інших студентів, вирішувати завдання або допомагати вже відбувся психологам працювати з реальними клієнтами. Якщо у вас вже є одну вищу освіту, ви завжди можете отримати додаткове.
При кожному вузі існує можливість отримання другої освіти за низкою дисциплін, до складу яких входить і психологія. Вступити туди буде простіше, та й сама навчання буде даватися легше, так як ви вже пройшли випробування вузом, і для вас те, що відбувається буде не в новинку.
Додаткова освіта займає зазвичай 2 роки. Також є можливість навчання в психологічних коледжах.
№3 - Практика без освіти
Дане питання хвилює тих, у кого немає можливості вступити до вузу. Як стають психологами без освіти?
Зараз стало модним давати консультації онлайн або по скайпу. Такі люди не пред'являють документи про освіту, але все одно займаються психологічної практикою. Більшість отримало знання з книг з популярної психології, а багато хто просто покладаються на власний життєвий досвід.
Однак у нас в країні, не дивлячись на те, що психологи працюють без ліцензії, не приймають на роботу в державну установу без дає поради психологічної освіти. Законодавчо це заборонено. Більш того, психолог без освіти може завдати глибоку душевну травму клієнтові, так як не має практики і необхідних знань, які даються в вузі.
№5 - Сертифікація у експертів
Якщо ви хочете бути хорошим відповідальним фахівцем і при цьому не маєте можливості на отримання освіти, то можете записатися на курси з психології.
За рік або два ви зможете отримати базові знання та отримати необхідний практикум. По закінченню курсів ви отримаєте сертифікат, який підтверджує, що ви з відзнакою закінчили даний курс.
Незважаючи на те, що в більшості випадків цього недостатньо, щоб вас прийняли на державну роботу, ви можете почати вести приватну практику як консультант. У США на даний момент існує велика кількість консультантів та тренерів, які пройшли сертифікацію у інших експертів.
Цей спосіб зручний тим, що ви можете почати консультувати і вже в процесі роботи протягом 1-2 року здобути освіту.
Чим відрізняється хороший фахівець?
Що потрібно щоб стати психологом, крім освіти? Хорошого фахівця відрізняє практика і самоосвіта:
- Ведення не менше 10-12 клієнтів на місяць;
- Ведення не менше 2-х тренінгів в місяць;
- Прочитання не менше 3-4-х спеціалізованих книг в місяць;
- Публікація не менше 5 авторських статей на місяць;
- Особиста терапія у своїх вчителів;
- І навчання на курсах і тренінгах у експертів.
Особисті якості
Ряд цих рис повинен бути у кожної людини, який захотів стати психологом, деякі якості необхідно в собі виховувати і культивувати:
- Високий рівень емпатії;
- Уміння уважно слухати, розуміти клієнта, спостерігати за його реакціями, помічати будь-які дрібниці;
- Здатність співчувати, знайти потрібні слова для заспокоєння;
- Терплячість, високе почуття такту, вміння знаходити потрібні слова;
- Начитаність, ерудованість, високий рівень загальнолюдських знань.
При цьому психолог повинен займати нейтральну позицію і об'єктивним, приховувати власні емоційні оцінки того, що відбувається. Якщо він від природи не володіє заразливою харизмою, то повинен виробляти в собі внутрішню впевненість, щоб вселяти довіру клієнта.
Отримайте 4 видеоурока
«Як розпочати консультувати»