У сучасному світі існує безліч нових професій, з якими ми стикаємося щодня. І одними з найбільш популярних, які буквально кожен день «на слуху», є поняття «коучинг» і «коуч» / «коуч-тренер».
Що ж мають на увазі під собою ці гучні слова? Говорячи просто, це сучасний напрям діяльності, де людям надається висококваліфікована консультування.
Отже, коуч-тренером можна вважати людину, яка здатна надати допомогу в реалізації наміченої мети. Але давайте повернемося до початку і подивимося, що таке коучинг-навчання і як можна освоїти професію коуч-тренера.
Знайомимося: професія коуч
Забігаючи наперед, слід сказати, що в даний час коуч вважається однією з найбільш затребуваних, захоплюючих, престижних і при цьому високооплачуваних професій. Тому інтерес до даної вакансії невблаганно зростає з кожним днем. Але мало хто знає, що стати коуч-тренером (коуч-наставником) може далеко не кожен бажаючий. Пояснимо чому.
Природно, що коучем прийнято називати людину, що займається коучингом. А враховуючи, що коучинг - це навчання, метою якого є надання допомоги людині, зацікавленій в досягненні поставленої мети, то коуч виступає безпосереднім представником цього напряму діяльності.
Виходить, що коуч - це не хто інший, як персональний наставник, тренер, вчитель, репетитор. Але в першу чергу коуч - це фахівець. І перед тим як стати коучем, вам доведеться освоїти дану професію, пройти спеціальний курс навчання.
Спочатку слово «коуч» походить від англійського «coach» - цим словом позначався вид вантажного транспорту (екіпаж, карета, вагон), що виробляє перевезення вантажу або переміщення людей з точки А в точку Б. У сучасному розумінні «coach» - це професіонал, який сприяє «переміщенню» звернувся до нього людини з вихідної позиції до кінцевої точки. Завданнями коуча при цьому є:
- Допомога в розкритті учнем свого потенціалу.
- Підтримка на шляху до поставленої мети.
- Робота «на результат», тобто доведення учня до фінішу.
У тих, хто стикався з тренінгами і проводять їх тренерами, може виникнути цілком слушне запитання: «Чим відрізняється коуч від звичайного тренера?» Варто зауважити, що робота звичайного наставника полягає лише в навчанні і передачі знань для вирішення конкретного завдання учневі, який повинен рухатися в подальшому самостійно до наміченої мети.
На відміну від такого фахівця, коуч практикує різні техніки і методики, що сприяють досягненню конкретного результату з нуля, разом зі своїм учнем. І всупереч помилковій думці громадськості, що коуч-тренер - це вузькопрофільний фахівець, така людина може практикувати відразу кілька напрямків коучингу.
Повертаючись до того, що дана професія вважається однією з привілейованих на сьогоднішній день, багато хто прагне дізнатися, як стати коучем. Відповідаючи на це питання, відразу потрібно відзначити, що це зовсім не легкий шлях. Однак, з огляду на всі переваги професії, ваші зусилля безсумнівно окупляться сторицею.
Шлях становлення тренера коучингу
Де можна отримати цю професію, якщо вітчизняні вузи поки не практикують навчання коучингу? Так, традиційні навчальні заклади на сьогоднішній день не пропонують можливості для оволодіння даною професією. Однак свій внесок у становлення коуч-тренерів ці навчальні заклади теж роблять.
Так, наприклад, шансів стати індивідуальним наставником більше у людей з вищим психотерапевтичним, психологічним або управлінською освітою. В даному випадку база знань по цих напрямках виявиться міцним фундаментом для коуч-тренера.
Рекомендуємо: Варіанти роботи на дому
Втім, не обов'язково кілька років гризти граніт науки в університеті, щоб піти потім в коуч-школу і стати персональним тренером. З огляду на, що кожна людина за своєю природою є унікальним джерелом нерозкритого потенціалу, головним інструментом коуча автоматично стає його вміння вселяти людині віру в себе, бачити ситуацію набагато глибше і при цьому грамотно, професійно вибудовувати коучингові відносини.
