Ми багато працюємо з дітьми в якості психологів, тренерів дитячих програм і табору «Світ моїх мрій» і часто стикаємося з тим, що батьки точно дуже люблять своїх дітей, але не вміють це показати.
Показати так, щоб діти розуміли, що це саме любов, а не щось інше. Тому дуже важливо знати, як правильно віддавати свою любов дітям.
Не повинно бути ніяких умов
Перше - в дитячому розумінні любов буває тільки безумовною. Якщо ми говоримо: «О, ти так погано поводився, я тебе не люблю за це», або «будеш так робити, я не буду тебе любити!», - ці слова врізаються в підсвідомість на все життя. Це найжахливіші мови, які може почути малюк.
Найцікавіше, що при таких висловлюваннях дитина запам'ятовує тільки другу частину фрази «я тебе не люблю за це» або взагалі тільки частина її «я тебе не люблю». І він росте з абсолютним переконанням, що не любить.
Але парадокс полягає в тому, що навіть якщо ми говоримо «за це я тебе люблю» або «будеш так робити, буду любити тебе ще більше», то сенс такої ж як «за це тебе не люблю».
Тобто, якщо ми даємо зрозуміти, що любов можна заслужити, заробити, то вона перестає бути безумовною. І малюкові важко відчувати себе коханою всередині, якщо теплі почуття доводиться весь час підкріплювати, заробляти, виторговувати.
Що робити, щоб малюк відчував себе коханим?
Важливо пам'ятати, що при народженні ми даємо дитині любов через тіло, коли гладимо його, обіймаємо, притискаємо до себе, годуємо. Все це любов, і все це він відчуває. Коли ми з ними розмовляємо, в наших інтонаціях дуже багато ніжних почуттів.
Інтонації важливі не тільки в грудному віці (коли малюк не розуміє сенсу слів, а тільки емоційно сприймає і запам'ятовує інтонації), але і в більш дорослому віці.
Малюк завжди повинен чути ваші слова підтримки, вони повинні бути сказані люблячої інтонацією. Пізніше ми повинні проявляти свою любов через час, що проводиться разом, через турботу, через спільні ігри, подарунки і так далі.
У дітей, поки вони ростуть, розвинені всі мови любові. І дуже важливо, щоб усіма цими мовами ми їх і любили. Тільки тоді дитина починає сприймати, що він дійсно дорогий батькам.
Якщо ви навчитеся правильно показувати свої почуття дітям, то вони зможуть їх проявляти правильно вже на підсвідомому рівні по відношенню до вашим внукам. А тим, у свою чергу, буде легше приймати їх.
Але поки живо ще наше покоління недолюблених, нам важливо вчитися любити. І пам'ятати про те, що свою любов до дітей потрібно проявляти кожен день. Автори: Наталія Черниш та Ірина Уділова