Але повернемося до того, де можна записатися на курси коучингу. Зараз практикують очне навчання деякі приватні школи. У них здійснюється безпосереднє надання інформації учням, для чого вони повинні особисто відвідувати заняття. Зазвичай таке навчання професії коуча займає кілька місяців. Протягом усього цього терміну бажаючим дізнатися більше про сучасну професії надають спеціалізований матеріал, які розкриває всі тонкощі «коуч-ремесла».
Для тих, хто не має можливості отримувати безпосередньо знання на заняттях, в Мережі є навчання коучингу, яке проводиться дистанційно. Переваги таких занять очевидні: ви можете осягати професію, не виходячи з дому. Такі заходи вже практичні, зручні і доступні для багатьох, тому люди більше схильні саме до цього виду навчання професії.
Рекомендуємо: Як провести тренінг?
Процес навчання професії коуча грунтується не тільки на надання теоретичних знань. Практичне відпрацювання отриманого матеріалу займає близько 80% навчального часу. Це дозволяє кожній людині, яка бажає освоїти нову професію:
- Опрацьовувати найрізноманітніші ситуації, будучи в ролі як коуч-тренера, так і учня.
- Вчитися правильно застосовувати ті чи інші інструменти, техніки, методи залежно від випадку.
- Відточувати майстерність і розуміти, як відбувається вибудовування коучингової зв'язку між тренером і клієнтом.
В ході навчання у вас буде можливість практикуватися не тільки в складі одногрупників. Приватні школи іноді влаштовують міжмодульні «пробні» уроки, на які запрошуються реальні клієнти. Зазвичай такі люди відвідують заняття добровільно, щоб відчути на собі, що таке коучинг. Для учнів даної професії подібні пробні уроки - це унікальна можливість побути в ролі коуча.
Крім того, практикуючись з реальними клієнтами, ви зможете позбутися від своїх страхів щодо майбутньої роботи і станете в результаті професійним і затребуваним онлайн коуч-тренером.
Що чекає вас після навчання
Закінчивши курси коучингу, ви зможете сміливо пускатися у вільне плавання, вибудовуючи професійні взаємини з клієнтами на платній основі в режимах офлайн або онлайн. У той же час не варто думати, що відразу після закінчення навчання ви вже «спец» в професії.
Освоювати і відточувати свої навички вам доведеться ще довго в ході роботи зі своїми клієнтами, постійно звертаючись за консультаціями до провідних майстрів коучингу. І успіх вам буде гарантований, якщо ви зможете не тільки правильно застосовувати на практиці отримані знання, а й виховати в собі ряд дозволяють ставати професіоналом своєї справи особистісних якостей, а саме:
- Тактовність.
- Нестандартне мислення.
- Високий рівень емпатії.
- Уміння критично ставитися до ситуацій.
- Прагнення до саморозвитку.
Коуч-тренер в першу чергу повинен надихати клієнта. Але це не просто звичне побутове якість. Це більш високий рівень мотивації, коли ведений вами людина хоче і може досягати цілей. Вам потрібно надати таку послугу клієнтові, щоб ваша пропозиція була якісним і цілком конкурентоспроможним.
Рекомендуємо: Як стати психологом консультантом?
Тому якщо ви цікавитеся, як стати коуч-тренером, вам потрібно розуміти основні завдання наставника. Основними з них є:
- Допомагати людині у визначенні правильного вектора і конкретної мети.
- Сприяти в просуванні по встановленому шляху.
- Делікатно і без зайвої критики консультувати клієнтів протягом усього періоду реалізації мети.
- Діючи акуратно, побічно стимулювати і схиляти до саморозвитку веденого людини.
Якщо ви готові зайнятися персональним консультуванням, коучингом, то обов'язково запасіться терпінням. Пропонуючи свої послуги, будьте готові до того, що в перший час ваша клієнтська база буде мізерною. Однак у міру свого розвитку ви помітите, що число задоволених людей буде зростати, а отже, буде збільшуватися рівень вашої затребуваності як коуча і, головне, ваш заробіток. Автор: Олена Суворова
Отримайте 4 видеоурока
«Як розпочати консультувати»